Socioekonomické poměry Austrálie a Oceánie

HISTORIE OSÍDLENÍ

První osídlení kontinentu se objevuje asi v období před 40 000 lety. Původní obyvatelé, Austrálci, přicházeli přes pevninský most z jihovýchodní Asie. V současnosti, po 4 stoletích evropské kolonizace, domorodci - Aborigines, představují pouze 1,5% populace.

- obrázek znázorňuje Aborigines a nástěnné malby na posvátném místě domorodců monolitu Uluru

Prvním Evropanem, který v roce 1606 přistál na australské pevnině, byl holandský kapitán Willem Janszoon. Později pak Abel Tasman. Některé prameny uvádějí, že prvními evropany byli na konci 16. století Portugalci.

Tuto, pro Evropany velice odlehlou oblast světa, mapovalo několik holandských mořeplavců a původní názvy proto často nesly jejich jména. Tasmánie se původně jmenovala Van Diemenova země, na Tasmánii byla přejmenována v roce 1855. Dlouho, až do roku 1814, se také pro Austrálii užíval název New Holland (Nové Holandsko) a ještě dříve Jižní Země.

Roku 1770 britský mořeplavec James Cook objevil a prozkoumal Botanický záliv v Novém Jižním Walesu, v oblasti dnšní Sydney. V roce 1788 byla britskou vládou v oblasti dnešního Sydney zřízena trestanecká kolonie. V roce 1851 byly objeveny zlaté doly v Novém Jižním Walesu a ve Viktorii. Začíná „zlatá horečka“ a počátek nové kolonizace kontinentu.

Roku 1901 šest samosprávných kolonií založilo federaci Australský svaz. Správním střediskem byl Melbourne. Až v roce 1911 bylo z Nového Jižního Walesu vyčleněno teritorium australského hlavního města, kde vzniklo nové hlavní město Canberra.

V současnosti se Australský svaz člení na šest států - Nový Jižní Wales (Sydney), Queensland (Brisbane), Jižní Austrálie (Adelaide), Tasmánie (Hobart), Victoria (Melbourne) a Západní Austrálie (Perth) a tří teritorií Severní teritorium a Teritorium hlavního města - Canberry - a teritorium Jervisova zátoka.

Státním zřízením je Austrálie konstituční monarchií v jejímž čele stojí britská královna. Její role je však spíše reprezentativní. Moc výkonnou má generální guvernér na federální úrovni a guvernéři na úrovni státní. Přesto, že ústava dává generálnímu guvernérovi výkonnou moc, za běžných okolností ji aplikuje pouze na žádost premiéra.

Dlouhodobým problémem Austrálie zůstávají rasové předsudky vůči australským domorodcům. Austrálci až do roku 1962 neměli občanská práva a do sčítání obyvatelstva byli poprvé zahrnuti až v roce 1971.

- obrázek znázorňuje historický vývoj administrativního členění Australského svazu

OBYVATELSTVO

V současnosti je z téměř 21 miliónů Australanů 94% evropského, zejména britského původu. Původní obyvatelé – Austrálci - představují jen 1,5% veškeré populace. Výraznou menšinu tvoří občané asijského původu.

Austrálie je nejméně osídleným kontinentem. Rozložení obavytelstva je díky přírodním podmínkám velmi nerovnoměrné.

Hustota zalidnění dosahuje 2,5 obyvatele/km2. Většina populace je soustředěna do měst na jihovýchodním pobřeží. V sedmi největších aglomeracích, které tvoří aglomerace Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perthu, Hobartu a hlavního města Canberry , žije 16 milionů obyvatel země. Stupeň urbanizace dosahuje necelých 90%. Vnitrozemí je osídleno řídce.

- graf znázorňuje věkovou pyramidu Austrálie v roce 2005

Populace v současné době přibývá o 1,2 % ročně. Země si zachovává přirozený přírůstek. Naděje dožití u mužů je v průměru 76 let, u žen 81 let.

Domorodé obyvatelstvo, Austrálci, se od ostatních Australanů ve svém demografickém chování odlišuje. Jeho věková struktura je podstatně mladší než věková struktura celé populace. Dosahuje i vyšší úroveň plodnosti i úmrtnosti.

Hlavním náboženstvím je křesťanství, které vyznává 76% věřících. Necelou polovinu věřících tvoří protestanté, čtvrtinu římští katolíci. Bez náboženského vyznáni je kolem 12% populace.

NEROSTNÉ SUROVINY

Austrálie patří mezi kontinenty se značnými zásobami nerostných surovin. Mezi nejdůležitější suroviny řadíme:

- černé a hnědé uhlí oblast Great Dividing Range (Nový Jižní Wales, Queensland)
- ropa a zemní plyn oblast okolo Bassova průlivu (Queensland)
- železná a manganová ruda oblast Marble Bar, Pilbara, Yampi Sound, 1. na světě (Západní Austrálie) - uran Austrálie má třetí největší zásoby na světě
- bauxit oblast Yorský poloostrov Weipa, Arnhemská země 1. na světě
- olověná, zinková ruda, stříbro, měď oblast Broken Hillu, Mt.Isa 2. na světě
- kobaltová ruda - Greenville
- opály - Coober Pedy 1. na světě

Dále se těží wolfram, velké množství zlata (Kalgoorlie) a diamantů (Kimberley v Západní Austrálii).

- obrázky znázorňují městečko Coober Pedy světové naleziště opálů

HOSPODÁŘSTVÍ

Australský svaz je vyspělý průmyslově-zemědělský stát s velkými zásobami nerostných surovin. Hospodářství Austrálie je založeno na širokém spektru oborů.

Mezi tradiční odvětví australského hospodářství patří těžba nerostných surovin, černá metalurgie (výroba oceli) a barevná metalurgie (výroba zinku,olova). Strojírenství je zaměřeno na výrobu dopravních prostředků - letadel, aut, lokomotiv, lodí, zemědělských strojů .... Mezi další důležité odvětví hospodářství řadíme chemický průmysl, elektrotechnický a potravinářský. V posledním desetiletí se výrazně rozvíjí finančnictví a cestovní ruch.

- obrázky znázorňují typy dopravy v Austrálii "road train"

ZEMĚDĚLSTVÍ

Je zastoupeno moderní extenzívní produkcí. Zemědělství je silně mechanizováno.

Převažuje živočišná výroba - chov ovcí, který je největší na světě ve stavech i v produkci vlny (30% světové produkce), produkce skopového masa (export muslimské země), mléčný i jatečný skot. Specifikem austrálského zemědělství jsou rozsáhlé soukromé farmy.

Obrovským problémem především rostlinné výroby je nedostatek vody.
V rostlinné výrobě se pěstuje pšenice (Austrálie je světovou obilnicí - export v únoru a březnu), cukrová třtina, rýže, vinná réva, chmel, ovoce, zelenina, tabák, bavlna. Velké klimatické rozdíly umožňují pěstovat nejrůznější druhy plodin.

CESTOVNÍ RUCH

Cestovní ruch v posledních desetiletích nabývá na významu. Mezi nejnavštěvovanější národní parky patří např:NP Kakadu, NP Uluru, NP Cradle Mt., NP Australské Alpy, NP Velký bradlový útes ... Pro milovníky měst pak jihovýchodní tichomořské pobřeží např: se světově proslulou operou v Sydney...

- obrázky znázorňují operu v Sydney a NP 12 apoštolů