Regionální geografie Jižní Asie - INDIE

HISTORIE

Civilizace na území dnešní Indie se řadí mezi nejstarší na Zemi, první zmínky pocházejí z období kolem roku 3. tisície př.n.l. Situace se v Indii "výrazně změnila" kolem roku 1500 př.n.l. když ze severozápadu přišli světlovlasí modroocí kočovníci - Arjové.

Kmeny Árjů položily základ kastovní společnosti a náboženského systému hinduismu. Od 6. století př.n.l. se na území Indie začalo rozvíjet další významné asijské náboženství - buddhismus.

V období vlády krále Ašóky 3. století př.n.l. buddhismus "povýšil" na státní náboženství a postupně se rozšířil na území celé Indie i Cejlonu.

Pod tlakem okolních arabských sousedů však dochází k pronikání islámské kultury na indické území. V roce 1192 založením Dillijského sultanátu začíná muslimská éra Indie, která vydržela až do období kolonizace území Brity.

V 18. a 19. století postupně zemi dobývají Britové a zakládají zde Východoindickou společnost. Využívají přírodní potenciál země, ale i stavějí železnice, cesty, budují zavlažovací systémy... V roce 1885 Indové zakládají Indický národní kongres (INK).

Na počátku 20. století zesílilo národně osvobozenecké hnutí v Indii. Nacionalisté vedení D. Nehrúem a M. Gandhím usilovali o odchod Britů z Indie. Snaha byla korunována roku 1947 - vznikem samostatného státu Indie, který byl podle náboženského principu rozdělen na muslimský - Západní Pákistán a Východní Pákistán a - hinduistickou Indii. Ve stejném roce byl zavražděn i M. Gándhí, a od tohoto období přetrvávají spory mezi Pákistánem a Indií o oblast Kašmíru, na který si dělají nárok oba státy. V roce 1950 je vyhlášena federativní Indická republika, která je i nadále členem Commonwealthu. V roce 1971 byl na území Východnímu Pákistánu vyhlášen samostatný stát Bangladéš.

- mapa znázorňuje členské státy Commonwealthu

POLOHA A ROZLOHA

Indie se rozkládá na Indickém poloostrově v jižní Asii. Součástí Indické republiky jsou souostroví v Indickém oceánu - Lakadivy, Andamany a Nikobary. Indický oceán vstupuje do subkontinentu na východě Bengálským zálivem a na západně Arabským mořem.

Celkovou rozlohou 3 287 590 km2 se řadí mezi nejrozlehlejší státy světa (7. místo) počtem obyvatel 1 165 milionů je za Čínou 2. nejlidnatějším státem světa. Hlavním městem Indie je New Delhi.

Indie má hranici se státy: Bangladéš, Bhútán, Čína, Nepál, Myanmar a Pákistán.

POVRCH

Severní hranici tvoří nejvyšší horstvo světa - Himálaje spolu s Karákoramem. Himáleje vznikly v období třetihor při kolizi (animace) ostrova s velkou asijskou pevninou. Nejvyšším bodem Indie je 8586 m n. m. vysoká Kangchenjunga. Předpolí Himáleje pokrývá největší náplavová nížina světa - Indoganžská nížina - kterou protékají veletoky Ganga a Brahmaputra . Při hranicích s Pákistánem, na západě země, se nachází rozsáhlá poušt Thár. Vnitrozemí státu vyplňují vrchoviny a plošiny. Nejznámější je Dekánská plošina, kterou od pobřežních nížin oddělují na okrajích pohoří Západní Ghát a Východní Ghát.

PODNEBÍ

Na většině území je tropické monzunové klima. Letní měsíce červen - září, jsou teplé a srážkově bohatší. V tomto období spadne i většina srážek. Zbývající část roku je srážkově chudá. Zima je zde mírná a suchá. Aridní oblasti na východě, pouště, mají tropické klima na úpatí Himálaje subtropické klima. Vysokohorské oblasti mají chladné podnebí.

Zimní teploty dosahují v severních oblastech v průměru 15°C - 19°C, na severozápadě klesají k 10°C. Průměrné letní teploty vystupují na 25°C - 32°C, teploty pouštního tropického klimatu i 40°C a vyšší.

Srážkové úhrny dosahují maxima v období letního monzunu. Nejdeštivějším místem jsou návětrné svahy Himáleje, Čerápudží v Indii, kde spadne 11 000 - 12 000 mm srážek/rok. Průměrně dosahují srážkové úhrny 700 - 1700 mm/rok. Monzun (animace)

VODSTVO

Indii odvodňuje řada menších vodních toků např: Máhándí, Gódávárí nebo Krišna a tři významné světové veletoky: Indus s přítokem Satladž na severozápadě země, Brahmaputra na východě státu a nejdůležitější vodní tok Indie - posvátná Ganga na jihovýchodě země.

- obrázek znázorňuje Gangu ve Varánásí

Společná delta Gangy a Brahmaputry se nazývá Méghna a svou rozlohou se řadí mezi největší delty světa. Všechny vodní toky náleží k úmoří Indického oceánu.

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Indie se řadí mezi státy světa s druhově nejbohatším zastoupením rostlinné i živočišné říše. Charakteristickými zástupci jsou např: slon indický, nosorožec indický, divoký býk gaur, bengálský tygr, říční krokodýl gaviál, nebo stepní pták drop. Typickým hadem je kobra královská a posvátným zvířetem hinduistů opice hulman (hanuman).

Lesy zaujímají 16% celkové rozlohy země a převažují tropické deštné lesy nad vždy zelenými listnatými lesy např: kaštany, rododendrony. Při ústí Gangy se rozkládají rozsáhlé porosty mangrovů.

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Indie je zatím druhým nejlidnatějším státem na Zemi s populací - 1 mld 160 mil. obyvatel, podle demografických prognóz se očekává, že kolem roku 2030 postoupí na první příčku.

Rozmístění obyvatelstva je nerovnoměrné. Vysoká hustota zalidnění se blíží 300 obyvatelům/km2 ale většina populace žije na venkově. Ve městech žije pouze třetina populace - stupeň urbanizace dosáhl 35%. Městské aglomerace se však rozšiřují závratným tempem a chudinské čtvrti na perifériích, slumy, se stávají závážným problémem. V Indii se nacházejí jedny z největších aglomerací Asie (zde video Bombaj) i světa.

Naděje na dožití je 69 let. Podle národnostní složení převažují Indové, ale počet národností v Indii přesahuje 1000. Národnostní menšiny zastupují např: Tibeťané nebo Číňané.

Zastoupení jednotlivých náboženství: hinduisté nejpočetnější skupina s 82% věřících, muslimy zastupuje 12% věřících, křesťanů je 2,5%, sikhové tvoří 2% věřících početně menší skupiny věřících tvoří buddhisté, džinisté ... Stále je v Indii vidět hinduistická tradice členění lidí do sociálních vrstev tzv. kasty.

- obrázky znázorňují zástupce Sikhů z Panžábu, děti z Bengálska a svatého muže

Úřední jazyky jsou v Indii dva - původním jazykem Indů je hindština, kterou mluví nejpočetnější skupina obyvatel, angličtina - zůstala jako jazyk posledních kolonizátorů a používá se především ve městěch, u vzdělaných Indů. Zbytek tvoří množství regionálních jazyků např: bengálština, marátština, urdština, tamilština, nebo specifický sanskrt ... Negramotnost obyvatelstva dosahuje hrozivých 35%.

Podle administrativního dělení se Indická federace skládá z 28 spolkových států a 7 spolkových teritorií.

Státy: Andhrapradéš, Arunáčalpradéš, Asám, Bihár, Goa, Gudžarát, Harjána, Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Karnataka, Kérala, Madhjapradéš, Maháráštra, Manipur, Meghalája, Mizoram, Nagaland, Orissa, Paňdžáb, Rádžastán, Sikkim, Tamilnád, Tripura, Uttarpradéš, Západní Bengálsko

Spolková teritoria: Andamany a Nikobary, Chandigarh, Dadra a Nagar Haveli, Daman a Diu, Dillí, hlavní město New Delhi (Nové Dillí), Lakshadweep a Pondicherry.

Dili - (Delhi), 8 miliónů obyvatel v aglomeraci 12 miliónů obyvatel - součástí je hlavní město New Delhi, administrativní centrum, průmysl potravinářský, strojírenský, kožedělný a textilní, množství historických památek ...

Bombaj - (Mumbai), 11 miliónů obyvatel v aglomeraci 16 miliónů obyvatel - jedno z nejdůležitějších velkoměst Indie, významný přístav, letiště, ekonomické a obchodní centrum - sídlo finanční burzy, chemický průmysl - petrochemi, farmacie, hnojiva ..., filmový průmysl - „Bollywood“ - největší filmová produkce světa, strojírenský průmysl - výroba lodí, automobilů ...

Kalkata - (Calcutta), 5 miliónu obyvatel v aglomeraci 12 miliónu obyvatel - významné obchodní středisko, tradiční textilní průmysl - zpracování bavlny a juty průmysl chemický

Madrás - 4 milióny obyvatel v aglomeraci 5 miliónů obyvatel - významný přístav, tradice pěstování a zpracování bavlníku - průmysl textilní, nyní více strojírenský např: výroba automobilů

TĚŽBA A PRŮMYSL

Indie má značný surovinový potenciál. Země má velká naleziště kvalitního černého uhlí a železné rudy. V posledních desetiletích se také výrazně zvýšila těžba ropy a zemního plynu. Mezi další důležité suroviny státu náleží rudy manganu nebo barevné rudy - chrom, bauxit, mědi. Z nerudných surovin Indie těží - drahokamy,soli, slídu.

Současná půmyslová výroba Indie vyrostla na britských základech budovaných již v období její kolonizace. Přístavní města Madrás, Kalkata a Bombaj jsou nejdůležitějšími průmyslovými centry země. Nejrozvinutější průmyslovou výrobu má region východní Indie - Západní Bengálsko.

- obrázky znázorňují Tata nano z koncernu Tata motors - městský hit a "primitivní" venkov

Hutnictví - výroba železa a navazující obory strojírenství - doravního a těžkého jsou nejvýznamnější odvětví průmyslové výroby země. Důležitá je výroba hliníku.

Tradiční obory Indie, v současnosti ale méně významné, zastupuje textilní průmysl - zpracování juty, výroba bavlny,hedvábí nebo kožedělný průmysl a řemeslná výroba.

Nové, rychle se rozvíjející obory, odvětví chemického průmyslu - výroba hnojiv, petrochemie, gumárenství ... elektrotechnický průmysl - výroba elektroniky, informační technologie, jaderný program, kosmický program (úspěšné přistáni sondy na Měsíci)... Dominantní postavení na indickém venkověpotravinářství. Významný je export čaje.

Makroekonomické ukazatele země, objem výroby, řadí Indii mezi největší ekonomiky světa za USA,Čínu a Japonsko. Podle HDP/obyvatele však země patří mezi "chudý svět". V Indii existují obrovské rozdíly mezi vyspělými městskými aglomeracemi a venkovem, žijícím v nuzných podmínkách na hranici chudoby. Statistiky uvádějí, že každý druhý Ind žije pod hranicí bídy. Přesto je Indie už v současnosti jedna z globálních mocností světa.

Nejdůležitější obchodní partneři Indie jsou USA, Japonsko, státy JZ Asie a státy EU.

DOPRAVA

Pro běžný život Indů je nejdůležitější kolo a na větší vzdálenosti železniční doprava, vybudovaná již v období britské kolonizace. I v současnosti tvoří jeden z největších železničních systémů na světě.

Silniční doprava je zastoupena málo, pouze v největších aglomeracích, protože silniční síť venkovských oblastí je nekvalitní, neexistují zde většinou silnice se zpevněným povrchem. Pro obchod je významná lodní doprava. Indie má jednu z největších obchodních flotil světa.

- obrázky znázorňují jeden z "problémů" Indie - dopravu

ZEMĚDĚLSTVÍ

Extrémem indického zemědělství je živočišná výroba. Země má jedny z největších stavů skotu, krav, na světě ovšem bez výrazného užitku. Hinduismus zakazuje konzumaci hovězího masa, tak krávy na zaostalém venkově plní funkci tažných zvířat. Důležitý je chov koz, drůbeže a rybolov.

Pro rostlinnou výrobu se využívá téměř 50% rozlohy země. Nejvíce orné půdy je oblasti Indoganžské nížiny a v povodí velkých řek. Nejdůležitější zrninou je rýže (2. místo na světě za Čínou), dále pšenice, kukuřice, proso a čirok.

Z dalších plodin se pěstují: cukrová třtina, kokosové ořechy, ovoce, koření, kaučukovník, bavlna, podzemnice olejná, mák. Tradiční je produkce pochutin - čaje, kávy a tabáku. Důležité je pěstování morušovníku a bource morušového - výroba hedvábí (2. místo na na světě za Čínou).

- obrázky znázorňují posvátné ale "přemnožené" krávy v Indii, v pozadí je rikša

CESTOVNÍ RUCH

Mani Bhavan - dům Mahátma Gándího, největší postavy moderních dějin Indie, Hyderabad - Archeologické muzeum, Dharamsala - tibetská knihovna, centrum studentů tibetské kultury, exilový domov dalajlámy, buddhistické centrum Nalanda, Dillí - mešita Jami, Tádž Mahal (video) - mughalská hrobka císařovny Mumtáz Mahal v Agře, Jaipur - stavby z růžového pískovce, chrámy v Madurai (video).

- obrázek znázorňuje gháty ve Varánási

Svaté město Varánási na řece Ganze, centrum hinduistické kultury a studia sanskrtu, zlatý Šivův chrám, hinduistické chrámy a muslimské mešity, gháty - (schody) místa pro vstup do řeky pro posvátné omývání a místa rituálních pohřbů - spalování mrtvol, Zlatý chrám v Amritsaru - svaté místo sikhů, Hinduistické poutní místo Gaya. ... a další tisíce architektonických památek. Budhistické poutní místo Bódhgaja.

Indie dala světu šachy, hru, která přes Persii pronikla do Evropy a později do celého světa. Název je odvozen od perského slova šáh - král. Ttradičním indickým sportem je i pólo, které původně vzniklo v Iránu, ale britští vojáci jej "přenesli" do Indie. Název pochází z tibetského "pula" - míček. Hraje se na ponících z provincie Manipúr.

- obrázky znázorňují Taj Mahal a Jaipur významné architektonické památky Indie