Solární konstanta
Animace znázorňuje množství a rozložení slunečního záření dopadajícího na hranici atmosféry - solární konstantu. ( je to celkový tok záření Slunce dopadajícího kolmo na plochu 1 m2 ve vzdálenosti 1 astronomické jednotky a je roven 1,370 kW. m2 )
Sluneční záření tvoří spektrum různých druhů záření: - záření ultrafialové s vlnovou délkou do 400 nm - záření viditelné s vlnovou délkou 400 až 750 nm a - záření infračervené s vlnovou délkou 750 nm a více.
Část slunečního záření přicházejícího k Zemi se odráží od atmosféry a zemského povrchu zpět do Vesmíru 31%.Část ultrafialového záření je pohlcena atmosférou v ozónové vrstvě 3%. Ohřev atmosféry spotřebuje 21% sluneční energie, zemský povrch pohlcuje a přeměňuje 45%.
69% (3+21+45) záření se nakonec přemění na infračervené záření, které je zpět vyzářeno do Vesmíru.
slovníček: shortwave energy budget - krátkovlné záření, longwave energy budget - dlouhovlné záření, greenhouse effect - skleníkový efekt, gained - nabytý,přijatý, lost - ztracený
Globální cirkulace atmosféry
Animace znázorňuje výměnu vzduchových hmot v atmosféře - globální cirkulaci atmosféry.
Důsledkem tvaru Země, rotace Země, trvalým sklonem zemské osy vůči rovině ekliptiky dochází k nerovnoměrnému zahřívání zemského povrchu a vzniku oblasti tlakových níží - cyklon a tlakových výší - anticyklon.
Mezi oblastmi z různými hodnotami atmosférického tlaku dochází k proudění vzduchu, pravidelným větrům, které jsou označovány jako globální cirkulace atmosféry.
V tropických oblastech se vyskytují tlakové níže se silným vertikálním prouděním, v subtropických oblastech tlakové výše a pravidelné větry pasáty, v oblastech mírných šířek tlakové níže a převládají zde západní větry a na pólech tlakové výše s východním prouděním.
slovníček: westerlies - západní větry, trade winds - pasáty, polar easterlies - východní větry, tropic of Cancer - obratník Raka, tropic of Capricorn - obratník kozorohy, Hadley cells - Hadleyova buňka
Sezonní a stacionární tlakové útvary
Animace znázorňuje sezonní a stacionární tlakové útvary.
Protože v důsledku různého zahřívání Země je složení vzduchu v troposféře od rovníků směrem k pólům různé, vznikají zde i vzduchové hmoty s rozdílnou teplotou, atmosférickým tlakem a vlhkosti vzduchu.
Kolísáním přísunu slunečního záření v průběhu roku dochází ke změnám hodnot atmosférického tlaku a výskytu sezonních (přechodných) a stacionárních (stálých) tlakových útvarů.
slovníček: hide ITCZ - termický rovník, pressure - atmosferický tlak, precipitation - srážkové úhrny
Cyklona a anticyklona
Animace znázorňuje cyklony - oblasti tlakových níží a anticyklony - oblasti tlakových výší.
Vzduch v cykloně se na severní polokouli pohybuje proti směru hodinových ručiček a výstupné pohyby přinášejí počasí s velkou oblačností a srážkami.
Vzduch v anticykloně se na severní polokouli pohybuje ve směru hodinových ručiček a sestupné pohyby vzduchu přinášejí jasné počasí bez srážek.
slovníček: land surface - zemský povrch, hemisphere - polokoule, cloud formation - tvorba mraků
Atmosferická fronta
Animace znázorňuje atmosferické fronty, přechodné oblasti, rozhraní, na kterých se setkávají různé vzduchové hmoty.
Teplá fronta se projevuje tvorbou vrstevnaté oblačnosti v důsledku pomalého postupu teplého vzduchu nad ustupující studený vzduch. Srážky nejsou intenzivní, po přechodu fronty se otepluje.
Studená fronta se projevuje tvorbou kupovité oblačností, v důsledku rychlého postupu studeného vzduchu, který "vytlačuje" teplý vzduch do vyšších vrstev, toto výstupové proudění doprovází bouřková činnost. Srážky jsou intenzivnější, po přechodu fronty se ochladí.
slovníček: warm air - teplý vzduch, cool air - studený vzduch, front - atmosferická fronta
Tornádo
Animace znázorňuje tornádo - silně rotující větrný vír.
Tornáda se vyskytují pod spodní základnou konvektivních bouří, které se dotknou zemského povrchu. Mají tvar " chobotu", který se spouští ze základny oblaku cumulonimbu.
Rychlost větru v tornádu se pohybuje nejčastěji od 50 do 100 m.s1 někdy i více, velikost tornáda se pohybuje ve stovkách metrů. Tornáda se vyskytují téměř na celém světě, nejznámější oblastí výskytu je středozápad a jih USA.
slovníček: stronger winds - silné proudění, weaker winds - slabé proudění, thunderstorm - vichřice, anvil - kovadlina, air inflown - nasávání vzduchu
El nino
Animace znázorňuje klimatický fenomén El nino, který představuje poruchu v proudění oceánských proudů a větrů v oblasti Tichého oceánu.
Za normální situace umožňuje pasátové proudění pohyb studeného Peruánského proudu u pobřeží Jižní Ameriky.
Při El Ninu zesílí rovníkový protiproud, který zamezí pohybu chladných vod u pobřeží Jižní Ameriky.
Tento zásah na přechodné období ovlivní potravní řetězce živočichů a změní klima západního pobřeží Ameriky.
slovníček: develop - vývoj atmosferické cirkulace a oceánského proudění za standartních podmínek, coastal winds - pobřežní větry