Regionální geografie Jihovýchodní Asie - INDONÉSIE

HISTORIE

Indonéský ostrov Jáva je jedním z míst prvního osídlení člověka na Zemi. Před 500 tisíci lety zde žil člověk Jávanský (Homo erectus). Osídlování ostrovů probíhalo ve směru z Asie, již v období od 2. tisíciletí před našim letopočtem.

Od 1. století našeho letopočtu indičtí kolonisté přinášejí Hinduismus a Budhismus. První státy na Jávě a Sumatře vznikají v období 2. - 7. století. V 7. století vzniklo buddhistické království Šrívidža. V 9. - 12. století území ovládali Saleiderští princové a později zde vznikla Mandžapahitská říše.

Od 14. století začali do regionu pronikat indičtí muslimští kupci a rozšířili zde Islám. Po postupném rozpadu tradiční říše se na území střídali vlády Portugalců v 16. století, Holanďanů v 17. století a později, v 18. století, Britů. Na konci 19. století bylo území pod nadvládou Holanďanů a součástí tzv. Nizozemské východoindické společnosti.

V roce 1927 založil Ahmed Sukarno Indonéskou národní stranu s cílem vymanit se z nadvlády Holanďanů. Po japonská okupaci v letech 1941-1945 Sukarto vyhlašuje nezávislost Indonésie. V roce 1965 došlo k pravicovému převratu, do čela země nastupuje generál Suharto. Ale i ten čelí kritice a nespokojenosti občanů a po 30 letech vlády je nucen odstoupit.

Země prošla částečnou demokratizací a pod mezinárodním tlakem vyřešila dlouhodobý etnický problém ve východních částech země vyhlášením státu Východní Timor.

POLOHA A ROZLOHA

Indonésie je největším ostrovním státem jihovýchodní Asie i světa. Ostrovy jsou rozesety na ploše asi 8 milionů km2 v Indickém a Tichém oceánu - v Andamanském, Jihočínském, Jávském, Celebeském, Moluckém, Floresském, Bandském a Arafurském moři.

Největší souostroví tvoří Velké Sundy, Malé Sundy a Moluky. Největší ostrovy jsou: Kalimantan (Borneo), Sumatra, Sulawesi (Celebes), Jáva, Timor a západ ostrova Nová Guinea (Irian Jaya).

Celková rozloha země je 1 919 440 km2 a počet obyvatel asi 280 108 345. Indonésie se řadí mezi největší (15.místo) a nejlidnatější (4. místo) státy světa.
Indonésie má na souši státní hranici se státy: Malajsie, Papua Nová Guinea a Východní Timor.

POVRCH

Hornatý povrch tvoří pohoří sopečného původu s množstvím činných vulkánů. Na ostrovech se nachází třetina všech sopek Země. Nejznámější je asi sopka Krakatoa v Sundském průlivu. Nejvyšší horou souostroví je Puncack Jaya s 5030 m n. m. v pohoří Maoke na ostrově Nová Guinea.

- obrázky Komodských ostrovů a sopky na Sumatře

Rozsáhlé, souvislé nížiny jsou jen na ostrovech Kalimantan (Borneo) a Sumatra. Pobřežní nížiny jsou často bažinaté např: jih ostrova Sumatra nebo jižní provincie Irian Jaya na Nové Guinei.

PODNEBÍ

Podnebí Indonésie je rovníkové tropické pod vlivem monzunového proudění. Severozápadní monzun působí od října do února. Jižní a jihozápadní proudění převládá od června do srpna a přináší nejvíce srážek. Srážkové úhrny se pohybují od 1400 mm do 4450 mm/rok, průměrně srážky dosahují 2000 mm/rok.

V jednotlivých oblastech země se v průběhu roku teplota téměř neliší, pohybuje se kolem 25°C - 27°C. Důležitým klimatogeografickým činitelem je nadmořská výška, nejvyšší horské partie může pokrývat i sníh.

VODSTVO

Dostatek srážek vytvořil poměrně hustou říční síť. Největší indonéské vodní toky jsou na ostrově Kalimantan např: Kapuas, Barito, Kutai. Většina řek je krátkých ale vodnatých. Pobřežní nížiny často pokrývají bažiny. Jezera jsou často sopečného původu, např:kráterové jezero Toba na Sumatře.

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Indonésie vyniká obrovskou druhovou pestrostí jak v rostlinné, tak živočišné říši. Zvířena patří především do indomalajské oblasti. Zastupují ji např: orangutan, trpasličí buvol nebo babirusa. Velké ostrovy obývají např: nosorožci, sloni, tygři nebo leopardi. Množství ptáků, motýlů a hmyzu. Unikátem je masožravý ještěr

Varan komodský, ještěr dorůstá až 3 m délky a 135 kg váhy a je velmi dravým lovcem. Žije pouze na ostrově Komodo, kde je přísně chráněn. Krmení varanů živými kozami patří k místním turistickým atrakcím.
Tropické deštné pralesy poskytují domov množství rostlin např: stromovým kapradinám, chlebovníkům, fíkusům nebo dřevinám. Pobřežní bažiny na Sumatře a jižním Kalimantanu pokrývají mangrovy.

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Hustota zalidnění Indonésie dosahuje 118 obyvatel/km2, ale ve městech žije pouze kolem 35% populace. Na ostrově Jáva žije polovina populace Indonésie a jedním z nejvíce zalidněných míst světa, hustota zalidnění dosahuje 800 obyvatel/km2.

Střední délka života je 65 let. Podle národnostního složení tvoří země pestrou "mozaiku": Javánci tvoří 40% populace, Sunďané tvoří 15% populace a Indonésané (Malajci) 12,5% populace. Největší národnostní menšiny tvoří: Madurijci kolem 5%populace, Minangkabuové, Buginijci nebo Číňané.

Náboženské složení obyvatelstva je taktéž zajímavé. Indonésie je největší muslimskou zemí. Islám vyznává 88 % věřících, křesťanství 10% věřících, hinduismus 2% věřících. Náboženské menšiny tvoří buddhisté nebo animisté s tradiční vírou.

- pestré obyvatelstvo Indonésie Papuánci a Torajové, kmeny bývalých lidojedů

Oficiálním úředním jazykem je indonéština (Bahasa Indonesia), ale mezi další hojně používané jazyky patří javanština, malajština, papuánština, čínština, nizozemština, nebo arabština.

Administrativně se země dělí na 24 provincií a 2 autonomní oblasti a metropolitní oblast hlavního města - Jakarty. Mezi největší provincie řadíme např: Aceh, Bali, Irian Jaya, Jawa Barat, Kalimantan Barat, Moluky, Nusa Tenggara Barat, Sulawesi Utara ...

Jakarta - v aglomeraci kolem 13 milionů obyvatel - hlavní město státu, důležitý  přístav, kulturní, politické i hospodářské centrum, průmysl textilní a oděvní, potravinářský, chemický, strojírenský - elektrotechnika,výroba loďí ...
Surabaya - 3 miliony obyvatel - významný přístav a letiště, průmysl strojírenský - výroba lodí, hutnictví, průmysl chemický, textilní a potravinářský
Z dalších měst např: Bandung, Palembang, Medan nebo Semarang

TĚŽBA A PRŮMYSL

Světově významná jsou naleziště ropy, zemního plynu a rud barevných kovů - cínu a niklu. Na těžbu navazují: průmysl těžební, chemický, hutní mezi tradiční průmysly řadíme textilní a potravinářský. Rychle se rozvíjí elektrotechnický průmysl.

Indonésie je stále spíše zemědělskou zemí, protože zemědělství zaměstnává více než polovinu práceschopného obyvatelstva země.

DOPRAVA

Protože země je ostrovním státem nejdůležitějším druhem dopravy je lodní, námořní doprava. Největšími přístavy jsou: Jakarta, Medan a Surabaya. V osobní dopravě se rozvíjí i letecká doprava. Železniční a silniční doprava je více rozvinuta na ostrově Jáva.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Agrární země "těží" z výhodné zeměpisné polohy. Na úrodné sopečné půdě dominují terasovitá políčka s rýži (3. místo na světě), dále kukuřice, kasava, palma kokosová, káva, kakao, čaj, ořechy, cukrová třtina, tropické ovoce, koření. Velká část rostlinné produkce zabezpečují plantáže. Tropický deštný prales je místem těžby dřeva - bambus,santal,eben ... nebo produkcie kaučuku.

Živočišná výroba má druhořadý význam, důležitý je rybolov.

- obrázky tropického zemědělství, terasovitá políčka rýže a plantáže na ostrově Bali

CESTOVNÍ RUCH

Země nabízí množství přírodních památek chráněných v národních parcích a rezervacích např: vzácné živočichy a unikátní rostliny v NP Ujung Kulon - jávští nosorožci, deštné lesy, ostrovy Krakatoa, přírodní rezervaci Pangandaran, přírodní rezervaci varana komodského na ostrově Komodo, sopečné oblasti s aktivním vulkánem Gunung Biomo. NP Meru Betiri s výskytem mořských želv nebo pobřežní korálové útesy v NP Bali Barat...

Historické architektonické památkyv Jakartě reprezentují např: holandská koloniální čtvrť spousty paláců a mešit - sultánský palácový komplex Kraton, hinduistický chrámový komplex Prambanan, Šivův chrám, buddhistický chrám Borobudur, jeden z největších v jihovýchodní Asii ... Centrum javánské kultury ve městě Solo. Centrum islámu v Kudusu.

- obrázky budhistického komplexu Borobudur

Jeskynní palác Gua Sunyaragi, hrobka Sunana Gunungjatiho, Muzeum Sono - Budoyo, ukázky javánského umění - tradiční masky, loutky, batiky, sochy v Yogyakarte, kamenné památníky v Ubudu, budhistický klášter na Bali - Banjar Tega, archeologické naleziště Muara Jambi, muzeum tradičních výrobků Sumatry v Banda Acehu, muzeum batiky v Pekalonganu, zahrada orchidejí, sbírky perel, mešita Katangka ...

- cestovní ruch na Bawahských ostrovech

Vnitřní aktivitu země zkoumá vulkanologické centrum Tomohon, horké prameny, sopky v oblasti Tangkuban Perahu, nebo vulkán Gunung Merapi nejnebezpečnější na Jávě, spousty jezer, minerálních pramenů ...