Historická podmíněnost průmyslových oblastí České republiky

 

Průmyslová výroba byla a je hlavní složkou národního hospodářství.

Jádrové oblasti průmyslové výroby se v průběhu 19.století vytvořily v severní části země, přibližně v linii Aš, Plzeň, Praha, Olomouc, Ostrava. Dalšími centry s výraznou průmyslovou výrobou se staly Brno a Zlín (dříve Gottwaldov)

Na počáteční rozvoj průmyslové výroby měla rozhodující vliv existence zásob hnědého uhlí. Do druhé světové války bylo podle odvětvové struktury průmyslu na prvním místě strojírenství, následoval průmysl potravinářský, textilní a spotřební.

Výraznou změnu přináší rok 1948. Orientace ekonomiky na těžký průmysl, industrializace Slovenska, přesun průmyslové výroby mimo tradiční centra, orientace na nenáročné "východní trhy" vedlo k zaostávání odvětví a snižování efektivnosti celé ekonomiky.

Lokalizace průmyslové výroby zůstává i nadále v centrech, které se zformovaly v 19.století.

Nejvýznamnější oblasti průmyslové výroby:

- Podkrušnohoří - Sokolov, Ústí nad Labem, Liberec

těžba hnědého uhlí, elektrárenství, chemie, textilní a gumárenský průmysl

- Plzeňsko a Pražská aglomerace

strojírenství

- Hradec - Králové, Pardubice

chemie

- Ostravsko

těžký průmysl, hutnictví, chemie

- Zlínsko

chemický průmysl, strojírenství

- Olomoucko

potravinářský průmysl,chemie

- Brno

strojírenství

 

V českém průmyslu klesl počet pracovníků od konce roku 1989 do roku 2005 zhruba o jednu třetinu (více než 750 000 pracovníků). Vznik nových pracovních míst v průmyslových podnicích postavených většinou zahraničními investory „na zelené louce“ úbytek nezastavil.

Oproti roku 1989 se podstatně změnila nejen organizační struktura českého průmyslu, ale také velikostní struktura průmyslových podniků.

Redukce počtu pracovníků v průmyslových společnostech nebo zánik některých společností vedl k úbytku počtu podniků zpracovatelského průmyslu. Na konci roku 1989 bylo patnáct podniků s více než 10 tisíci zaměstnanci. V současnosti jen společnost Škoda Auto a Mittal Steel Ostrava (nástupce NHKG).

Mezi firmy s největším počtem pracovníků patří: skupina chemických firem v uskupení Unipetrol, Třinecké železárny, Oděvní podnik Prostějov, výrobce bižuterie a. s. Preciosa Jablonec nad Nisou, výrobce automobilových součástek Bosch Diesel Jihlava, Autopal Nový Jičín, Aliachem Pardubice a Barum Continental Otrokovice.

Na počátku transformačního období investice směrovaly především do průmyslu stavebních hmot a do průmyslu potravinářského a tabákového, v posledních letech jsou investice orientovány především na automobilový a elektrotechnický průmysl - TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech ) v Kolíně, Škoda Auto ( Volkswagen group), Hyundai v Nošoviciích u Frýdku-Místku, Siemens Group ČR a Bosch Group ČR.

Naopak nejvyšší propad zaměstnanosti byl zaznamenán v kožedělném, textilním a oděvním průmyslu.

Nejvýraznější nárůst počtu pracovníků byl zaznamenán v elektrotechnice.