Poloha a rozloha
Středočeský kraj je svou rozlohou 11 015 km2 největším krajem České republiky. Leží v samém „srdci“ Čech. Středočeský kraj je spolu s Vysočinou krajem, který nesousedí s žádným státem a navíc nemá své krajské město. Sídlem a správním centrem kraje je Praha, která není součástí Středočeského kraje. Vazby mezi Prahou a Středočeským krajem jsou oboustranně výhodné.
Povrch
Severní část kraje pokrývají roviny České tabule, směrem k jihu a JZ nadmořská výška území roste a kraj zasahuje do Poberounské podsoustavy, kde Brdskou vrchovinou dosahuje maximálních výšek horou Tok s nadmořskou výškou 865 m n. m. Nejrozsáhlejší lesní komplexy smíšených lesů se dochovaly na Křivoklátsku. Na severovýchod kraje zasahují pískovcová skalní města, na jihozápad jedno z největších vápencových území v ČR - Český kras. Území kraje je často protkáno zákruty a meadry klikatících se vodních toků.
Podnebí a vodstvo
Severní polovina kraje se řadí do teplé podnebné oblasti známé jako úrodného Polabí.Jedná se o jednu z nejteplejších oblastí ČR se srážkově podprůměrnými úhrny.Zbývající část území řadíme do mírně teplé oblasti.
Krajem protékají nejvýznamnější české řeky: Od východu, středem kraje, protéká Labe. Jeho tok charakterizují zákruty a mrtvá ramena, v kterých se vytváří říční jezera. Labe opouští Středočeský kraj za Mělníkem, již obohacena o vodstvo Vltavy. Z kraje vytéká v nadmořské výšce 153 m n. m. Směrem od jihu kraj křižuje nejvodnatější labský přítok Vltava, se soustavou přehrad Vltavské kaskády. Na území kraje zasahují vodní nádrže, Orlík, Kamýk, Slapy, Štěchovice a Vrané . Severovýchod kraje odvodňuje pravostranný přítok Labe, řeka Jizera, jihovýchod kraje pravostranný přítok Vltavy, řek Sázava a západ kraje levostranný přítok Vltavy, řeka Berounka.
Obyvatelstvo a sídla
Počet obyvatel 1 247 900 řadí kraj na druhou příčku v ČR. Hustota zalidnění dosahuje 103 obyvatel/km2 . Správním, administrativním, centrem je hlavní město státu Praha, i když leží mimo území kraje. V kraji se nachází 74 měst. Mezi významná města řadíme: Kladno - 71 tis. obyvatel, Mladou Boleslav - 44 tis. obyvatel, Příbram - 36 tis. obyvatel, Kolín - 30 tis. obyvatel , Kutnou Horu - 21 tis. obyvatel nebo Mělník - 19 tis. obyvatel. Přesto má v průměru kraj spíše venkovský charakter a suburbanizační proces se projevuje pouze v nejtěsnějším sousedství hlavního města.
Specifickým demografickým fenoménem kraje je růst počtu obyvatelstva, který souvisí s polohou kraje v blízkosti hlavního města. Kraj tak vytváří zázemí Prahy. Růst počtu obyvatelstva zaznamenává i díky vnitrostátní migraci.
Těžba nerostných surovin a průmysl
Ložiska černého uhlí na Kladensku se využívala do roku 2002 . Ustala i těžba železné a uranové rudy na Příbramsku. Hutnictví v oblasti Kladna proto ztratilo svoje významné postavení.V současnosti se využívají ložiska štěrkopísků a cihlářských hlín. Polabí poskytuje úrodné půdy pro zemědělství a Česká pískovcová tabule je největší zásobárnou podpovrchového vodstva v ČR
Nejvýznamnějším hospodářské odvětví kraje zastupuje průmysl strojírenský, chemický a zpracovatelský . Dominantní postavení v průmyslu má automobilka Škoda Auto v Mladé Boleslavi, na kterou je napojena celá řada subdodavatelů. V roce 2005 zahájila v Kolíněvýrobu osobních automobilů firma TPCA - Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech. Mezi další strojírenské podniky řadíme např. výrobce letadel Aero Vodochody nebo výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi. Strojírenský průmysl se soustřeďuje dále v okolí měst Brandýs nad Labem,Čelákovice,Kladno … Mezi centra chemického průmyslu počítáme Kralupy nad Vltavou,Neratovice,Kolín.
Zemědělství
Minerálně bohaté půdy na sprašových pokryvech a říčních naplaveninách jsou základem kvalitní zemědělské výroby Polabí. Kraj vyniká hlavně rostlinnou výrobou, pěstováním pšenice, ječmene, cukrovky, v příměstských částech pěstováním ovoce, zeleniny a květin. Intenzita živočišné produkce není tak výrazná.
Služby a Cestovní ruch
Terciální sektor zaměstnává téměř polovinu práceschopného obyvatelstva a velice důležité postavení v kraji má cestovní ruch. Středočeský kraj oplývá jak velkým množstvím kulturních a historických objektů, tak různorodostí přírodních památek.
Nejcennější přírodní památky jsou zahrnuty v CHKO. Na území kraje zasahují: CHKO Kokořínsko - útvary vzniklé v reliéfu pískovcových skalních měst (kaňony,sklaní místy,skalní pokličky …), biosférická rezervace UNESCO, CHKO Křivoklátsko - komplexy původních smíšených lesů, přírodní krajina málo narušená lidskou činností, CHKO Český kras - vápencové Koněpruské jeskyně, reliéf krsových oblastí, CHKO Blaník - bájný kopec Blaník opředený pověstmi o rytířích, kteří v dobách nejhorších přijdou na pomoc českému národu, CHKO Český ráj - s pískovcovými skalními městy.
Historické objekty zastupují národní skvosty jako hrad Karlštejn,Křivoklát nebo zámek Konopiště, v UNESCO zapsanou Kutnou Horu. Relaxovat můžete např: v Lázních Poděbrady.