Liberecký kraj

Poloha a rozloha

Liberecký kraj se rozkládá na severu Čech při stání hranici s Německem a Polskem a vyplňuje jeden ze dvou nejsevernějších výběžků českého území.Jeho rozloha je pouze 3 163 km2 a po Praze je i územně nejmenším krajem ČR.

Povrch

Kraj můžeme z pohledu reliéfu rozdělit na dvě rozdílné oblasti.Jihozápad kraje vyplňuje rovina České křídové tabule, která je narušena občasnými průniky neovulkanických těles. Skalní pískovcová města,soutěsky jsou chráněny např: v Prachovských skalách Českém ráji. Severovýchodní část kraje pokrývají hornatiny Jizerských hor a Krkonoš. Nejvyšším bodem kraje je 1 435 m vysoký vrchol Kotel. Turisticky nejznámějším vrcholem kraje je však Ještěd, vysoký 1 012 m n. m., na jehož vrcholu se nachází originální architektonická dominanta.

Podnebí a vodstvo

Územím kraje prochází hlavní evropské rozvodí, které odděluje úmoří Severního moře a Baltského moře. V Jizerských horách pramení Jizera, Smědá a Lužická Nisa, pod vrcholem Ještědu Ploučnice. Na území kraje vyvěrají četné minerální prameny, např. v Lázních Libverda, a česká křídová tabule je významným zdrojem podpovrchových vod. Na území Libereckého kraje se nachází i jedna z rybničních oblastí ČR. Dnes z množství menších rybníků výrazně vystupuje Máchovo jezero nebo-li Velký Dokeský rybník.

Obyvatelstvo a sídla

Počtem obyvatel 427 563 je Liberecký kraj druhým nejmenším krajem podle počtu obyvatel v ČR. Hustota zalidnění je ale nadprůměrná 135 obyvatel/km2 . V kraji je 36 měst. Správním a administrativním centrem kraje je Liberec s 97 tisíci obyvateli. Další významnější m ěsta jsou Jablonec nad Nisou - 44 tisíc obyvatel,Česká Lípa - 38 tisíc obyvatel,Turnov 14 tisíc obyvatel a Nový Bor - 12 tisíc obyvatel. Stupeň urbanizace překračuje hranici 75%.

Těžba nerostných surovin a průmysl

Zásoby stavebního kamene, pokrývačské břidlice nebo čediče a křemence jsou na rozdíl od ložisek radioaktivního uranu ve Stráži pod Ralskem stále využívány. Tradiční zásoby kvalitních sklářských a slévárenských písků s navazujícím, světově proslulým, sklářským průmyslem a  výrobou bižuterie prožívají v současnosti stagnaci. Další tradiční odvětví kraje, textilní průmysl, čelí konkurenci asijských dodavatelů i hospodářské krizi a své významné postavení již ztratil.

Největší přímé zahraniční investice proto v současnosti směřují do strojírenství - automobilového průmyslu. Mezi největší podniky kraje patří výrobci skla a bižuterie - jablonecká Preciosa a Jablonex Group.

Zemědělství

Vzhledem k přírodním poměrům území je nejvýrazněji zastoupeno lesní hospodářství a Liberecko je podílem 44% lesní půdy na celkové rozloze kraje na prvním místě mezi kraji v ČR.

Služby a Cestovní ruch

Území Libereckého kraje nabízí jak významné botanické a zoologické lokality, tak množství kulturně historických památek. V kraji bylo vyhlášeno šest chráněných krajinných oblastí: K rkonošský národní park , nejstarší národní park na území ČR, CHKO České středohoří , na ochranu unikátních neovulkanických suků prostupujících Českou pískovcovou tabuli, CHKO Jizerské hory s množstvím zachovalých smíšených lesů, CHKO Lužické hory s ledovou jeskyní Naděje, CHKO Český ráj a CHKO Kokořínsko se „zásobou“ skalních měst.

Atraktivitu kraje zvyšuje množství horských středisek v Krkonoších a Jizerských horách využívaných pro letní i zimní rekreaci. Mezi nejvýznamnější patří v Krkonoších Harrachov, Rokytnice nad Jizerou nebo udržovaná Jizerská magistrála pro obyvatele Liberecka.Opomenout bychom neměli ani Český ráj či Máchovo jezero. Na území kraje jsou zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně.

K historicky objektům s vysokou návštěvností patří hrady a zámky Bezděz, Frýdlant, Sychrov nebo Valdštejn. V Libereckém kraji se nacházejí i dvě lázeňská města: Lázně Libverda a Lázně Kunratice.