ZEMĚDĚLSTVÍ PŘED ROKEM 1990
Po druhé světové válce nastal výrazný rozvoj zemědělství. Byly snahy vypěstovat co největší objem produkce a zajistit soběstačnost státu. V podstatě bylo zrušeno soukromé vlastnictví zemědělské půdy, nastupuje kolektivizace zemědělství, která se projevovala zakládáním zemědělských družstev tzv. JZD.
Často se pěstovaly nevhodné druhy plodin v neúrodných podhorských a horských oblastech. Zemědělský výroba byla ekonomicky nerentabilní. Malou úrodnost půdy se zemědělci snažili dohánět často nadměrným používáním průmyslových hnojiv. Docházelo tak k negativnímu vlivu zemědělské výroby na životní prostředí. Systém byl uměle udržován státem pomocí tzv. dotací - různých umělých podpor do zemědělských podniků.
TRANSFORMACE ZEMĚDĚLSTVÍ PO ROCE 1990
Návrat k tržnímu hospodářství znamenal výrazné změny v zemědělské výrobě. Bylo potřeba reagovat na nové ekonomické podmínky a odbytové možnosti z hlediska jejich rozměru, struktury a výkonnosti.
- Transformace - přeměna - zemědělství znamenala změnu v jeho prostorovém rozmístění tzv. extenzifikace, která se projevila útlumem zemědělské činnosti v oblastech s nevhodnými klimatickými podmínkami.
- Změnila se struktura půdního fondu. Poklesla rozloha orné půdy v podhorských a horských oblastech a došlo k rozšíření pastvin.
- Obnovilo se soukromé vlastnictví půdy a v restitucích byla navrácena půda původním majitelům nebo jejich potomkům. V současnosti je asi čtvrtina zemědělské půdy v rukou soukromých zemědělců.
- Zemědělská družstva se transformovala na obchodní společnosti. Byla zrušena tzv. přidružená výroba (stavební firmy, opravy zemědělských strojů) zemědělských družstev. Zvýšil se počet farem a snížila se jejich rozloha.
- Objevily se nové formy zemědělského hospodaření - ekozemědělství a agroturistika
- Výrazných změn doznala "chemie" v zemědělské činnosti, pokleslo užívání průmyslových hnojiv
- Změnil se systém dotací do zemědělství. V současnosti není podporováno zvyšování objemu produkce ale jsou dotovány mimoprodukční funkce zemědělství např: zatravňování
Některé charakteristiky českého zemědělství se postupně přibližily průměru EU. Příkladem je podíl pracovníků v primárním sektoru ekonomiky - necelých 4,5 %.
V současnosti je v ČR hodnota živočišné i rostlinné produkce vyrovnaná. Změnila se struktura rostlinné produkce - poklesla produkce obilovin, brambor a cukrové řepy, zvýšila se produkce olejnin (nejvíce řepky olejné). V živočišné výrobě výrazně poklesly stavy hospodářských zvířat (skotu). To se projevilo sníženou produkci masa a mléka.