TYPY KRAJIN
Krajina je reálně existující výsek krajinné sféry obsahující části jednotlivých geosfér.
Každá krajina má svou geografickou polohu a rozlohu a jednotlivé typy krajin se vzájemně odlišují. Každá krajina má svou dynamiku, která se neustále mění a která je výsledkem působení řady přírodních a socioekonomických procesů.
Každou krajinu vytváří složky, které jsou ve vzájemných vertikálních a horizontálních vztazích. Přírodní složky - tvoří základ krajiny, dělí se na složky neživé přírody - části litosféry, hydrosféry, atmosféry a složky živé přírody, biosféry a na hranici obou stojící pedosféra. Socioekonomické složky vytváří člověk svou činností na krajinu.
PŘÍRODNÍ KRAJINA
- vznikla působením přírodních krajinotvorných procesů. Je to krajina nedotknutá lidskou civilizací. Přírodní krajina má plnou autoregulační schopnost.
Ve větším rozsahu přírodní krajina v dnešní době neexistuje. Dochovala se pouze v odlehlých částech světa např: polárních oblastech, části Amazonského pralesa … Počátek přeměny přírodní krajiny v kulturní nastal s rozvojem neolitické revoluce.
KULTURNÍ KRAJINA
- je krajina v níž dochází k interakci přírodních a socioekonomických procesů. V současnosti na zemském povrchu převládá, a podle stupně zásahu hospodářské činnosti člověka Kulturní krajina dále člení.
Kultivovaná kulturní krajina
- je lidskou, hospodářská činností ovlivněna avšak výrazně nenarušuje přírodní složku krajiny. Snaží se o zachování rovnováhy a autoregulace krajiny.
Degradovaná (narušená) kulturní krajina
- má přírodní složky výrazně narušeny lidskou činností. Existuje zde ještě možnost obnovy, regenerace a ekologické rovnováhy. Nachází se v okolí velkých měst, průmyslových center a v oblastech intenzivně využívaných při zemědělské činnosti.
Devastovaná (zpustošená) kulturní krajina
- je důsledkem intenzivní hospodářské činností značně zpustošená. Původní přírodní složky jsou natolik zničeny, že schopnost samostatné obnovy je nemožná. Náprava je možná pouze dlouhodobými a nákladnými procesy - rekultivace.
Rekultivací rozumíme obnovu devastované krajiny. Životní prostředí takovéto krajiny je škodlivé lidskému zdraví. Např: oblasti povrchové těžby nerostných surovin, průmyslové konurbace.
TYPY KULTURNÍ KRAJINY PODLE HOSPODÁŘSKÉHO ÚČELU
Lesohospodářská krajina
- vytváří lesní společenstva, která nahradila původní porost.Krajina je hospodářsky využívána. Nadměrná těžba může narušit rovnováhu mezi přírůstkem a úbytkem lesa.
Zemědělská krajina
- vytváří pole, pastviny,vinice,chmelnice ...Vzhledem k intenzivní zemědělské výrobě je tato krajina často pozměněná chemizací a důsledkem neuvážených agrotechnických postupů nebo intenzivním pastevectvím dochází k zvýšené erozi půdy.
Těžební krajina
- je ovlivněna těžbou hornin a nerostů. Nejvíce deformuje krajinu povrchová těžba. Rekultivace krajinu je po ukončení těžby nezbytná.
Průmyslová krajina
- vytváří jednu z nejvíce pozměněných krajin. Převládají zde velké zastavěné plochy, velmi hustá dopravní infrastruktura, hluk … velká zátěž životního prostředí - ovzduší, vody, půdy
Městskákrajina
- spolu s průmyslovou krajinou je označována jako umělá krajina, krajina nejvíce pozměněna lidskou činností.