Rozhoduj o Evropě

17.12.2018

Ve čtvrtek 6.12 jsem se vypravil do Brna na 4denní „finále“ semináře – Rozhoduj o Evropě.
Do semináře jsem se dostal po úspěšně napsané eseji na téma EU za 10 let. Ačkoliv jsem se již zúčastnil regionálního semináře v Ostravě, byl jsem hodně zvědavý, jak to bude vypadat zde. Po příjezdu do Brna jsem se vydal do hotelu Vista, kde se celá akce měla odehrát. Čtvrteční program sloužil hlavně k představení projektu a poznávání 60 účastníků z celé České i Slovenské republiky.

V pátek dopoledne nás čekal strukturovaný dialog s mládeží. Zde jsme se rozdělili do 4 skupin a diskutovali s veřejnými činiteli. Nejvíce mě zaujala paní europoslankyně Olga Sehnalová(S&D)
a Martina Dlabajová (ALDE). Také zde byl i Igor Blahušiak (Odbor komunikace o evropských záležitostech, Úřad vlády ČR) a paní Zuzana Wildová (koordinátorka Národní pracovní skupiny
pro strukturovaný dialog s mládeží). S nimi jsme se bavili o 4 různých tématech, nejen o EU, ale
i o školství či podnikání. Následné výstupy na flip chart se předávaly dál a ty nejlepší nápady se mohou dostat i do samotné EU, kde se s nimi bude dále pracovat. Odpoledne nás čekala simulace jednání Evropských institucí. Já jsem byl v Evropském parlamentu, kde jsem se stal poslancem strany S&D. První den jsme řešili nařízení o prevenci šíření teroristického obsahu online.

Další den ráno jsme pokračovali v jednání, zaobírali jsme se však otázkou směrnice o digitální dani. Zde jsme jako parlament pouze vypracovali doporučení pro Radu, která o této směrnici rozhodovala sama. Já jsem byl zvolen zpravodajem, tudíž jsem poté šel Radě EU prezentovat naše doporučení. Odpoledne nás opět čekala práce s výstupy předešlého dne, přesněji točení videa.
Ty nejlepší budou opět poslány dál, tentokrát se mohou dostat i na sociální sítě Evropské unie. K úplnému večeru nás čekal v týmech i kvíz na otázky EU. Soutěžilo se přes aplikaci kahoot.it a můj tým bohužel obsadil 4. místo, tudíž jsme skončili bez cen.

Poslední den v neděli ráno jsme společně s Radou EU schválili nařízení, které se projednávalo v pátek. Rada samotná následně schválila i velmi kontroverzní směrnici o digitální dani. Poté
na nás čekaly už jen oběd a cesta domů.

Jsem opravdu rád, že jsem se zúčastnil tak úžasného projektu. Potkal jsem mnoho nových super lidí, mohl jsem se setkat s mnohými osobnostmi a také jsem se na 2 dny mohl vyhnout škole a dělat to, co mě baví.


Brettschneider Bart
, student 3.A