Geografie jako věda
GEOGRAFIE
Název geografie je starořeckého původu a doslovný překlad zní popis země, geos-Země a grafos-psát. Do českého jazyka se geografie překládá jako zeměpis, proto byla dlouhou dobu definována jako nauka, která nám podává popis Země.
Postupem času s rozvojem nových poznatků bylo zřejmé, že se měnila i geografie. V průběhu staletí a tisíciletí došlo k zúžení objektu geografie, změnily se způsoby studia i zaměření geografie. Již neplnila pouze popisnou funkci. Bylo potřeba vytvořit nové vymezení.
Současná geografie - je věda, která se zabývá studiem již známých oblastí Země, jejich podrobnějším studiem, popisem jevů a vazeb mezi jednotlivými objekty se snahou o objevení zákonitosti v rozložení těchto jevů a objektů na zemském povrchu.
Geografie leží na rozhraní mezi přírodními, společenskými a technickými vědami. Objektem studia geografie je krajinná sféra jako celek i její jednotlivé složky a části - krajiny.
OBJEKT STUDIA GEOGRAFIE
Krajinnou sféru, krajinu, tvoří:
- fyzickogeografické složky - jednotlivé geosféry Země
Litosféra - kamenný obal Země,je tvořen svrchní části zemského pláště a zemskou kůrou,vytváří goereliéf
Pedosféra - půdní obal Země, vzniká zvětráváním hornin a působením půdotvorných činitelů
Biosféra - živý obal Země, soubor rostlin a živočichů
Hydrosféra - vodní obal Země, obsahuje veškerou vodu naší planety ve všech jejich formách
Kryosféra - ledovcový obal Země, zahrnuje část krajinné sféry s trvale zmrzlou půdou a vodou v pevném skupenství
Atmosféra - plynný obal Země, pro život na Zemi je nejdůležitější její dolní část Troposféra
- socioekonomické sféra - lidská společnost a její výtvory
Socioekonomická geografie studuje lidskou společnost jako součást krajinné sféry a při svém studiu se zaměřuje na: obyvatelstvo, jejich sídla, hospodářství - průmysl, zemědělství, služby, dopravu, cestovní ruch a rekreaci.
Mezi jednotlivými složkami fyzickogeografické sféry a socioekonomickou sférou existují vztahy - vazby.
ČLENĚNÍ GEOGRAFIE
Fyzickogeografická (přírodní) geografie - studuje obecné zákonitosti fyzickogeografické sféry, jejich jednotlivé složky, vzájemné vztahy a vazby např: geomorfologie – zabývá se vývojem reliéfu, jeho vzhledem,genezí,stářím
Socioekonomická (humánní) geografie - studuje obecné zákonitosti socioekonomické sféry a jejich složek např: geografie obyvatelstva, geografie dopravy
Regionální geografie - studuje vzájemné vztahy mezi přírodním prostředím a lidskou společností v jednotlivých geografických oblastech např: regionální geografie států
Aplikovaná geografie - která se snaží využívat geografické poznatky v praxi např: při stavebnictví