Regionální geografie Afriky

Při regionalizaci států Afriky vycházíme z geografických a kulturních zvláštností, i z rozdílného historického a politického vývoje území na základě kterých vyčleňujeme několik oblastí:

OBLAST SEVERNÍ A SAHELSKÉ AFRIKY

Severní Afrika zahrnuje země: MAROKO, ALŽÍRSKO, TUNISKO, LIBYE, EGYPT, ZÁPADNÍ SAHARU, MAURITÁNIE, MALI, NIGER, ČAD se SÚDÁNEM a JIŽNÁM SÚDÁNEM. Pás severních států, tzv. států Maghrebu pokrývají území vyplněné částečně pouštěmi např: Sahara, Libyjská poušť ... Život se soustřeďuje do pobřežního pásu, ve kterém je příhodnější přímořské klima i "historické" spojení s Evropou a Asií. Pás jižnějších států se řadí do oblasti Sahelu. Toto suché nehostinné území vytváří oblast nejchudších států světa. Důležitou součásti příjmů států islámské Arabské Afriky jsou zisky z ropy a cestovního ruchu.

OBLAST STŘEDNÍ (ROVNÍKOVÉ) AFRIKY

Rovníková, Střední Afrika je území které leží v povodí řeky Kongo. Na severu je výraznou hranicí Adamauské pohoří, na východě zlom Východoafrické příkopové propadliny. Leží zde státy: KAMERUN, GABON, KONGO, ROVNÍKOVÁ GUINEA, SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV, BURUNDI, STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA, DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO, a RWANDA a částečně i ANGOLA. Největší souvislá oblast tropického deštného lesa v Africe má rovníkové klima. Je domovem původních obyvatel Pygmejů. Region exportuje ropu a barevné kovy nebo tropické plodiny kaučuk, tropické ovoce.

OBLAST VÝCHODNÍ AFRIKY

Region Východní Afriky, oblast tzv. Afrického rohu, tvoří země: KEŇA, TANZANIE, UGANDA, ETIOPIE, SOMÁLSKO, ERITREA, DŽIBUTSKO a MADAGASKAR. Hornaté území tzv. "vysokou Afriku" pokrývá Východoafriká a Etiopská vysočina. Lokalizujeme zde najvyšší vrchol kontinentu Kilimandžáro 5895 m n. m.. Západní hranicí tvoří sytém Východoafrické příkopové propadliny vyplněný soustavou Velkých afrických jezer např: Tanganika, Albertovo, Rudolfovo ... Region je důležitý pro export kávy.

OBLAST ZÁPADNÍ AFRIKY

Území Západní Afriky leží při pobřeží Guinejského zálivu v povodí řeky Niger a při pobřeží Guinejského zálivu. Zahrnuje země: SENEGAL, GAMBIE, GUINEA BISSAU, GUINEA, SIERRA LEONE, LIBÉRIE, POBŘEŽÍ SLONOVINY, GHANA, BURNINA FASSO, TOGO, BENIN, NIGÉRIE. Hospodářství využívá významných přírodní zdrojů - bauxitu, zlata, diamantů a ropy. V zemědělství se oblast proslavila vývozem kakaa.

OBLAST JIŽNÍ AFRIKY

Oblast Jižní Afriky zahrnuje plošiny jižní Afriky, na kterých leží země: částečně ANGOLA, ZAMBIE, MALAWI, MOSAMBIK, ZIMBABWE, BOTSWANNA, NAMIBIE, JAR, SVAZIJSKO, LESOTHO, MAURICIUS a MADAGASKAR. Území se vyznačuje značným nerostným bohatstvím - tzv. africký měďný pás dále se těží zlato, diamanty, uhlí a další. Region má předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu, nachází se zde významné NP Afriky např: NP Serengeti nebo Krůgerův NP.