Poloha a rozloha
Praha - Pražský kraj, je tvořen pouze hlavním městem země. Praha není součástí Středočeského kraje, přesto, že je jeho sídlem a správním centrem. Praha leží v samém „srdci“ Čech a hraničí pouze se Středočeským krajem, který ji obklopuje. Geografickou polohu vymezíme mezi 49°56´ a 50°10´ severní zeměpisné šířky a 14°13´ a 14°42´ východní zeměpisné délky. Praha se rozkládá na ploše necelých 500 km2, od východu na západ měří cca 50 kilometrů a od severu k jihu cca 30 km. Počtem obyvatel 1 287 696.
- obrázek Pražského hradu převzat z:http://www.fotograftoth.cz/Galerie_Praha/Praha.html
Geologie a povrch
Na území Prahy najdeme usazeniny tří moří. Nejstarší horniny, tmavé břidlice a zelenavé droby, vznikly v proterozoiku.
Po ústupu křídového moře se v pražské oblasti rozkládala plošina vyplněná téměř vodorovně uloženými sedimenty. Křídové vrstvy pokrývaly starší zvrásněné podloží tvořené pevnými horninami paleozoika a proteozoika. Po dlouhé období nejmladší křídy a staršího terciéru byla plošina vystavena vnějším vlivům a zvětrávala v tehdy tropickém a subtropickém klimatu. V mladší fázi staršího terciéru se vytvořil plošinný terén pokrytý písky a štěrky s jílovitými polohami.
Členitá Pražská plošina - kotlina je součástí především Brdské oblasti Poberounské podsoustavy, severo-východní okraj Prahy zasahuje do Středolabské tabule České Tabule. Její současný reliéf je silně rozčleněn erozní činností vody. Nejvyšším bodem města je návrší západně od Zličína, vrch Teleček, mezi Sobínem a Chrášťany, s výškou 399 m n. m. a nejnižším bod je hladina Vltavy u Suchdola 177 m n. m.
Podnebí a vodstvoPodnebí je v Praze mírné, teplejší, než bychom čekali na 50° s.z.š. Průměrná roční teplota, se pohybuje okolo 8,5 °C. V nejchladnějším měsíci lednu, je průměrná denní teplota 1 °C, noční -3 °C. V nejteplejším měsíci červenci, je průměrná denní teplota 24 °C, noční 13 °C. Ročně je okolo 100 mrazivých dnů a 30 ledových dnů. Relativní vlhkost vzduchu, se celoročně pohybuje mezi 65 až 90 %. Průměrný roční úhrn srážek za roky 1961–1990, ze stanice Praha-Ruzyně, byly 526,6 mm, z toho nejvíce napršelo v květnu (78 mm) a nejméně v lednu a únoru (23 mm). Za roky 2000 – 2007, bylo průměrně ročně 160 dnů deštivých. Ročně je zde přibližně 60 zasněžených dnů, nejvíce v lednu, kde průměrná výška sněhu je 5 cm. Průměrně je zde ročně přes 1600 slunečných hodin (5 hodin denně). Nejvíce slunečných hodin, je v červnu (230, za den 8,5) a nejméně v prosinci (38, za den 1,5). Praha se řadí do teplé podnebné oblasti.
Obyvatelstvo a administrativní členění
Současná podoba města je výsledkem více než jedenáct století dlouhého historického vývoje. V roce 880 první historicky doložený český kníže Bořivoj přenesl sídlo svého rodu a moci Přemyslovců na levý břeh Vltavy. Praha byla v minulosti sídelním městem českých knížat a králů, římsko-německých císařů i prezidentů jako hlavní město Československa i současného Česka.
- mapa městských obvodů (10) Prahy převzata z: http://www.registr-nemovitosti.cz/reality_praha.html
Počtem obyvatel 1 287 696 je zdaleka největším městem ČR a řadí se mezi 15 největších měst Evropy. Vysoká je i hustota zalidnění kolem 2510 obyvatel/km2. Praha se člení na 10 městských obvodů - 22 administrativních, správních, obvodů - a 57 městských částí. Vznikla spojením 6 původně samostatných měst: Starého Města, Josefova, Nového Města, Malé Strany, Hradčan a Vyšehradu. Interaktivní mapa městských částí Prahy.
V Praze je velmi vysoká vnitrostátní i zahraniční migrace obyvatelstva. Silné vazby se Středočeským krajem jsou oboustranně výhodné, za prací denně dojíždí do Prahy až kolem 300 000 pracujících. Pražané se v rámci suburbanizačních procesů vystěhovávají nejvíce do Středočeského kraje, do okresů Praha - východ a Praha - západ, kde vzniká metropolitní oblast Prahy s nejrychleji rostoucím místem v ČR s populací kolem 200 000 obyvatel.
Mezi přistěhovalými, je i největší podíl cizinců v ČR. Velmi pestré je i národnostní složení obyvatelstva.Většina přicestovala za prací, a mnozí z nich se již v Praze usadili trvale. V Praze žije podle odhadů: asi 50 000 Slováků, 50 000 Ukrajinců, dalších 20 000 lidí z bývalého SSSR, především Rusů a Bělorusů, 10 000 obyvatel ze zemí bývalé Jugoslávie, především Srbů a Chorvatů, asi 15 000 Vietnamců, největší komunita je V Karlíně, Holešovicích a Plísnici. Ve městě je několik romských komunit, především v Libni, západní části Smíchova a na Žižkově.
- mapa správních obvodů (22) Prahy převzata z:http://www.czso.cz/xa/redakce.nsf/i/spravni_obvody
Hospodářství
Metropole Praha je hospodářským, politickým, administrativně-právním, dopravním ... centrem země.
Praha je nejbohatším regionem ČR s výjimečně vysokou životní úrovní. Podle statistik Eurostatu je šestým nejbohatším regionem v Evropě a podle HDP na obyvatele Pražané dosahují 170 % průměru EU, zatímco HDP na obyvatele ČR dosahuje pouze 80 %. HDP Prahy tvoří dlouhodobě přes 20% celkového HDP naší země.
V průmyslu dominuje zpracovatelský, potravinářský a strojírenský průmysl - produkce elektrických a optických přístrojů, výroba rozhlasových a televizních přijímačů, výroba motocyklů, letadel, farmaceutický průmysl, polygrafický průmysl, dále je významný filmový průmysl a velmi důležitou součást tvoří příjmy z cestovního ruchu.
Středočeský kraj oplývá jak velkým množstvím kulturních a historických objektů, tak i různorodostí přírodních památek. Terciární a kvartérní sektor zaměstnává téměř polovinu práceschopného obyvatelstva. Virtuální prohlídka Prahy.
Praha je považována za jedno z nejkrásnějších měst nejenom Evropy. Historické centrum města s Pražským hradem, největším hradním komplexem na světě, je památkovou rezervací UNESCO.Praha se dlouhodě řadí mezi 10 nejnavštěvovanějších měst Evropy a ročně zde zavítá kolem 4 mil. turistů.
- obrázek Staroměstského náměstí převzat z:http://www.reality-prodej.com/reality/news/praha/nejlepsi-reality-v-cesku-zvitezila-prestavba-pivovaru-aktualne-cz.html
Mezi nejatraktivnější památky řadíme: Pražský hrad, Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, Baziliku svatého Jiří, Kapli sv. Kříže, Kostel Všech svatých, Kostel Matky Boží před Týnem, Kostel svatého Mikuláše na Malé Straně, Kostel Narození Páně, Betlémskou kapli, Palác Kinských, Černínský palác, Valdštejnský palác, Strahovský klášter, Emauzský klášter, Anežský klášter, Karolinum, Národní divadlo, Národní muzeum, Klementinum, Rudolfinum, Karlův most, Staroměstskou radnici ...