Regionální geografie Jihovýchodní Asie - VIETNAM

HISTORIE

První království Nam-viet bylo založeno ve 3. století př.n.l. Od počátku docházelo ke střetům s Číňany. Významný odboj vedly počátkem minulého tisíciletí národní hrdinky, sestray Trung Trac a Trung Nhi. Poté následovala staletí čínské nadvlády i vpád Mongolů a rozdrobení země na menší státy. Země byla sjednocena s francouzskou pomocí za vlády dynastie Nguyen v roce 1802. Od roku 1887 byla po francouzsko-vietnamských válkách a následné francouzské kolonizaci země rozdělena na severní Tonkin, střední Annam a jižní kolonii tvořila Kočinčína.

20. století přineslo národně-osvobozenecký boj s Francouzy s cílem obnovení království. V roce 1920 byla s příchodem Ho Či Mina založena komunistická strana a v roce 1945 Vietnamská republika.

- obrázky z vojenských operací z Války ve Vietnamu

V období 2. světové války zemi okupovalo Japonsko. Roku 1946 začala další francouzsko-vietnamská válka. Mír přinesla v roce 1954 tzv. "Ženevská dohoda" , Vietnam byl rozdělen na severní část - komunistickou Vietnamskou demokratickou republiku a jižní část - Republiku Vietnam.

V letech 1964-75 probíhal zápas za sjednocení Vietnamu tzv. Válka ve Vietnamu. Jih země měl přímou podporu USA, které zde ztratily více než 50 000 vojáků, sever podporoval SSSR a Čína. Po neúspěchu Američanů byl Vietnam v roce 1976 sjednocen a vyhlášena Vietnamská socialistická republika. V hospodářství země postupně došlo ke spojení socialismu s ekonomickým liberalismem.

POLOHA A ROZLOHA

Vietnam se nachází v jihovýchodní Asii a zabírá východ poloostrova Zadní Indie (též označovaného jako Indočína). Je přímořským státem, jeho břehy omývají Jihočínské moře s Tonkinským zálivem.

Počtem obyvatel téměř 98 miliónů a rozlohou 329 560 km2 se řadí mezi střední země. Země hraničí s: Kambodžou, Čínou a Laosem.

POVRCH

Téměř 75% území Vietnamu zabírají vrchoviny a hory. Nejvyšší pohoří země, Hoan Lien Son (tzv.Tonkinské Alpy), vyplňuje SZ země a dosahují nejvyšších výšek vrcholem Fan si Pan 3143 m.n. m. Divoké hory Truong Son procházejí středem země a tvoří hraniční pásmo s Laosem, na jihu se nazývají Annamské hory. Součástí hor jsou náhorní plošiny Jarai,Lamvien a Kontumská náhorní plošina.

- povrch Vietnamu je různorodý, více obecně zeměpisná mapa

Pobřežní oblasti vyplňují nížiny. Největší jsou při ústí Černé a Rudé řeky do Tonkinského zálivu na severu země a na jihu země nížina v oblasti delty Mekongu.

PODNEBÍ

Podnebí je vlhké, tropické, monzunové. V létě přinášejí JZ monzuny srážky z Indického oceánu. V zimě vane od severu, z pevniny, suchý monzun. Východní pobřeží na podzim postihují tropické cyklony - tajfun.

Rozdíly v podnebí pozorujeme mezi severní a jižní části Vietnamu. Průměrné lednové teploty na severu dosahují 17°C, zatímco na jihu 26°C. Červencové teploty jsou vyrovnanější a pohybují se okolo 29°C. Průměrné hodnoty srážkových úhrnů na jihu území jsou vyšší, kolem 1600 mm/rok, na severu kolem 1400 mm/rok. V horských oblastech jsou maxima až 4000 mm/rok.

VODSTVO

Řeka Mekong ústí do Jihočínského moře rozlehlou deltou o rozloze kolem 50 000 km2, vyplněnou množstvím ramen a menších přítoků. Nejdůležitější řekou Vietnamu je ovšem Rudá řeka na severu země dlouhá 450 km jenž ústí do Tonkinského zálivu. Množství naplavenin unášených řekou vyzdvihlo její koryto nad okolní nížinu. Jejím významným přítokem je Černá řeka.

- obrázek asijské dopravní tepny, veletok Mekong a zátoka Ha Long v Tonkinském zálivu

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Vietnam je domovem řady druhů rostlin a živočichů. Mezi vzácné zástupce řadíme např: patří levharty, tygry, nosorožce nebo opice. V tropickém pralese najdeme např: cibetky,krokodýly, želvy nebo ptactvo a hmyz.

Páv korunkatý,v Asii hojně rozšířený, žije ve Vietnamu divoce. Tropické lesy byly výrazně narušeny válkou. Pobřežní oblasti pokrývají mangrovové porosty. Savana se vyskytuje v okolí delty řeky Mekong. Jehličnaté lesy rostou ve vyšších horských oblastech.

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Hustota zalidnění je vysoká, přes 230 obyvatel/km2. Podíl městského obyvatelstva je ale zatím malý, ve městech žije kolem 25% obyvatel.

Národnostní složení je pestré, obsahuje přes 60 národností, ale většinu, kolem 85%, tvoří Vietnamci. Historický původ obyvatel severního Vietnamu odvozujeme od mongolské rasy, která přišla ze severu z Číny. Jih země obývali Khmérové a Čamové, kteří byli později vytlačeni dále na západ.

Nejsilněji zastoupeným náboženstvím byl a je buddhismus , který za vlády komunistů "trpěl", má kolem 85% vyznavačů. Dalším je křesťanství - katolíci 5% a např: taoisté, konfuciáni, cao daisté ... Úředním jazykem je vietnamština, kterou hovoří 80% obyvatel. Dále jsou rozšířeny: čínština, francouzština, khmerština a angličtina. Na rozdíl od většiny ostatních asijských zemí mají ženy stejný přístup ke vzdělání jako muži.

- tradiční vietnamský klobouk, Nón La, je vyráběný z palmových listů

Administrativní dělení Vietnamu tvoří 5 měst - Hanoi, Ho Či Minovo Město, Hai Phong, Da Nang a Can Tho a 17 regionů rozčleněných na 63 provincií.

Hanoj - (Ha Noi) - v aglomeraci 2,5 mil. obyvatel, hlavní město, vybudované na na Rudé řece, centrum politické, kulturní, tisíciletá historie. Rychle se rozvíjející hospodářské centrum země - průmysl chemický, strojírenství, tradiční řemeslná výroba, výroba sirek, plastů, strojírenství, potravinářská výroba ...

Ho Či Minovo Město - (Thanh Pho Ho Chi Minh) - Saigon - v aglomeraci 5,5 mil. obyvatel, nejlidnatější město - velký podíl Číňanů tzv. čínské město má kolem 400 000 obyvatel a je největší čínskou koloníí ve světě, významná dopravní křižovatka. Průmyslové centrum - výroba dopravních prostředků, spotřební a strojírenský průmysl, elektrotechnická výroba, papírny a potravinářství - centrum zemědělské oblasti ...

Hai Phong - v aglomeraci 1,8 milionu obyvatel, významný přístav, průmyslové centrum severního Vietnamu, průmysl strojírenský, chemický,výroba lodí, hutnictví - zpracování zinku a železa ...

TĚŽBA A PRŮMYSL

Zásoby nerostných surovin jsou mimořádně bohaté. Těží se ropa, rozvíjí se těžba černého uhlí (největší zásoby na světě), rudy černých kovů - železná ruda, mangan, barevných kovů - měď, cín, chrom, titan, zinek, bauxit, zlato, sůl ...

Postupná restrukturalizace hospodářství během pár let posunula Vietnam mezi asijské draky (tygry). Mezi nejdůležitější obory hospodářství řadíme průmysl dřevozpracující, s navazující výrobou papíru, textilní, potravinářský průmysl a rychle se rozvíjející obory strojírenského průmyslu - elektrotechnický a dopravní.

Ve skladbě hospodářství dominují služby podílem 45% velmi důležité je zemědělství 30% a průmysl kolem 25%.

DOPRAVA

Města, Hanoj a Ho Či Minovo Město, mají nejvýznamnější mezinárodní letiště. Důležitou dopravní funkci plní lodní doprava na Rudé řece, Saigonu a Mekongu. Nejvýznamnější námořní přístavy mají opět obě největší města a Danang.

Sever země spojuje s jihem hlavní železniční trať. Silniční síť je velmi omezená a nekvalitní, vozovky se zpevněným povrchem jsou v okolí největších měst.

- obrázky vietnamských dopravních prostředků

ZEMĚDĚLSTVÍ

Zemědělství stále zaměstnává kolem 55% ekonomicky aktivního obyvatelstva. Nejdůležitějšími produkty jsou: rýže, káva, cukrová třtina, kukuřice, sója, arašídy, ovoce - banány, ananas, tabák, kaučuk. Těžba a zpracování dřeva.

V živočišné výrobě chov drůbeže, skotu, prasat a rybolov. Nejdůležitější exportními produkty tvoří rýže, káva, ovoce, kaučuk a ryby.

CESTOVNÍ RUCH

Cestovní ruch bude nabývat na významu. Proslulé jsou např: čamské pískovcové sochy, vytvářející výzdoby chrámů. Největší sbírku najdeme v Danangu. Zajímavé je vietnamské vodní loutkové divadlo (roi nuoc), 30 metrová socha Ježíše v oblasti Vung Tau - Jihočínské moře.

- obrázky francouzské katedrály Ho Či Minova Města neboli Saigonu

V Hanoji např: jezero Hoan Kiem, chrám Ngoc Son, mauzoleum Ho Či Mina, Západní pagoda Tay Phuong se 76 postavami vyřezanými ze dřeva. V Saigonu pagody Giac Lam a Giac Vien hinduistický chrám Mariamman, katedrála Notre Dame s dvěma 40metrovými věžemi, tunely Cu Chi (kolem 200 km) využívané ve vietnamské válce...

Tay Nink, centrum metanáboženství - caodaismu, buddhistická pagoda, poutní místo Chua Huong vytesané do vápencových skal, Zakázané růžové město, Nebeský chrám Nam Giao, Pagoda Thien Mu - nejproslulejší stavba Vietnamu ...

- obrázky "moderního a tradičního" Vietnamu, Dračí zátoka s plachetnicí - džunkou

NP Ba Be (Tří zálivů) s vodopády, řekami, jezery, jeskyněmi a skalními věžemi, záliv Ha Long s 3000 ostrovů, NP Cat Ba s krasovými jeskyněmi, vodopády a jezery, hadí farma v Mytho, bílé písečné pláže na ostrově Quoc, pralesní oblast Tam Dao ...

"Město věčného jara" Dalat, jezera a vodopády, květinová zahrada, údolí lásky Thung Lung Tinh Yen ...