Služby a obchod České republiky

SLUŽBY

Obslužná sféra - terciér a kvartér - tvoří nevýrobní složku národního hospodářství. Řadíme zde maloobchod, peněžnictví, stravovací a ubytovací zařízení, zdravotnictví, školství, vědu a výzkum, sport ... Podíl služeb na celkové ekonomice vyspělých států neustále roste a jejich úroveň je měřítkem celkové vyspělosti země.

90. léta minulého století přinesla výraznou změnu českého hospodářství a podíl služeb na HDP narostl z asi 40% v roce 1990 na současných 60%. Restrukturalizace hospodářství výrazně rozšířila nabídku a kvalitu služeb a obslužná sféra zčásti nabídla pracovní místa zaměstnancům uvolněným z výrobní sféry.

Rozmístění a nabídka služeb většinou přímo úměrně koresponduje s velikostí sídla. Nejvyší vybavenost obslužnou sférou má proto Praha a krajská města.

OBCHOD

Je odvětví terciéru s největším počtem pracovníků. Zaměstnává téměř tři čtvrtě milionu lidí.

V roce 1948 výrazně zasáhl tento sektor proces znárodňování. V období „socialismu“ byl obchod rozdělen na státní a družstevní sektor zastoupený na venkově. Po roce 1989 je pro sektor obchodu charakteristický rozpad státních obchodních podniků, zejména v důsledku změn vlastnické formy - obnovení soukromého vlastnictví. Vstupem zahraničních investorů vznikají nové obchodní subjekty s napojením na globální trhy. Dochází k nárůstu prodejních ploch, vzestupu počtu pracovníků v maloobchodě, i modernizací prodejní sítě.

Po úvodní fázi rozvoje supermarketů se na přelomu století výrazněji rozšířila síť diskontních prodejen, hypermarketů a velkých nákupních středisek - shopping center - budovaných často jako investice na zelené louce v okrajových částech měst.

Mezi největší investory v potravinářství řadíme německé společnosti Globus, Schwarz - diskontní prodejny Lidl a hypermarkety Kaufland, Ahold Czech Republic - supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova, Tesco stores - supermarkety a hypermarkety Tesco. Nejsilnějším domácím obchodním řetězcem je sdružení spotřebních družstev Jednota – COOP. Další obchodní řetězce v ČR tvoří např: prodejci nábytku IKEA , drogistického zboží Droxi ...

ŠKOLSTVÍ, VĚDA A VÝZKUM

Tvoří tzv. kvartérní sektor hospodářství. Mají rozhodující význam pro budoucí vývoj a ekonomiku státu. Otevřením hranic po roce 1989 skončila izolace a zlepšily se podmínky také v oblasti vzdělanosti, vědy a výzkumu. Část výzkumu se přesunula, stejně jako ve vyspělých zemích, na vysoké školy. Ve školství vznikla skupina soukromých středních a v současnosti i vysokých škol, rozšířila se nabídka studijních oborů. Seznam vysokých škol v ČR.