HISTORIE
Ve starověku bylo území pod perskou nadvládou. V 7. století území zabrali Arabové a založili zde první emiráty. Dochází k islamizaci oblasti. Od konce 9. století náležela oblast k Abbásovské říše. 13. století bylo ve znamení bojů o získání nadvlády nad oblastí. Soupeřili zde Portugalci, Turkové, Britové ...
V 18. století se území stává "Pirátským pobřežím" arabští korzáři výbírali poplatky, obchodovali s otroky a stavěli lodě. Pirátství a otrokářství ukončila Velká Británie v roce 1892, kdy se území stává součástí protektorátu Smluvní Omán.
Ropa objevená ve 50. letech 20. století "nastartovala" hospodářský růst země a přeměnila chudou zemi obchodující s perlami a kořením v prosperující stát. Po zrušení britské nadvlády roce 1971 byly vyhlášeny nezávislé Spojené arabské emiráty (SAE).
POLOHA A ROZLOHA
Stát Přední Asie rozkládající se v oblasti jihozápadní Asie na Arabském poloostrově při pobřeží Perského zálivu, Hormuzského průlivu a Ománského zálivu.
Součástí území SAE jsou i ostrovy ležící při pobřeží. Počet obyvatel dosahuje necelých 7 mil. a celková rozloha 82 880 km2.
Hraničí se Saudskou Arábií a Ománem.
POVRCH
Většinu území tvoří rovinatá nížina, která je pokrytá písečnou pouší Rub al-Cháli. Písečné duny dosahují místy výšek až 250 m. Občasná horská koryta - vádí - mají vodu jen v zimních měsících. Při pobřeží jsou slané bažiny.
Na severu a východě země, při hranicích s Ománem, leží Ománské pohoří (Hadžar) s nejvyšší horou země Džabal Hafib s výškou 1527 m n.m
- píečné duny pouště Rub al Cháli
PODNEBÍ
Suché tropické klima. Silné větry často přinášejí písečné bouře. Průměrná teplota v Šardžá vlednu dosahuje 18°C, v červenci pak 33°C, maxima se blíží až 50°C . Srážky vypadávají v zimních měsících, průměr je pouze kolem 100 mm/rok. Horské oblasti jsou srážkově bohatší, až 500 mm/rok.
VODSTVO
Více vlhkosti je v úzkém pobřežním pásu. Občasné, vysychyjící vodní toky - vádí - najdeme pouze v horských oblatsech. Při pobřeží se vyskytují slané bažiny.
Problémy s nedostatkem pitné vody, SAE jsou jedním z "nejsušších států" světa, řeší nákladným odsolováním mořské vody.
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
SAE jsou domovem vzácné šelmy tzv. arabského levharta. V horách žije kozorožec horský - ibex. Tradičním zvířetem jsou kozy a velbloudi. V oázách se pěstuje např: palma datlová, fíky ... Městké "zóny zeleně" jsou místem , kde je uměle vysazována zelěň v rámci vládního "zeleného" programu.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Původních federace šesti autonomních emirátů z roku byla v roce 1972 rozšířena o emirát Ra´s al Chajma. Hlavou státu je prezident, který je volen na pětileté funkční období členy Nejvyšší rady šejků. Nejvyšším státním orgánem je sedmičlenná rada šejků, složená z vládců všech emirátů.
Federaci tvoří sedm emirátů (států): Abú Zabí, Dubaj, Šardžá, Adžmán, Umm al-Kuvajn Fudžajra a Ra´s al Chajma.
Hustota zalidnění je nízká kolem 40obyvatel/km2, v pobřežním pásu ve městech žije většina populace a stupeň urbanizace přesahuje 90%. Naděje dožití se blíží hranici 80 let. Z celkového počtu 7 mil. obyvatel jsou občany SAE asi jen 25% populace, zbytel jsou přistěhovalci především z jižní Asie. Národnostní složení: Arabové tvoří 70% populace, další národy jsou např: Indové, Bengálci ,Íránci, Pákistánci ...
Muslimové tvoří 96% věřících, z toho Šíité 16% a Sunité 80%. Islám je státním náboženstvím. SAE jsou nábožensky tolerantním státem. Spolu s Kuvajtem jsou jediným státem v této oblasti, který povoluje jinnou víru než islám, ale zakazuje její šíření.
Úředním jazykem je arabština, která se vyskytuje v několika hovorových podobách např: jako chalídží - arabština Perského zálivu a egyptská arabština. Dále jsou rozšířeny jazyky urdu, fársí, hindu ... Obchodní jazykem je angličtina.
Abu Dhabi (Abú Zábí) 1,3 mil. obyvatel - hlavní město země i emirát- rozkládající se na ostrově v Perském zálivu, dopravní uzel, obchodní a finanční centrum země, průmysl těžební, petrochemický - zpracování ropy, zpracování drahých kamenů
- Dubaj hotel Burdž al-Arab - první „sedmihvězdičkový hotel“ na světě
Dubaj (Dubai) kolem 2 mil. obyvatel - hlavní město i emirát na břehu Perského zálivu - rychle rostoucí moderní město s mrakodrapy, centrum obchodu a zábavy,petrochemický průmysl
Z dalších významných měst: Šardžá, Chaléd, Al-Ajn, Adžmán, Ra´s al Chajma - centrum zemědělské výroby SAE, Fudžajra, Umm al Kuvajn
TĚŽBA A PRŮMYSL
Těžba ropy a zemního plynu se stala základním pilířem hospodářství a budoucího bohatství a prosperity země.
Dnes se kromě ropy těží stavební suroviny, zlato, stříbro a měděná ruda. Největší ložiska ropy jsou v emirátu Abu Dhabi, kterému rovněž patří i plynárenské závody na ostrově Das.
Na těžbu navazují rafinérie, zpracování zemního plynu a hutní výroba. Vyrábí se hliník, stavební hmoty, cement, hnojiva. Významná je výroba lodí, průmysl potravinářský a tradiční umělecká výroba: výroba ručně tkaných koberců, zpracování vlny, výroba zlatých šperků či produkce mořských perel.
V současnosti směřují obrovské investice především do sektoru služeb - finančnictví, cestovní ruch - např: ski Dubai, F1 Abu Dhabi, moderní výškové mrakodrapy, umělé ostrovy Palm Islands,World Islands, největší nákupní středisko světa Mail of the Emirates ...
DOPRAVA
Nejvýznamnější mezinárodní letiště jsou v Abu Dhabi a Dubaji. Moderní letiště, přístavy (Šardžá) i silnice jsou samozřejmostí. V roce 2009 zahíjilo provoz i metro. Systematickou dopravní síť však v SAE najdeme pouze při pobřeží, vnitrozemí je nepřístupné a pusté.
ZEMĚDĚLSTVÍ
Vysoce efektivní zemědělství pěstuje na zavlažované půdě: zeleninu, obilí, citrusy či tradiční palmu datlovou, fíkovníky a tabák. Významný je rybolov a export: garnátů, krevet a mořských perel, doplňkem je chov velbloudů.
CESTOVNÍ RUCH
SAE jsou v současnosti jednou z hlavních světových destinací cestovního ruchu, nabízí historické památky, písečné pláže i moderní futuristické stavby s veškerým zázemím a pestrou nabídkou služeb.
Oblíbeným sportem jsou velbloudí dostihy,za velbloudí šampiony jsou místní šejchové ochotni zaplatit statisíce dolarů. Z dalších tradičních sportů je např: polo na arabských koních. V posledních desetiletích, díky obrovským dotacím státu, se velké oblibě těší fotbal, samozřejmostí je golf nebo vodní sporty. Od roku 2009 se v Abu Dhabi jezdí závody F1.
- pohádkový Dubai a hotel Atlantis
Nejbohatší emirát Abu Dhabi - historický emírský Starý palác, archeologické vykopávky v Hili u Al-Ajnu, královské mohyly z období 2700 př.n.l., Velká mešita s pozlacenými kopulemi, vykopávky Umm al-Nahr z období 2500 př.n.l., pevnost Fuheydi, starý přístav.
Arabské plachetnice "dhau", bohatě zdobené řezbami a malbami, pevnost z korálů a hliněných cihel v Umm al-Kuvajn, historický rybářský přístav Šardžá, Badiyah, jedno z nejstarších měst v Zálivu, palác královny ze Sáby a další vykopávky v Shimalu. Zajedova Kulturní nadace v Abu Dhabi, etnografické a archeologické muzeum ve městě Fudžajra.
- historické SAE, mešita
Krásné pláže na pobřeží Perského a Ománského zálivu. Tržiště, obchůdky, které nabízejí tradiční řemeslné výrobky - šperky , koberce, mořské perly ...
Noční život s pestrou nabídkou světových kuchyní - největší oblibě se těší indické a pákistánské restaurace ale i perské nebo čínské. V některých barech a restauracích velkých hotelů je povolen prodej alkoholu.
- moderní "city Dubaje" Sheikh Zayed road s nejvyšší stavbou světa Burj Khalifa a Palm Island umělé ostrovy a polostrovy budované při pobřeží emirátu