Území českých zemí patřilo od počátku 20.st mezi hospodářsky nejvyspělejší části nejen Rakousko-Uherska ale i celé Evropy. Ekonomický rozvoj zapříčinily především:
- výhodná poloha našeho státu
- rozsáhlý trh - obchodní partneři
- dostatečné zásoby černého a hnědého uhlí
- sousedství průmyslových oblastí Pruska a Saska
- vyspělá dopravní síť
Zemědělství se orientovalo na malovýrobu. Dopravní síť i úroveň služeb dosahovala vyspělé evropské úrovně. V hospodářství se uplatňoval příliv zahraničního kapitálu.
Politické události v roce 1948 způsobily velký zásah do ekonomiky státu a znamenaly likvidaci soukromého sektoru, znárodnění průmyslu, přechod na centrálně plánováné hospodářství i ztrátu tradičních obchodních partnerů. Důsledkem byla izolace od vyspělého světa a hospodářská závislost na Sovětském svazu a tzv.“východním bloku“.
Ekonomika se zaměřila na rozvoj těžebního a těžkého průmyslu, především hutnictví, těžkého strojírenství, průmyslu stavebních hmot, chemie. Objemové ukazatele výroby sice rostly ale na úkor disproporcí v ekonomice státu. Pokles zaznamenal spotřební průmysl. Výroba i zaměstnanost se navýšila především v prvním a druhém sektoru národního hospodářství. Vysoce stoupla zaměstnanost žen.
Dlouhodobá orientace našeho hospodářství na obory náročné na surovinové zdroje, energii i pracovní sílu, stagnace výzkumu i vědy znamenala technické i technologické zaostávání za vyspělým světem. Obrovská ekologická zátěž průmyslové výroby velice narušila kvalitu životní prostředí.
Změnu přinesly až politické události v roce 1989, kdy začíná složitý a zdlouhavý proces transformace a restrukturalizace ekonomiky.