Olomoucký kraj

 

Poloha a rozloha

Olomoucký kraj se rozkládá na severozápadě Moravy, především v povodí horního toku Moravy. Sever území lemují na východě Jeseníky a na západě a severu Rychlebské hory a Kralický Sněžník. Na území kraje zasahuje státní hranice s Polskem. Rozlohou 5 268 km2 se řadí mezi průměrné kraje ČR a počtem obyvatel 639 423 taktéž.

Povrch

Kraj leží na rozhraní České vysočiny a Západních Karpat. Kraj můžeme rozdělit na severní hornatou část s pohořími Rychlebské hory, Kralický Sněžník a především výrazný kerný masív Jeseníky, s nejvyšší horou Moravy i kraje, Praděd, vysokou 1491 m n. m. Pro současné tvary reliéfu bylo důležité zalednění oblasti v průběhu starších čtvrtohor. Jižní část kraje je tvořena rovinatou úrodnou Hanou, Hornomoravským úvalem. Osou kraje je řeka Morava. Její hladina u Kojetína je nejníže položeným místem kraje 192 m n. m.

Pestrá geologická stavba území vytvořila předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu - krasové oblasti a jeskynní systémy - Mladečské a Javoříčské jeskyně, jeskyně Na Pomezí, hydrotermální Zbrašovské aragonitové jeskyně, nejhlubší propast v ČR – Hranická propast... 

Podnebí a vodstvo

Územím krajem prochází hlavní evropské rozvodí oddělující Baltské a Černé úmoří. Hlavní řekou je řeka Morava, severní část kraje náleží do povodí Odra. Nejvýznamnější toky jsou: Bečva, Desná, Bělá, Odra. Zajímavým vodním dílem je přečerpávací hydroelektrárna Dlouhé stráně v masívu Mravenečníku.

Obyvatelstvo a sídla

Správním a administrativním centrem kraje je Olomouc (100 tis. obyvatel) z dalších měst: Prostějov (47 tis.), Přerov (47 tis.), Šumperk (29 tis.) Průměrná hustota zalidnění 121 obyvatel na 1 km2 je podobná hustotě zalidnění celé ČR ale v rámci kraje jsou výrazné regionální rozdíly. Nejnižší hustotu zalidnění má periferní oblast Jesenicka. Olomoucký kraj patří mezi kraje ČR s poměrně značným úbytkem obyvatelstva. Naopak nejvíce obyvatel žije v aglomeraci Olomouce a úvalu. Ve městech žije pouze necelých 58 % populace!

Těžba nerostných surovin a průmysl

Kraj má významná ložiska vápenců - Mladečsko, štěrkopísků - Olomoucko, kamene - Žulová.

Průmyslovými centry kraje jsou největší města: Olomoucko - potravinářství Olma, strojírenství UNEX Uničov, Mora Moravia, Přerov - chemický,optický a potravinářský průmysl, elektronický LG.Phillips Displays v Hranicích, Siemens v Mohelnici, Prostějov - oděvnní a textilní např: Koutný...

Zemědělství

Úrodná Haná je intenzivně využívána pro pěstování náročných plodin. Významné je pěstování cukrovky, ječmene, pšenice, řepky a chmele. Na zemědělskou základnu pak navazují podniky potravinářského průmyslu.

Služby a Cestovní ruch

Olomoucká památková rezervace - orloj, kostel sv. Mořice, katedrála sv. Václava ... je po Praze je druhou největší městskou památkovou rezervací v ČR.  Unikátní sloup Nejsvětější Trojice je od roku 2001 na prestižním seznamu památek UNESCO
Městskou památkovou rezervací je také historické jádro Lipníka nad Bečvou.

Kousek od Olomouce se nachází Svatý Kopeček pouní místo s bazilikou minor, barokním chrámem Navštívení Panny Marie. Množství hradů a zámků: Bouzov, Šternberk, Velké Losiny, Plumlov, Náměšť na Hané. Lázeňská města Jeseník - vodoléčba, Slatinice, Teplice nad Bečvou využívají přírodní léčivé zdroje. 
Časté folklorní přehlídky a festivaly se snaží o zachování lidových zvyků etnografického regionu Hané.

Na území kraje byly vyhlášeny: CHKO Litovelské Pomoraví. které zachovává zbytky lužních lesů podél středního toku Moravy a CHKO Jeseníky, které chrání horské ekosystémy s rozsáhlými rašeliništi nebo např: tvary mrazového zvětrávání.