HISTORIE
Území osídlovaly již v 1. tisíciletí př.n.l. mongolské kmeny. Významnou údálostí vztahující se k území současného Nepálu je narození Buddhy v 6. století př.n.l.
Od 4. století zemi ovládli Indové a hinduismus postupně vytlačil buddhismus. V 10. století nastoupila k moci dynastie Malků. V 18. století ghurkští válečníci sjednotili zemi a vyhlásili Nepálské království.
V roce 1792 docházelo k pokusům Velké Británie o kolonizaci země. Byla uzavřena smlouva mírová smlouva, která neměla dlouhého trvání. V roce 1815 dochází k vojenským střetům s Brity a část území Nepálu získávají pod svou vládu. V roce 1846 nastoupila na trůn dynastie Ránů, která podporovala Brity. V roce 1923 vyhlašuje Nepál samostatnost.
- oprava klášteru a zlatý Budha
Nepál byl dlouhou dobu vnitřně velice nestabilním státem. Od konce 20.století docházelo ke střetům armády a policie, která podporovala královskou rodinu s ozbrojeným povstaleckým hnutím, Maoisty, které usilovalo o svržení monarchie.
V roce 2004 proběhla série manifestací zaměřená proti královské rodině a požadující uskutečnění voleb a obnovení činnosti parlamentu. V roce 2007 království zaniklo a moc přešla do rukou "lidu" byla vyhlášena republika.
POLOHA A ROZLOHA
Vnitrozemský stát jižní Asie ležící v podhůří Himálaje. Celková rozloha republiky je 140 800 km2 a počet obyvatel kolem 28 mil. Nepál má státní hranicí s Indií a Čínou.
POVRCH
Pohoří Siwalik a Mahábharát se ztrácí před obrovskou hradnou "střechy světa" Himálaje. Nejvyšší hora světa Sagarmatha (Mount Everest) měří 8848 m n. m. Z celkového počtu 14 osmitisícovek leží v Nepálu ještě Dhaulgiri , Manaslu a Annapurna.
Na jihu země klesá do nadmořské výšky pouhých 100 m n.m. do tzv."teráje" součást Indoganžské nížiny.
- podhůří majestátného Himálaje
PODNEBÍ
Jih země má monzunové podnebí, které přechází ve vyšších nadmořských výškách v podhůří Himálaje v subtropické. Horské oblasti mají vysokohorský ráz klimatu. Počasí určuje poloha jednotlivých oblastí a klimatické rozdíly jsou proto značné.
Letní monzun přináší od května do září největší srážkové úhrny. Průměrné množství srážek je do 1400 mm/rok. Průměrná teplota v lednu je v Káthmándú 10°C, v červenci 24°C. Vysokohorské oblasti jsou vystaveny chladnéhu klimatu s celoročními teplotami po bodem mrazu.
VODSTVO
Nejvýznamější i nejdelší řekou Nepálu je Kosi s délkou 730 km. Další řek y jsou např: Karnálí, Seti, Bheri všechny náleží do povodí Gangy.
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Přírodní rezervace a národní parky pod nejpřísnějším stupněm ochrany uchovávají vzácné tygry,sněžné levharty, himálajské medvědy či indické nosorožce. V horských oblastech žijí kozorožci, divoké ovce nebo se chovají jaci. N jižněji položených oblastech např: opice nebo papoušci. Národním zvířetem je bažant.
Bažant lesklý (Lophophorus impeyanus), zvaný monao, je zástupcem kurovitých ptáků. Bažanti žijí divoce v Asii, mají silné hrabavé nohy s ostruhami a krátké křídla. Sameček nepálského bažanta monao má krátký ocas a vztyčenou "korunku" na hlavě. Jehozbarevní je velmi pestré a duhově lesklé.
Tropický les zaujímá kolem 30% celkové rozlohy země. V předhůří najdeme akácie, šíšamy, výše položené oblasti jsou porostlé borovicemi, duby i rododendrony.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Podílem počtu obyvatel, kterých je kolem 28 mil. s rozlohou 140 tis. získáme velkou hustotu zalidnění - přes 180obyvatel/km2. Nízká je naděje dožití kolem 63 let. V pestrém národnostním složení Nepálu, více než 60 různých etnik, převažují Gurkhové, vyhlášení profesionální vojáci, sloužící v i britské či indické armádě, Tharuové, Parvátiové Névárové, Gurungové, Bhótiové, Šerpové, Lepčové ...
- obrázek nejznámějších národností Nepálu Gurkhové a Šerpové
Hlavním náboženstvím země je hinduismus 82,5% věřících, buddhisté mají věřících 9,5% a muslimové 4%. Úředním jazykem je nepálština další jsou jazyky maithilí, bhódžpurí, nevárština, lhaská tibetština ...
Nepál je velmi chudou zemí vzdělání poskytují především chrámy a kláštery a doposud je téměř 60% obyvatelstva negramotných.
Administrativně se země rozděluje do 5 oblastí, 14 regionů a okresů. Oblasti: Dhankutá, Káthmándú, Pokhará, Surkhet, Dipayal.
Káthmándú - v aglomerace kolem 1,5 mil. obyvatel - hlavní město, kulturní a správní středisko země
Džanakpur - kolem 160 tis. obyvatel - poutní místo hinduistů s chrámem
Bhádgaón - kolem 50 000 obyvatel - buddhistické centrum s kláštery a svatyněmi, výroba provazů a keramiky
TĚŽBA A PRŮMYSL
Nepál se řadí mezi nejchudší a nejméně vypělé státy světa.
Nedostatek nerostných surovin, Nepál má omezené zásoby uhlí, rud barevných kovů, a magnezitu, a velká zaostalost země omezuje i podíl průmyslové výroby na hospodářství země. Důležitá je těžba a zpracování dřeva, kůží a juty,s navazujícím průmyslem textilním a potravinářským.
Velké příjmy má země z cestovního ruchu.
DOPRAVA
Velmi sporadická dopravní síť země se omezuje na silniční dopravu, důležitá je i letecká doprava pomocí malých soukromých letadel.
ZEMĚDĚLSTVÍ
Zemědělství je nejdůležitější složkou hospodářství, zaměstnívá tři čtvtiny obyvatelstva. Pěstuje se rýže, cukrová třtina, ječmen a pšenice, juta, tabák, pepř a ovoce. Chová se skot, jaci, ovce a kozy.
CESTOVNÍ RUCH
Národní park Chitwan - výskyt slonů, nosorožců a tygrů, Sagarmatha, Langtang - posvátné jezero Gosainkund. Trekové a horolezecké vrcholy v Himálaji. Nejpopulárnější trekové trasy jsou: základní tábor pod Everestem, na vrchol Langtang v oblasti tibetského etnika, do vesnice Pokhara, do základního tábora pod Annapurnou, přes Himálaje na tibetskou náhorní plošinu, návštěva kaňonu Kali Gandaki... Rafting na řekách Sun Kosi, Trisuli nebo Kali Gandaki.
- Himálaje nejvyšší pohoří světa a horolezecká "normálka" na vrchol Mt. Everestu
Údolí Káthmándú, památka UNESCO, s hlavním městem Káthmándú - centrální náměstí Durbar, obklopené chrámy, sochami, královský palác Hanuman Dhoks. Patan na protilehlém břehu s náměstím a množstvím historických chrámů, třípatrový chrám Bhimsen, indický chrám Krishna Mandir, Šivův chrám, královský palác .... Hinduistický chrám Džanaki s rituálními koupelemi v Džanakpuru.
Buddhistický klášter Hiranya Varna Mahabihar, "chrám tisíce Buddhů" s Buddhovou tváří vyryté na každé cihle, pagoda Nyatapola, "opičí chrám" Swayambunath, starý dva tisíce let. Pashupatinath, hinduistický chrám, zasvěcený Šivovi. Královská rezidence Gokarna, buddhistické středisko Bhádgáon ...
- obrázky Kátmandú náměsí Durbar a stúpa Swayambunath