Zájezd do Štrasburku a Paříže v rámci projektu Euroscola

31.3.2019

Náš výlet do Francie začal v úterý večer, kdy jsme všichni vyjeli autobusem z Ostravy. Další den okolo jedenácté hodiny jsme dorazili do Štrasburku. Vydali jsme se k místnímu obchodnímu centru, kde jsme se najedli a vyrazili na prohlídku města. Měli jsme možnost vidět veškeré dominanty Štrasburku, ať už katedrálu Notre-Dame nebo Náměstí Kleber s mnoha historickými, často hrázděnými domy. Také jsme navštívili La petite France, což je malebná skupina historických domů.

Ve čtvrtek nás čekala celodenní návštěva Evropského parlamentu v rámci projektu Euroscola. Po příchodu do Evropského parlamentu jsme se sešli v hlavní sněmovně, kde jsme usedli na židle poslanců. Následně zástupci z každé školy představili svou školu a zemi, z které pocházejí.
Po představení přišel Edvard Martin odpovědět na naše otázky. Pan Martin nám odpověděl na veškeré otázky týkající se například migrace, fakenews nebo problematiky jednorázových plastů. Když byla debata u konce, přišel čas, kdy jsme měli možnost vytvořit skupiny, se kterými jsme se účastnili Eurogame. Eurogame spočívala v tom, že jsme ve skupinkách, kde všichni museli být odlišných národností, odpovídali na otázky v různých evropských jazycích.  Po ukončení Eurogame jsme byli rozděleni do skupin, kde jsme diskutovali o tématech, kterým jsme se věnovali již v Česku ještě před odjezdem, jako je např. budoucnost Evropy, migrace nebo životní prostředí. Po diskuzích jsme se všichni sešli opět v hlavní sněmovně a vybraní zástupci prezentovali výsledky debat jednotlivých skupin. Na závěr celého dne přišlo finále Eurogame, kdy 4 nejlepší týmy soutěžily v Quizu. Poté naše návštěva parlamentu skončila. Myslím si, že všichni jsme si z tohoto dne odnesli mnoho zážitků a zkušeností. Bylo velice zajímavé vidět budovu Evropského parlamentu na vlastní oči.

V pátek brzy ráno jsme vyjeli ze Štrasburku do Paříže. Přijeli jsme do Paříže okolo jedné hodiny. Měli jsme tak spoustu času k návštěvě Eiffelovy věže. Vystoupali jsme až do nejvyššího patra a měli jsme možnost vidět celou Paříž z výšky. Bylo krásné počasí a výhled byl opravdu nádherný.

Sobotu jsme věnovali prohlídce dominant Paříže. Nejprve jsme navštívili Vítězný oblouk. Poté jsme po známé Champs Elysées přišli k Prezidentskému paláci. Navštívili jsme také velice známé muzeum umění Louvre a prohlédli jsme si katedrálu Notre-Dame. Také jsme vystoupali na kopec Montmartre, odkud se nám opět nabídl krásný výhled na celou Paříž. Poslední z dominant Paříže, kterou jsme viděli, byl kabaret Moulin Rouge. Následně jsme se vydali na zpáteční cestu do ČR.

Pro všechny z nás byla akce mimořádným zážitkem, na který budeme rádi vzpomínat.

Tereza Hudcová, Kateřina Šurinová, Vojtěch Müller, studenti 3.A