RYBNÍKY
- jsou uměle vytvořené vodní plochy většinou menších rozměrů. Výška sypané hráze dosahuje v průměru 6m.
V Českých zemích patří tradice rybnikářství k nejstarším v Evropě. Nejstarší dochované písemné záznamy pocházejí už z roku 1115 - tzv. Kladrubská listina. Největší rozmach rybníkářství nastal v 14.-15. století za vlády Karla IV. Maximální rozlohy 180 tisíc ha dosáhlo české rybníkářství na konci 16. století, v současnosti je celková výměra rybníků kolem 40 tisíc ha.
Výměra rybníků klesala především díky konkurenci dovážených mořských ryb, vzrůstajícím nákladům na opravy hrází, a v neposlední řadě velkému rozvoji zemědělství.
V současnosti má největší význam jihočeská rybnikářská oblast. Řada rybníků je v ČR chráněna jako technická památka nebo přírodní rezervace např: Dářko-Radotínské rašeliniště, Bohdanečský rybník - ložiska rašeliny pro Lázně Bohdaneč, NPR Břehyně-Pecopala rozkládající se mezi Velkým dokeským rybníkem a rybníkem Břehyně - k ochraně mokřadů a bažin slatinného původu ...
Největší rybniční soustavy vznikaly především v těchto oblastech:
- rybníky Polabské oblasti
zdrojem vody je Opatovický kanál, který odbočuje z Labe u Opatovic n/L a ústí zpět do Labe za Přeloučí, rybníky založil rod Pernštejnů, v současnosti je řada z nich vysušena např: Bohdanečský rybník, Žehuňský rybník u Poděbrad, Velký dokeský rybník (známější pod názvem Máchovo jezero) v oblasti vojenského prostoru Ralsko ...
- rybníky Jihočeské oblasti
vznikaly v Třeboňské a Českobudějovické, nachází se zde největší rybník na území ČR - Rožmberk s 489 ha, který byl vybudován na konci 16.st na řece Lužnici. Pro napájení rozsáhlé rybniční soustavy zde vznikly umělé vodní kanály Nová řeka na Nežárce a Zlatá stoka a na řece Lužnici. Mezi další rybníky této oblasti řadíme např: Bezdrev,Dehtář nebo Vrbenské rybníky.
- rybníky jižní Moravy
Valticko-lednický areál s rybníky Hlohoveckým, Prostředním nebo největším rybníkem na Moravě - Nesyt, v oblasti Hodonína pak např: Mutěnické rybníky
- rybníky Severní Moravy
se nacházejí především v CHKO Poodří
- rybníky Českomoravské vrchoviny
Velké Dářko ve Žďárských vrších na řece Sázavě původně založeno pro pohon hamrů, rybník Malé Dářko
- jsou uměle vytvořené, větší vodní plochy, na území ČR s výškou hráze do 100m
První přehradní nádrže v českých zemích patří mezi nejstarší ve střední Evropě. Objevují se od 18.století. Na přelomu 19. a 20.století byly budovány např: v Jizerských horách. Jednalo se o přehrady tzv. Intzeho typu - gravitační se zděnou obloukovou hrází. Celkem zde bylo v letech 1904 – 1906 vybudováno 6 přehrad, které plnily ochrannou funkci před povodněmi.
S rozvojem manufaktur, výroby, rostla spotřeba vody a bylo nutno vybudovat přehrady větších rozměrů. Začaly vznikat přehrady současného vodohospodářského pojetí. V období 1945 -1990 bylo na našem území vybudováno 80 přehradních nádrží. Po roce 1990 byly dokončeny čtyři přehradní nádrže. V současnosti je schválen projekt přehradní nádrže Nové Heřminovy na řece Opavě.
- obrázek znázorňuje přehradní nádrž Lipno
Funkce přehradních nádrží
Většina přehradních nádrží je polyfunkčních, přesto podle převládající funkce rozdělujeme přehrady na:
- ochranné - regulují průtok vodních toků a chrání tak území před povodněmi
- závlahové - v zemědělství slouží jako zdroj vody pro zavlažování
- průmyslové - obrovské nároky na spotřebu vody má průmyslová výroba
- hydroenergetické - výroba "čisté" energie
- vodárenské - zdroj pitné a užitkové vody
- dopravní
- rybolovné
- rekreační
Vodní díla v ČR
Vltavská kaskáda - systém 9 přehradních nádrží - Lipno I, Lipno II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Kamýk, Slapy, Štěchovice, Vrané - na řece Vltavě budovaných od 30 let 20.století. Vybudováním Vltavské kaskády zanikla možnost plavení dřeva,kamene a soli do středních Čech. Účelem kaskády byla výroba "čisté" energie a ochrana před povodněmi.
Orlík - přehradní nádrž s největším objemem vody vybudována na řece Vltavě
Lipno I - plošně nejrozsáhlejší vodní dílo v ČR vybudována na řece Vltavě
Dalešice - přehradní nádrž s nejvyšší hrází 99,5m vybudována na řece Jihlavě
Slezská Harta - je poslední vodní nádrž dokončená v roce 1997 na řece Moravici
Dlouhé stráně - přečerpávací hydroelektrárna v Hrubém Jeseníku