Poloha a rozloha
Královehradecký kraj se nachází na severu a severovýchodě Čech, vyplňuje poslední český „výběžek“ – Broumovský. Severní hranice kraje tvoří státní hranici s Polskem. Rozlohou 4 758 km2 i počtem obyvatel se řadí mezi průměrné kraje ČR.
Povrch
Povrch kraje má velkou vertikální členitost. Nejnižší bod kraje leží v nadmořské výšce 202 m n. m. – řeka Cidlina, nejvyšší bod, nejvyšší hora České republiky – Sněžka 1 602 m n. m v Krkonoších. Sever a východ kraje tvoří stará pohoří Krkonoše a Orlické hory. Na Broumovsku se nachází i např: stará sopečná pohoří Javoří hory. Největší atraktivitu kraje však představují pískovcová skalní města České tabule. Plošně nejrozsáhlejší je „Adr“, Adršpašsko - teplické skaly, největší skalní město ve střední Evropě. Mezi další skalní města řadíme např: Prachovské skály a Český ráj. Zbytek území kraje vyplňuje Česká tabule s Polabskou nížinou.
Podnebí a vodstvo
Hlavním vodním tokem kraje je Labe, které na jeho území i pramení. Pravostranné přítoky Labe zastupuje Cidlina, levostranné přítoky Úpa, Metuje, Orlice. Na Labi byly vybudovány dvě vodní nádrže -Labská u Špindlerova Mlýna a Les Království u Dvora Králové nad Labem. Důležitá je i vodní nádrž Rozkoš na přivaděči z Úpy, která se řadí mezi největší v ČR. Kraj má významné zásoby podzemních vod.
Obyvatelstvo a sídla
Počtem 547 296 obyvatel se Královehradecký kraj řadí mezi průměrné kraje. Hustota zalidnění dosahuje 115,0 obyvatel/km2 . Správním a administrativním centrem kraje je Hradec Králové s 95 tisíci obyvateli. Další významná města jsou : Trutnov - 31tisíc obyvatel,Náchod - 21 tisíc obyvatel, Jičín - 16 tisíc obyvatel, Dvůr Králové nad Labem 16 - tisíc obyvatel. V kraji dosáhlo na statut města 43 měst. Typickým rysem osídlení Královehradeckého kraje je velké množství středních a menších sídel. Stupeň urbanizace kraje dosahuje 68%.
Královéhradecký kraj patří mezi kraje ČR s nejvyšším podílem osob v postroduktivní věkové skupině. Střední délka života (naděje dožití při narození) je oproti celé ČR nadprůměrná a taktéž vzdělanostní struktura obyvatelstva je jedna z nejvyšších v ČR.
Těžba nerostných surovin a průmysl
Zásoby nerostných surovin nejsou příliš významné. Těží se štěrkopísek, povodí Labe, slévárenský a sklářský písek v okolí Jičína.
Nejvýznamnějším oborem hospodářství je průmysl strojírenský. Podnik Škoda Auto ve svých pobočkách v Kvasinkách a Vrchlabí patří mezi největší zaměstnavatele v kraji. Tradiční obory kraje jsou gumárenství, firma Rubena Hradec Králové, a textilní podniky ve Dvoře Králové nad Labem -Tiba a Juta a Veba Broumov.
Královéhradecký kraj, je zatím, krajem s malým přílivem přímých zahraničních investic. „Vlaštovkou“ je podnik Continental Teves Czech Republic v Jičíně (automobilový průmysl).
Zemědělství
V zemědělství kraje je významnáživočišná výroba, v chovu prasat a v chovu skotu se kraj řadí mezi největší dodavatele. V rostlinné výrobě se Královéhradecký kraj řadí mezi významné producenty cukrovky, obilovin a důležité je i ovocnářství.
Služby a Cestovní ruch
Královehradecký kraj patří rozsahem přírodních i kulturních památek mezi nejbohatší v ČR. Z přírodního hlediska je nejhodnotnější Krkonošský národní park, který je nejstarším národním parkem v ČR. Mezi nejcennější lokality patří ledovcové tvary reliéfu, vodopády, rašeliniště nebo endemické druhy rostlin a živočichů. Na území kraje se nachází množství skalních měst - CHKO Český ráj, CHKO Broumovsko, CHKO Orlické hory s cennými komplexy smíšených lesů a rašelinišť.
Z historických památek řadíme mezi nejnavštěvovanější zámek v Ratibořicích a Babiččino údolí, zámek Kuks, zámek v Náchodě, Novém Městě nad Metují nebo Opočně, hrady Kost nebo Potštejn. Historická jádra měst Hradce Králové, Jičína, Jaroměře byla vyhlášena městskými památkovými rezervacemi. Statut lázeňského města získaly: Velichovky na Jaroměřsku, Janské Lázně v Krkonoších a Lázně Bělohrad.