Klimatické poměry České republiky

KLIMATICKÉ POMĚRY ČR

Česká republika leží v mírném podnebném pásu a je pro ni typické střídání čtyř ročních období s převládajícím západním prouděním vzduchu. Klimatické poměry v ČR ovlivňují proměnné (dynamické) a neproměnné (stálé) faktory. Počasí v ČR je proto proměnlivé a nestálé.

NEPROMĚNNÉ FAKTORY

  • zeměpisná poloha

Vnitrozemská poloha uprostřed evropského kontinentu způsobuje, že jsme na rozhraní západoevropského oceánského a východoevropského kontinentálního klimatu.

Proto západní části ČR mají mírnější zimy a chladnější léta, menší teplotní výkyvy v průběhu dne i roku a jsou zde i větší srážkové úhrny než ve východní části státu.

Zeměpisná šířka přímo ovlivňuje množství slunečního záření a úhel dopadajících slunečních paprsků.

V mírném podnebném pásu převládá západní proudění, které přináší vlhký vzduch z Atlantského oceánu.

  • reliéf a nadmořská výška

Nadmořská výška území, jeho expozice - orientace vůči světovým stranám, poloha, směr horských hřbetů, návětrný a závětrný efekt pohoří má vliv na výškovou stupňovitost podnebí.

Aktuální počasí ČR - kamery

PROMĚNNÉ FAKTORY

  • změny tlaku vzduchu a proudění

Rozložení tlakových center, cyklon a anticyklon nad Azorskými ostrovy, Islandem, Britskými ostrovy, Skandinávií a Ruskem se v průběhu roku mění a ovlivňuje tak počasí na našem území. Zasahují zde vzduchové hmoty polární, tropické i arktické.

Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota - v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu - v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.

Na území ČR v průběhu roku zasahuje:

- mořský arktický vzduch

- kontinentální arktický vzduch

- mořský polární vzduch

- kontinentální polární vzduch

- mořský tropický vzduch

- kontinentální tropický vzduch

Na styku různě teplých vzduchových hmot se vytvářejí vzduchové víry, fronty, které způsobují časté změny počasí. Cyklona, tlaková níže, postupuje po skupinách, směrem k východu a obvykle znamená zhoršení počasí. V průběhu roku prochází našim územím kolem šedesáti cyklon. Anticyklona, tlaková výše, přináší jasné počasí.

 

- mapa znázorňuje množství srážek v mm/rok na území ČR

  • teplota a srážky

Rozložení teplot závisí od polohy místa a nadmořské výšky.Průměrné měsíční teploty vzduchu dosahují minima převážně v lednu a maxima v červenci.

K nejteplejším oblastem ČR patří jižní Morava, střední Polabí a Praha s průměrnými ročními teplotami okolo 9° C (Hodonín 9,5° C). Nejchladnějším místem je meteorologická stanice na Sněžce s průměrnou roční teplotou 0,2 ° C.

- obrázek znázorňuje teploty na území ČR 12.- 19.2.2009

Teplotní extrémy v ČR: – 42,2 ° C bylo naměřeno 11. 2. 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic a + 40,2 ° C bylo naměřeno 27.7. 1983 v Praze Uhříněvsi.

Dlouhodobý průměrný roční úhrn srážek na území ČR činí 679 mm. K nejsušším oblastem patří jižní Morava, Žatecko a Kladensko ležící ve srážkovém stínu Krušných hor, kde roční úhrny srážek nepřevyšují 450 mm. Nejvíce srážek mají v Jizerských horách, kde roční úhrny dosahují i více než 1 700 mm, na Šumavě,v Krkonoších, Hrubém Jeseníku a Moravskoslezských Beskydách.

Nejvíce srážek spadne v letních měsících až 40 % a na jaře 25 %. V létě mají srážky často přívalový charakter. Nejvyšší úhrn srážek spadlých za 24 hodin byl zaznamenán 29. 7. 1897 na stanici Nová Louka v Jizerských horách - 345,1 mm.

Sněhová pokrývka se v horských oblastech objevuje už v říjnu, v nížších polohách v listopadu nebo počátkem prosince. Délka trvání sněhové pokrývky se pohybuje od 40 dní za rok v nížších polohách až po více než 150 v horských oblastech.

Z celkového množství srážek v ČR třetina odteče povrchovou cestou,třetina se vypaří a třetina se vsákne.

Praha - Klementinum je nejstarší českou meteorologickou stanicí. Od roku 1775 zaznamenává nejdelší souvislou teplotní řadu, která se využívá při studiu kolísání klimatu. Solární a ozonová observatoř v Hradci Králové od roku 1962 každodenně provádí měření množství ozonu v atmosféře nad střední Evropou a řadí se tak mezi stanice s nejdelší datovou řadou svého druhu.

  • oblačnost a vlhkost vzduchu

Chod oblačnosti na našem území má sezónní charakter.Statický typ s vrstevnatou oblačností se projevuje od října do března.Dynamický typ s kupovotou oblačností převažuje od dubna do září.

Relativní vlhkost vzduchu se v ročním průměru pohybuje od 60-80%.

 

- mapa znázorňuje klimatické, podnebné, oblasti ČR

PODNEBNÉ OBLASTI

Členitost reliéfu způsobuje rozdílnost podnebí.Podle klimatických charakteristik např: počtu letních dnů,počtu mrazových dnů,podle srážkových úhrnů … rozlišujeme na území ČR chladné, mírně teplé a teplé oblasti.

Teplé oblasti

- jsou vymezeny minimálním počtem 50 dnů s denní teplotou 25° C a více

- nadmořskou výškou území do 300 m n.m.

- náleží zde: Hornomoravský, Dolnomoravský a Dyjskosvratecký úval, střední Polabí, dolní Povltaví a Poohří

Mírně teplé oblasti

- jsou vymezeny průměrnou červencovou teplotou nad 15° C a počtem do 50 dnů s denní teplotou 25° C

- nadmořskou výškou území do 700 m n.m.

- náleží zde: podhorské oblasti, Česká vysočina

Chladné oblasti

- jsou vymezeny dolní hranicí červencové průměrné teploty 15° C

- nadmořskou výškou území nad 700 m n.m.

- náleží zde: horské oblasti např: Šumavy,Krkonoš,Krušných hor,Moravskoslezských Beskyd ...