Regionální geografie Jižní Evropy

RYCHLÝ PŘEHLED (zdroj: www.cia.gov - rok 2020)

stát hlavní město státní zřízení počet obyvatel v milionech rozloha v km2
Španělsko Madrid království 50 504 783
Portugalsko Lisboa republika 10,3 92 389
Itálie Roma republika 62 301 278
Řecko Athnai republika 10,6 131 957
Monako Monako knížectví 0,03 20
San Marino San Marino republika 0,03 60
Vatikán Citta del Vatikano monarchie 0,001 4
Andorra Andorra la Vella knížectví 0,08 500
Malta Valletta republika 0,45 300

VYMEZENÍ A STÁTY

Region vymezují Středozemní moře a poloostrovy: Pyrenejský (Iberský), Apeninský a Balkánský. Řadíme zde státy: PORTUGALSKO, ŠPANĚLSKO, ITÁLIE, ŘECKO a "trpasličí státy" nebo "ministáty"MALTA, ANDORRA, SAN MARINO, MONAKO, VATIKÁN.

PŘÍRODNÍ PODMÍNKY

Poloha jižní Evropy na rozhraní euro-asijské a africké litosférické desky způsobila "hornatost" tohoto území. S častým výskyt zemětřesení a sopečné činnosti se setkáváme i v současnoeti např: sopky Etna,Vesův, Pico de Teide... Mezi nejvýznamnější pohoří řadíme Pyreneje, Kantaberské pohoří, Sierra Morena, Apeniny nebo Pindos atd. Nížiny jsou zastoupeny převážně při pobřeží, nejvýznamnější je Pádská nížina v povodí řeky Pád v Itálii nebo nížina v povodí řeky Guadalquivir v Andalusii ve Španělsku.

- Nejvyšší vrchol Alpl - Mont Blanc - Monte Bianco 4807 m n.m nad italským střediskem Courmayer a světoznámé italské Dolomity

Mezi další subtropické řeky řadíme např: Tejo, Douro nebo Ebro. Maximálních průtoků dosahují převážně v zimních měsících a věškeré vodstvo regionu náleží k úmoří Atlantského oceánu.

Podnebí je subtropické, středomořské. Ve vnitrozemí bývá sucho a výrzně do podnebí Španělska "promlouvá" i náhorní plošina Meseta Central. Srážky vypadávají v zimních měsících. Západní pobřeží Pyrenejského poloostrova má podnebí více oceánské.

HOSPODÁŘSTVÍ

Nejvyspělejším státem regionu je Itálie, člen skupiny G8. Značné hospodářské rozdíly jsou však mezi severem a jihem země. Pádská nížina a průmyslové aglomerace "velké trojky" Turína, Milána a Janova jsou hospodářsky nejvýkonnější oblasti celé jižní Evropy.

- dopravní strojírenství v Itálii, např: výroba luxusních aut Ferrari a motorek Cagiva

Intenzivní zemědělská výroba - pěstování pšenice, kukuřice, vinné révy. Dominantními obory hospodářství jsou hutnictví (výroba oceli Španělsko), strojírenství - výroba dopravních protředků - skútru Vespa, motocyklů - Cagiva, Ducatti, Aprilia, automobilů - Fiat holding - Lancia, Iveco, Ferrari ... v Itálii nebo Seat ve Španělsku. Výroba lodí ve Španělsku, Itálii. Petrochemický průmysl zpracovávající ropu. Výroba eelektrotechnických přístrojů (elektrospotřebiče Zanussi), chemický průmysl - výroba léčiv ... tradiční výroba oděvů a obuvi v Itálii (Benetton, Diesel, Kappa, Armani).

- proslulá italská móda Giorgio Armani a italský fotbal s Čechem Pavlem Nedvědem ve "službách" Juventusu Turín

Středomořská oblast je nejnavštěvovanější části jižní Evropy. Antické památky, přímořská letoviska tzv. "italská a francouzská Riviéra", množství architektonických památek i krásné Alpy poskytují Itálii významné zdroje příjmu. Cestovní ruch je důležitou součástí hospodářství všech zemí jižní Evropy a řadí se mezi nejnavštěvovanější země světa.

Pádská nížina vyprodukuje téměř polovinu zemědělské produkce země. Pěstují se obiloviny (pšenice, kukuřice), teplomilná zelenina a ovoce (vinná réva).

Ze států Pyrenejského poloostrova, Španělska a Portugalska, je vyspělejší Španělsko. Těží rudy černých i barevných kovů, významné je strojírenství i chemie. Více zemědělsky jsou orientovany Řecko nebo Portugalsko. Řecko, jedno z civilizačních center lidstva, v současnosti patří k hospodářsky slabšímu průměru. Největším zdrojem příjmů zůstává cestovní ruch - bájný Olymp, starověké řecké památky např: aténská Akropole, Kréta ... dále potravinářský průmysl a pronájem lodí tzv. "levná vlajka".

- Zakynthos součást Jónských ostrovů a středisko Fira na sopečném souostroví Santorini (dříve Théra) v Řecku

Tradiční obor států jižní Evropy, potravinářský průmysl, zpracovává produkty subtropického zemědělství např: citrusy, vinnou révu, tabák, olivy, korek ... nebo lov ryb - Portugalsko, Španělsko. V posledních desetiletích směřují investice do rozvoje cestovního ruchu, který je důležitým zdrojem příjmů všech zemí regionu.

- Barcelona a její symbol Sagrada Familia dílo Antonia Gaudího, subtropické zemědělství

Zvláštní postavení v rámci regionu mají tzv. "trpasličí" městské státy (Malta, Andorra, Monako, San Marino, Vatikán), které své hospodářství založily především na příjmech z cestovního ruchu a finančních službách. Zvláštní postavení mezi městskými státy má nejmenší stát světa Vatikán, s rozlohou pouze 44 hektarů, který je částí hlavního města Itálie - Říma. Vatikán je sídlem nejvyššího představitele římskokatolické církve - papeže. V současnosti se jeeho svatost jmenuje František a zvolen byl v roce 2013 jako 266. papež.

- Vatikán, Bazilika a náměstí sv. Petra, nejmenší stát světa a sídlo nejvyššího představitele římsko-katolické církve Papež František (od 2013)

jižní Evropa