Socioekonomické poměry Evropy

EVROPSKÁ UNIE

Myšlenka vytvořit jednotnou Evropu má dlouhou tradici. Snahu o sjednocení Evropy měli už římští císaři i vládci ve středověku.

Myšlenky, ze kterých vzešla současná Evropská unie, byly poprvé prezentovány francouzským ministrem zahraničí Robertem Schumanem 9. května 1950. Toto datum se dnes považuje za rozhodující moment vzniku sjednocené Evropy.

Od 50. let 20.st. začínnalo hospodářské a politické sjednocování evropských zemí v rámci organizace Evropského společenství uhlí a oceli (tzv. Montánní unie, ESUO) jehož cílem bylo zajistit trvalý mír.

První ekonomickou integrací v západní Evropě bylo - EHS Evropské hospodářské společenství (EHS) a Euroatom - Evropské společenství pro atomovou energii, které v roce 1958 založily v Říme: Francie, Německo, Itálie, Belgie., Lucembursko a Nizozemsko. Hlavní myšlenkou bylo zajistit volný pohyb osob, zboží a služeb přes hranice.

Sloučením EHS, Euratomu a ESUO vzniklo v roce 1967 tzv. ES - Evropské společenství a cesta k budoucí sjednocené Evropě byla "otevřena".

Smlouva, která byla podepsána 1. 11. 1993 v nizozemském městě Maastricht, známá jako Mastrichtská smlouva, je formální vyhlášení Evropské Unie. Evropská Unie tak nahradila Evropské společenství. Hlavní městem EU se stal belgický Brusel.

Mapa rozšiřování EU odkaz na "zábavné" stránky o Evropské Unii

Cílem EU je společné využívání nerostných surovin, lidských i finančních zdrojů a ochrana společného trhu. Odstraněním celních barirér byla zavedena společná měna euro, společný trh, byl umožněn volný pohyb občanů, pracovní sily, kapitálu, zboží a služeb.

Ve struktuře Evropské unie má nejdůležitější úlohu „trojúhelník“ Evropská komiseRada Evropské unieEvropský parlament, doplněný o Soudní dvůr EU.

Evropská unie jako nejvyšší forma evropské spolupráce v současnosti (2020) sdružuje 27 zemí, protože 31.12. 2020 opustilo EU Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tento akt odchodu z EU je nazývám Brexit.

Integrace Evropy, výraznější mezinárodní spolupráce, je předpokladem pro zvyšování ekonomického, politického i sociálního postavení Evropy v rámci jádrových oblastí světa a její schopnosti větší konkurence americkému a asijskému ekonomickému prostoru.