Moravskoslezský kraj

Poloha a rozloha

Moravskoslezský kraj se rozkládá na severní Moravě a ve Slezsku. Rozlohou 5 428 km2 se řadí mezi kraje průměrné, počtem obyvatel 1 253 257 zaujímá první příčku mezi kraji. Na východě má státní hranicí se Slovenskem, na severu s Polskem.

Povrch

Na západ kraje zasahuje Hrubý a Nízký Jeseník s nejvyšším vrcholem celé Moravy, Moravskoslezského i Olomouckého kraje, 1 491 m n. m. vysoký Praděd. Nachází se zde i několik sopek, které byly činné ještě na počátku čtvrtohor, např: stratovulkán Velký Roudný. Střed kraje vyplňuje rovina Moravské brány, Ostravské pánve a Opavské nížiny. Východní část vyplňuje horský systém Západních Karpat - Moravskoslezské Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou,1 323 m n. m. Beskydy jsou významnou zásobárnou pitné i průmyslové vody pro Ostravsko. Na severovýchodě kraje, při hranici s Polskem, přecházejí ve Slezské Beskydy.

Podnebí a vodstvo

Největším vodním tokem je Odra, pramenící na jihovýchodě Nízkého Jeseníku a protékající k sveru Moravskou bránou dál přes Ostravskou pánev do Polska. Zde protéká podél severní hranice ČR až hranicí s Německem a proto najdeme povodí Odry i v severních Čechách (především Frýdlantský výběžek) Odra a její přítoky tvoří významný vodohospodářský systém, zahrnující osm nádrží, které zásobují ostravskou aglomeraci: Kružberk a Slezská Harta na řece Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Olešná na Olešné, Žermanice na Lučině, Těrlicko na Stonávce. V letech 2016 - 2020 by měla proběhnout výstavba přehrady Nové Heřminovy na horním toku řeky Opavy.

Obyvatelstvo a sídla

Počtem obyvatel 1 253 257 i hustotou zalidnění 230 obyv./km2, kraj zaujímá první příčku mezi kraji ČR. Správním a administrativním centrem kraje je Ostrava - 326 tis. obyvatel. Z dalších 38 měst jsou největší: Havířov - 85 tis., Karviná - 64 tis., Frýdek-Místek 59 tis., Opava -59 tis.,Třinec - 38 tis., Orlová - 34 tis., Nový Jičín - 26 tis. nebo Český Těšín - 26 tis.

Obyvatelstvo je na území kraje rozmístěno velmi nerovnoměrně. Velmi nízká hustota zalidnění je v horských oblastech Jeseníků, Beskyd,na Bruntálsku ... naopak velmi vysokou hustotou zalidnění se vyznačuje Ostravská pánev. Sídelní struktura se vyznačuje minimálním zastoupením malých obcí. Ale téměř 62 % obyvatelstva žije ve městech nad 20 tisíc obyvatel a každý čtvrtý v Ostravě. V sídelní struktuře dominují poměrně velká města, pět z nich má více než 50 tisíc obyvatel.

Moravskoslezský kraj patří mezi kraje ČR s poklesem počtu obyvatel. Tento pokles obyvatel je ovlivňován nejen přirozeným úbytkem, ale také vysokou emigrací osob. Průměrný věk obyvatel kraje přesáhl hranici 40 let. Moravskoslezský kraj se řadí mezi kraje s nejnižším podílem osob s úplným středoškolským či vysokoškolským vzděláním. 

Těžba nerostných surovin a průmysl

Nejdůležitější nerostnou surovinou je černé uhlí, dále má kraj ložiska zemního plynu, vápenců, mramorů, břidlic, sádrovců  a štěrkopísků.  Největší podíl na tvorbě hrubé domácí přidané hodnoty má v Moravskoslezském kraji zpracovatelský průmysl. Průmyslovým centrem kraje je Ostravská aglomerace s ním tradičím hutnictvím a těžkým strojírenstvím. Kraj zajišťuje 92 % výroby oceli a 98 % výroby koksu v ČR. Mezi významné firmy řadíme důlní společnost OKD. Největším hutním podnikem v ČR je společnost Mittal Steel Ostrava, navazují dále Moravia Steel (Třinecké železárny) Válcovny plechu F-M (Mittal Steel) nebo ŽDB Bohumín, Vítkovice steel Evraz, Jakl Karviná (Mittal Steel), Na hutní základnu navazuje strojírenství, které se v posledním desetiletí orientuje na automobilový průmysl - Hyundai Nošovice, Visteon Autopal Nový Jičín a Behr Mošnov, kteří vyrábějí osvětlovací techniku pro automobily, chladicí techniku komponentů klimatizačních systémů, MSV Metal Studénka, Romo Fulnek  ... Významné postavení má v kraji energetika a chemický průmysl - podniky v Ostravě,Teva v Opavě (dříve Galena Opava)v Bohumíně, Biocel v Paskově nebo Semperflex Optimit v Odrách. Potravinářský průmysl proslul pivovarnictvím Radegast Nošovice, Ostrava.

Zemědělství

Zastoupení zemědělství je nízké, jeho podíl na HDP kraje je pouze 2,5 % a řadí se mezi nejmenší v ČR. Pro rostlinnou výrobu se využívají především nižší polohy v Moravské bráně a na Opavsku. Na Valašsku se zachoval tradiční extenzívní chov ovcí.

Služby a Cestovní ruch

Lákadlem kraje jsou v letním i zimním období oblasti Jeseníků a Beskyd, které jsou zahrnuty v CHKO, stejně jako Poodří. Přírodní památky zastupují např: Rešovské vodopády, národní přírodní památka jeskyně Šipka ve Štramberku, Venušina sopka nebo Velký Roudný, jako pozůstatky sopečné činnosti. Mezi nejznámější rekreační střediska se počítají: v Jeseníkách Karlova Studánka, Praděd, Vrbno pod Pradědem, v Beskydech Čeladná, Bílá nebo Pustevny. Na území kraje leží tři městské památkové rezervacePříbor, Nový Jičín a Štramberk. K vyhledávaným zámkům patří Hradec nad Moravicí, Raduň, Kravaře nebo Fulnek, z hradů - Hukvaldy, Starý Jičín a Sovinec. Zajímavé jsou technické památky, objekty tzv. průmyslové turistiky -  Technické muzeum Tatra v Kopřivnici, Vagonářské muzeum ve Studénce, Landek hornické muzeum, areál Dolních Vítkovic a národní kulturní památku Důl Michal, Osoblažská úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha... Statut klimatických lázní drží Karlova Studánka k rehabilitacím se využívají lázně Darkov nebo lázeňské sanatorium v Klimkovicích.

Příhraniční charakter kraje poskytuje možnosti příhraniční spolupráce na rozvoji regionu. Za tímto účelem byly v kraji zřízeny 4 euroregiony - Beskydy, Praděd, Silesia a Těšínské Slezsko.