HISTORIE
Malý ostrůvek na jihu Malajského poloostrova původně obývali především rybáři. Do 14. století byl součástí Sumaterské říše, později náležel k Javánské říši i k Siamskému království.
V 16. století se stal portugalskou kolonií, v 17. století holandskou.V roce 1819 se stává britským územím a součástí tzv. britské Východoindické společnosti.
Velice brzy se stává centrem britské koloniální aktivity v Jihovýchodní Asii a významnou obchodní křižovatkou, zvláště po otevření Suezského průplavu v roce 1870, s důležitou strategickou polohou v Malackém průlivu, na rozhraní Indického a Tichého oceánu. V roce 1867 se stal britskou korunní kolonií a vojenskou základnou. Již před 1. světovou válkou se stal jedním z největších světových přístavů.
- fotografie Singapuru z roku 1929 a 2009
Po japonské okupaci Malajsie v roce 1941 Britové kapitulovali. Britská správa území pokračovala opět od roku 1945.
V roce 1963 se Singapur stává součástí Malajské federace ale již v roce 1965 vyhlašuje samostatnost.
POLOHA A ROZLOHA
Singapur je malý ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který tvoří hlavní ostrov Singapur a 54 přilehlých ostrůvků, jenž přiléhají k Malajskému poloostrovu. Singapur je od Malajsie oddělen Johorským průlivem a od Indonésie Singapurským průlivem.
Na severu sousedí s Malajsií a na jihu s Indonésií. Počet obyvatel země je 5 000 600 a celková rozloha 708 km2, území je uměle rozšiřováno.
- Singapur - městské čtvrti a poloha v JV Asii
POVRCH
Území tvoří mírně zvlněná krajina prostoupena pískovcovými pahorky. Výškové rozdíly jsou minimální, nejvyšším bodem je Bukit Timah Hill s 177 m n. m. Většina území se nachází ve výšce několika desítek metrů nad hladinou moře.
PODNEBÍ
Singapur má tropické vlhké podnebí. Výraznější období dešťů trvá od listopadu do ledna, menší srážkové úhrny se objevují v průběhu celého roku. Nejméně srážek je od května do července. Průměrný roční úhrn srážek je 2400 mm. Teplota je celorořně stálá a pohybuje se v rozmezí 26° - 28°C.
VODSTVO
Mezi nejdůležitější řeky náleží: Kalang, Seletar nebo Singapore River umělé vodní nádrže např: Seletar, MacRitchie, Kranji nebo Poyan.
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Původní druhy savců jsou dnes vzácné a přežívají v pralesních oblastech. Patří zde Krabožravá opice, opice makak, poletuchy, cibetky, musang nebo lemuři a luskouni.
Tropický deštný les v současnosti pokrývá pouze kolem 7% rozlohy státu. Poslední zbytky mangrovových porostů a tropického deštného lesa jsou chráněny.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Hlavním městem Singapurské republiky je Singapur. Republika je členem Commonwealthu.
Administrativně je stát rozdělen na 5 distriktů a území hlavní města, které soustřeďuje většinu obyvatelstva. Hustota zalidnění dosahuje 6 600 obyvatel/1 km2.
Vysoká je průměrná délka života - 77 let. Národnostní složení je pestré ale většinu tvoří Číňané 78% populace, Malajci 15% populace, dále Indové, Pákistánci a Šrílančané. Náboženské složení země: buddhisté a taoisté 55%, muslimové 16%, křesťané 12%, hinduisté 4%, dále sikhové, konfuciáni ...
Úřední jazyky jsou 4: angličtina, malajština, čínština a tamilština.
TĚŽBA A PRŮMYSL
Singapur nemá dostatek přírodních zdrojů, za zmínku stojí jen ložiska ropy a cínu. Ekonomický "zázrak" byl postaven na významné poloze přístavu, na křižovatce obchodních a dopravních cest mezi: Indií, JV Asií a Dálným východem a pracovitosti obyvatelstva.
Uzavřením britské vojenské základny a vyhlášení samostatnosti, byla země nucena přehodnotit svou hospodářskou orientaci. Soustředila se na industrializaci země, umožnila vstup zahraničního kapitálu do země, poskytla daňové úlevy a výhodné finanční podmínky.
V současnosti je Singapur jedním z největších světových přístavů, obchodním, finančním i výrobním centrem. Převažuje průmysl hutní, chemický - zpracování ropy z Indonésie a Malajsie, farmacie,výroba kaučuku, strojírenský - elektrotechnický - výroba výpočetní techniky,telekomunikačních zařízení, výroba lodí, dřevozpracující a textilní průmysl.
Významný je cestovní ruch. Podíl služeb na HDP přesahuuje hranici 70%.
DOPRAVA
Světová dopravní křižovatka. Lodní doprava - jeden z největších námořních přístavů na světě a tzv. levná vlajka, umožnily vybudovat 10. největší obchodní loďstvo světa. Letiště Changi je jedním z největších a nejmodernějších asijských letišť. SIA - Singapore International Airlines se řadí mezi největší asijské přepravce.
- Singapur - významný přístav a světové finanční centrum
ZEMĚDĚLSTVÍ
Rovníkové teplé klima ale pouze 11% orné půdy. Domorodci pěstují rýži, tabák, orchideje, palmy olejné, kaučukovník a tropické ovoce. Důležitý je rybolov.
CESTOVNÍ RUCH
Současné osobnosti státu reprezentují např:Vanessa Mae, houslistka nebo Paul Rudolf, architekt, který využívá prvků tradiční asijské i moderní architektury, je autorem řady singapurských staveb - The Concourse, Marina Centra, obchodního komplexu Singa, Apartment Building nebo Osley Rise Condominia.
- moderní stavby spojují městské prostředí s přírodou - Nanyang
Vzhledem k mnohonárodnostnímu složení obyvatelstva zde dochází k míšení různých kultur (čínská,indická,malajská ...) a vznikají místní "specifika" např: čínská opera s tanci wayang nebo akrobatický Lví tanec.
Architekturu reprezentují křesťanské kostely - např: katedrála Dobrého pastýře, chrám sv. Ondřeje - nejstarší arménský kostel, pozůstatky pevnosti Fort Canning Hill, Čínská čtvrť s chrámy a svatyněmi."Malá Indie" s hinduistickým chrámem Sri Mariamman nebo buddhistickými chrámy, stejně jako muslimské centrum se Sultánovou a barevnou mešitou Al-Abrar.
Singapur bývá nazýván i hlavním městem asijské kuchyně. Na malém území se kombinují nejlepší jídla celého kontinentu. Čínská, muslimská, indická, thajská, japonská či taiwanská kuchyně tvoří pouze zlomek kuchyní s nimiž se lze v Singapuru seznámit.
Milovníci přírody navštěvují rezervaci Bukit Timah, která chrání zbytky původní tropické přírody včetně několika původních živočišných druhů nebo Jurongský ptačí park nebo ptačí rezervaci Sungei Buloh.
- Orchard Road je nejrušnějším centrem města Singapur