Regionalizace Jižní Ameriky

 

Při regionalizaci států Jižní Ameriky vycházíme z geografických zvláštností i historického vývoje území a rozlišujeme čtyři hlavní oblasti:

OBLAST KARIBSKÝCH STÁTŮ

Tvoří skupina států, které leží při severním pobřeží Jižní Ameriky, při pobřeží Karibského moře.

Území vyplňuje Orinocká nížina a pobřežní nížina, pozůstatkem Guyanského štítu je současná Guyanská vysočina.

Oblast je známá především díky kontraverznímu prezidentu Venezuely - Hugo Chavesovi, který svou politickou a hospodářskou vizi staví na značných zásobách venezuelské ropy.

Mezi karibské státy řadíme nezávislé země VENEZUELU, GUYANU a SURINAM a závislé území FRANCOUZSKOU GUYANU.

OBLAST ANDSKÝCH STÁTŮ

Skupina států na jejichž území zasahuje nejdelší horský masív amerického kontinentu, i nejdelší pásemné pohoří světa, Andy.

Přesto, že oblast byla v minulosti sídlem vyspělých jihoamerických kultur např: Aztéků, Mayů, Inků, v současnosti patří země jako PERU, BOLÍVIE, EQUADOR, KOLUMBIE mezi periferní země regionu.

Region má značné zásoby rud barevných a drahých kovů ale i značné problémy v souvislosti s produkcí koky a vývozem kokainu.

Vyspělejším státem oblasti je pouze politicky a hospodářsky stabilní CHILE.

BRAZÍLIE

Nejrozlehlejší a nejlidnatější země Jižní Ameriky je současně i zemí s největším hospodářským potenciálem jihoamerického kontinentu.

Území Brazílie vyplňují především dva významné fazickogeografické regiony - Amazonie, nejrozsáhlejší deštný prales na světě v povodí světového veletoku Amazonky a Brazilská vysočina.

OBLAST LA PLATSKÝCH STÁTŮ

Region zastupující státy ležící v jižní části Jižní Ameriky především v oblasti La Platské nížiny, společného ústí vodních toků Parana a Uruguay.

Státy využívají především zemědělský potenciál pamp, který umožnil v této oblasti vytvořit světové obilnice a jedny z největších stavů skotu na světě.

Mezi La Platské státy řadíme: ARGENTINU, PARAGUAY, URUGUAY