HISTORIE
Ve 4. stol. se na tomto území rozkládalo mocné ghanské království. Asi vůbec nejmocnější historickým státním útvarem vzniklým na tomto území byla Malijská říše. Svého největšího rozkvětu dosáhla ve 13. a 14. stol. Ubránila se nájezdům Tauregů a Fulbů, byla jednou z nejmocnějších a nejbohatších říší v Africe. V tomto období zde přijali islám jako státní náboženství. Obyvatelé této říše vynikali svými obchodnickými schopnostmi.
V 16. století byla země okuována Maročany, v roce 1893 ji dobyli Francouzi a nazvali ji Sudánem (Francouzský Sudán). Samostatným státem se Mali stalo až v roce 1960.
V druhé polovině 20. stol. se Mali a celá rovníková Afrika musela vyrovnat s obrovskou přírodnípohromou. Dlouhotrvající sucha a rozšiřování Sahary zničila skoro všechny pastviny. Kdysi jedna z nejbohatších a nejmocnějších říší se nyní potýká s problémy jako je hlad, chudoba a nemoci.
- Oblast Sahelu - přírodní krajiny a množství srážek (v mm/rok)
Roku 1991, po několika desetiletích vlády jedné politické strany a vojenské diktatury armáda svrhla diktátorskou vládu prezidenta Moussy Traorého. Z prvních pluralitních voleb vyšel vítězně prezident Alpha Oumar Konaré. Poslední volby se uskutečnily v roce 2002.
POLOHA A ROZLOHA
Poloha: Afrika Počet obyvatel: 10 429 124 Celková rozloha: 1 240 000 km2
Rozloha pevniny: 1 220 000 km2 vnitrozemský stát
Hlavní město: Bamako 658 275
Hranice: Mauretánie 2237 km, Alžírsko 1376 km, Burkina Faso 1000 km, Guinea 858 km, Niger 821 km, Pobřeží slonoviny 532 km, Senegal 419 km
POVRCH
Mali se nachází na jihozápadním okraji největší pouště na světě, Sahary.
Neustále se rozšiřující poušť (desertifikace=rozšiřování pouští) tvoří více než polovinu území státu. Na severu se rozprostírají stolové hory. Nejvyšším místem státu je hora Hombori Tondo 1 155 m n.m.
- více než polovinu země pokrývá suchá a neúrodná poušť Sahara
PODNEBÍ
Klima je tropické, pouštní, horké a suché. Srážky nejsou vyšší než 150 mm ročně. Na jih země působí rovníkové větry, které přinášejí hojné srážky hlavně na návětrné strany hor (až 1500 mm ročně). Průměrná teplota v Bamaku je od 25°C do 30°C po celý rok.
VODSTVO
Zemí protéká řeka Niger a na západě i řeka Senegal.
- řeka Niger a přístav Timbuktu
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Krajina je porostlá travnatými a křovinatými savanami, které jsou obývány typickými africkými zvířaty jako jsou hyeny, zebry, antilopy. Ze zástupců ptačí říše je to například pštros nebo pelikán. Vodní toky jsou plné obávaných afrických krokodýlů.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Bamako - Již od roku 1908 se může pyšnit statutem hlavního města. Město leží na řece Niger. Je to správní i hospodářské centrum státu. Velký kontrast způsobují obydlí evropanů a, kteří žijí na vysoké úrovni a afrických obyvatel, kteří mají domy stále z nepálených cihel a jen se skromným vybavením. Ve městě se často konají tradiční trhy s hospodářskými zvířaty. Bamako je známé výrobou nealkoholických nápojů z ořechů kola. Většina budov, které byly postaveny za francouzské koloniální nadvlády nyní složí jako kanceláře a spolu s prezidentským palácem jsou umístěny severně od města na svazích vysočiny Manding a jsou hlavním správním střediskem.
- Dongové
Mopti - Toto město je známo jako Benátky Mali, protože leží na soutoku řek Niger a Buani, na třech ostrůvcích, které jsou spojeny náspy. Leží asi 460 km od hlavního města Bamaka. Je to středisko říčního obchodu a obchoduje se zde hlavně se skotem a rybami.
Segon - Další město ležící na řece Niger bylo v letech 1660-1861 hlavním centrem kenového svazu Bambarů. Leží severovýchodně od hlavního města. Je sídlem Úřadu pro povodí Nigeru, který se zabývá podporou zemědělství v okolí tohoto toku.
Sikasso - Město ležící jihovýchodně od Bamaka je hlavním střediskem pěstování bavlníku. Je centrem legálního i nelegálního obchodu s Burkinou a Pobřežím Slonoviny u jejichž hranic se nachází.
-
Gao - V roce 1591 bylo město obsazeno Maury do té doby bylo hlavním městem Songhajské říše. Je to důležitý přístav na řece Niger známý svými trhy s tradičními výroky. V 90. letech prudce stoupl počet obyvatel ve městě, protože panovala období sucha nomádi přišli o svá stáda a tím i o svůj způsob obživy a byli nuceni se usadit ve městě.
TĚŽBA A PRŮMYSL
K hlavním surovinám patřilo v minulosti zlato, ale to se dnes těží jen v omezeném množství. Byla však objevena ložiska rud železa, uranu, cínu, mědi a bauxit. Dále se zde těží fosfáty a ropa. Zásoby nerostných surovin zatím nejsou plně využívány.
Hlavním hospodářským odvětvím je potravinářský průmysl, koželužství a rybolov. Vývoz: bavlna a bavlněné výrobky, skot, kůže a usně, arašídy, ořechy, tabák,čaj,rýže
DOPRAVA
Od roku 1904 zde funguje železniční trať, která spojuje hlavní město Mali, Bamako a město Kayes, které se nachází u senegalských hranic.. Později byla železnice prodloužena až do Dakaru, nyní hlavního města státu Senegal.
-
ZEMĚDĚLSTVÍ
Veškeré zemědělské oblasti se nacházejí kolem řek Niger a Senegal. Pastviny tvoří 25% využívané půdy. Chová se zde hlavně skot, ovce, koz a jako tažná zvířata se využívají voli a velbloudi. Orná půda tvoří pouze 2% a díky závlahovému systému pěstují proso, kukuřici, rýži, arašídy, bavlnu, čirok a cukrovou třtinu. V Mali je rozvinuto tradiční africké zemědělství a pastevectví.
CESTOVNÍ RUCH
V hlavním měsě Bamaku se nachází mnoho historických budov ještě z období francouzské nadvlády. Hlavně jsou to stavby z nepálených cihel. Stará tržnice, velká mešita (postavena za podpory arabských států), prezidentský palác (nachází se na svazích vysočiny Manding).
- Djenne a charakteristická architektura
Kankan Moussa je mešita, která se nachází ve městě Gao ležícího 960 km po proudu řeky Niger od hlavního města. Turisticky vyhledávaným místem je asijská hrobka vládců bývalé Malijské říše.