Zemědělství České republiky - Rostlinná výroba

 

Zemědělství zahrnuje rostlinnou a živočišnou výrobu, lov, sběratelství, rybolov, lesní a vodní hospodářství. Úkolem zemědělství je nejen produkce potravin, krmiv a chov hospodářských zvířat pro přímou spotřebu, ale i surovin pro potravinářský průmysl a řadu odvětví průmyslu lehkého.

Zemědělství Česka je zaměřeno na výrobu potravin mírného podnebného pásu. Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obiloviny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch.

OBILOVINY

Pšenice - nejrozšířenější obilovina,nejvyšších výnosů dosahuje v moravských úvalech, Polabí
Ječmen - sladovnický ječmen - důležitý pro výrobu a vývoz sladu (výroba piva) - oblast Hané - krmný ječmen - pahorakatiny a vrchoviny
Žito, oves - krmivo - pahorakatiny, hornatiny
Kukuřice - kukuřice na zrno - malé osevní plochy, jen nejúrodnější oblasti jižní Moravy a Polabí, kukuřice na zeleno - krmení pro dobytek

OKOPANINY

Cukrová řepa - důležitá pro výrobu cukru - pěstuje se v úrodných nížinách (řepařská oblast)
Brambory - přímá spotřeba obyvatel - konzumní rané kolem 20 %, konzumní ostatní kolem 70 % - krmné účely, průmyslové zpracování v lihovarech a škrobárnách 10 % - nejdůležitější region pro pěstování brambor je Českomoravská vrchovina

OLEJNINY

Řepka olejná - jedna z nejdůležitějších olejnin světa (po sójovém a palmovém oleji) - v ČR je hlavní olejninou - její produkce zvyšuje - výroba metylesteru řepkového oleje pro bionaftu (směsné palivo)
Slunečnice, Mák, Hořčice

OVOCE

Největší podíl jablka, dále např: švestky, hrušky, meruňky. Nejvíce ovocných sadů je ve Středočeském a Brněnském kraji. Problém pomalé obnovy sadů, mnoho českých sadů je přestárlých - malé hektarové výnosy s porovnáním výnosu daného druhu ovoce v EU. Po roce 1989 celoroční dostupnost jižního ovoce (subtropického a tropického ovoce).

ZELENINA

Produkce i spotřeba v ČR roste. Největší pěstitelské plochy pokrývá cibule, hlávkové zelí a mrkev.

CHMEL

České odrůdy chmele a technologie jeho pěstování se staly základem evropského i světového chmelařství. Žatecký chmel se stal mezinárodní jakostní normou a svými vlastnostmi jemného aromatického chmele je jedinečný.
Výměrou 10 % na celkové výměře pěstování chmele na světě se ČR řadí mezi přední státy. Dvě třetiny chmelových výrobků, které zpracovávají české pivovary pocházejí z dovozu. Mezi světovými producenty piva zaujímá ČR šestnácté místo, a dlouhodobá spotřeba piva na obyvatele se pohybuje kolem 160 litru na osobu.

VINNÁ RÉVA

V ČR je zařazeno v kategorii vinic asi 12 000 ha na Moravě a 500 ha v Čechách. Od roku 2000 platí novela vinařského zákona, vinařství je regionalizováno přímo zákonem: region (2) - vinařská oblast (6 v Čechách, 10 na Moravě) - vinařská obec (asi 350 v celé ČR)
Český region – 6 oblastí: Pražská, Mělnická, Roudnická, Čáslav, Most , Velké Žernoseky (nejsevernější vinařská oblast v Evropě)
Moravský region – 10 oblastí: Znojemská, Brněnská, Mikulovská, Velkopavlovická, Kyjovská, Podluží, Mutěnická, Bzenecká, Strážnická, Uherskohradišťská