Slovenská republika - Slovensko je vnitrozemským státem ležícím ve střední Evropě. Území Slovenska je vymezeno obloukem Karpat na západě a severu státu, který vytváří přirozenou hranici státu. Směrem k jihu se území snižuje a část jižní hranice tvoří evropský veletok řeka Dunaj. Je využívána jako dopravní tepna a umožňuje lodní dopravu na trase Dunaj – Rýn – Mohan a spojení Slovenska s Černým a Severním mořem.
Rozlohou 49 036 km2 a počtem obyvatel 5 347 000 se Slovensko řadí mezi
menší evropské státy. Hustota zalidnění dosahuje 109 ob./km2.
Slovenská republika vznikla 1. ledna 1993 po rozpadu České a Slovenské Federativní Republiky.
Na východě hraničí Slovensko s Ukrajinou, na jihu s Maďarskem a Rakouskem, na severu s Polskem a na západě s Českou republikou.
Nejsevernějším bodem území je Babia Gora na státní hranici s Polskem 49° 37' sev. z.š., nejjižnějším bodem jsou Patince 47° 44' sev.z.š., nejzápadnějším místem je Záhorská Ves 16° 50' vých. z.d. a nejvýchodnějším bodem je Nová Sedlica 22° 34' vých. z.d.
Slovenská republika je středně hornatá země s pestrým reliéfem. Nejvyšším místem Slovenska je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách vysoký 2 655 m n. m., nejníže položeným místem je výtok Bodrogu na státní hranici s Maďarskem ve výšce 94 m n.m.
Podnebí Slovenska sa nachází na rozhraní medzi východoevropským kontinentálním a západoevropským oceánskym klimatem. Výrazně ovlivňujě podnebí také tvar reliéfů a nadmořská výška.