Složitý geologický vývoj který v minulosti postihl naše území se odráží v současném rozmanitém reliéfu České republiky. Na území ČR jsou zastoupeny všechny typy pohoří.
KERNÁ POHOŘÍ
- Složité kerné pohoří
Tvoří systém kolmých zlomů podél nichž došlo k vyzdvižení a poklesům ker např: Hrubý Jeseník. Nejvyšší oblast tvoří Pradědsko-keprnická kra s nejvyšším vrcholem Moravy a Slezska - Pradědem vysokým 1492 m n. m.
- obrázek Hrubého Jeseníku
- Jednoduché kerné pohoří
Krušné hory vytváří klínová kra, která vystupuje strmým zlomovým svahem s hluboké příkopové propadliny Podkrušnohorských pánví a pozvolným svahem se sklání na německou stranu.
SOPEČNÁ POHOŘÍ
Sopečná činnost v oblastech Podkrušnohorských pánví vytvořila asi před 25 miliony let stratovulkán Doupovských hor. Utuhlé čedičové a znělkocé magma vytvořilo tělesa hlubinného magmatismu v Českém středohoří. Poslední sopečné vrcholy např: Uhlířský vrch, Velký a Malý Roudný vznikly našem území asi před dvěma miliony let v Jeseníkách.
- obrázek Českého Středohoří
VRÁSNOZLOMOVÁ POHOŘÍ
Mezi složitá pohoří vytvořená vrásněním i pohyby podél ker - tektonicky - řadíme např: Šumavu, která svým příkřejším svahem spadá do Německa a mírnějším do Čech. Nebo nejvyšší české pohoří Krkonoše, s nejvyšším vrcholem - 1602 m n. m. vysokou Sněžkou. Vrásnozlomovým pohořím je i sousední žulový masív Jizerských hor.
- obrázek Šumavy
VRÁSOVÁ POHOŘÍ
Mohutná hradba Karpat zasahuje na území Moravy Vnějšími Západními Karpaty. Souvrství pískovců a břidlic - flyš - tvoří Bílé Karpaty i Moravskoslezské Beskydy.