Socioekonomické poměry Severní Ameriky

HISTORIE OSÍDLENÍ

Předkové původních obyvatel amerického kontinentu přišli přes dnešní Beringův průliv nejpozději před 25 000 lety z Asie. Současné obyvatelstvo tvoří potomci evropských kolonistů, kteří osídlovali Ameriku od roku 1492, po objevné cestě Kryštofa Kolumba. Nebyli však prvními Evropany, kteří přistáli u amerických břehů. Již kolem roku 1000 objevili severoamerickou pevninu Vikingové vedeni Leifem Erikssonem.

OBYVATELSTVO

Na severoamerickém kontinentu žije v současnosti přes 440 milionů obyvatel (počítáno i s populací Mexika), spolu s Jižní Amerikou čítá populace kolem 900 milionů a počtem obyvatel se řadí po Asii a Africe na třetí místo.

Hustota zalidnění světadílu dosahuje pouze 21 obyvatel/km2. Rozmístění obyvatelstva je nerovnoměrné, protože většina obyvatelstva se soustřeďuje do velkých měst v pobřežních pásech na východě a západě světadílu.

Bo-Wash, největší světové urbanizované území - megalopolis, který leží na severovýchodě USA mezi městy Bostonem a Washingtonem čítá 50 milionů obyvatel. Mezi další významné megalopole řadíme Chipitts mezi Chicagem a Pittsburgem nebo Sansan mezi San Franciscem a San Diegem.

Stupeň urbanice v Severní Americe dosáhl již 77%.

- obrázky znázorňují mapu Bo-Wash a jeho zázemí vpravo je centrum Bostonu s mrakodrapy, výškovými budovami, charakteristyckými pro většinu měst v USA

Severoamerický kontinent má dlouhodobě přirozený přírůstek. Nyní se pohybuje kolem 0,8 - 1%. Vysoká úroveň zdravotnictví snižuje mortalitu a v důsledku vysoké porodnosti především afroamerického a mexického obyvatelstva je i vysoká natalita - 22 promile. Přírůstek obyvatelstva navíc ovlivňuje přistěhovalectví - imigrace za prací z chudších regionů světa.

Etnické a sociální složení současné populace je proto petré a složité.

Původní domorodci - Eskymáci (Inuité) a Indiáni se řadí k mongolidní rase a v současné populaci jsou zastoupeni minimálně.

Indiáni obývají většinou severozápad a západ kontinentu často v nehostinných horských oblastech. Rezervace, které měly poskytnout azyl původním Indiánům často nesplnily své poslání. Eskymáci (Inuité) obývají sever kontinentu - Aljašku, Kanadu a Grónsko.

- obrázky znázorňují eskymácké lovce v původním koženém kajaku - Umiaku a novodobého na skútru

Negroidní rasa byla na území Severní Ameriky násilně dovlečena z Afriky, především z oblasti Guinejského zálivu. Otroci byli nuceni pracovat na plantážích v oblasti tzv. Bavlníkového pásu a v dolech. V období od 15. - 19. století bylo do Ameriky zavlečeno až 6 milionů otroků. Zrušení otroctví proběhlo v USA v roce 1865.

Současná afroamerická populace osídlila především severovýchod USA a velké městské aglomerace. Na celkové populaci se podílí 13%. Ve druhé polovině 20.století byl vyřešen problém rasismu a afroameričanům byla přiznána stejná práva a svobody jako ostatním občanům americké společnosti.

Europoidní plemeno, které v Severní Americe převládá, tvoří tři hlavní skupiny angloameričané - jsou potomci britského obyvatelstva, frankoameričané - jsou potomci francouzského obyvatelstva a latinoameričané - jsou potomci přistěhovalců z Španělska, Portugalska, Itálie a v současnosti především z Mexika. Španělsky mluvící obyvatelstvo - hispanoameričané dnes tvoří 12,5% obyvatel USA.

Míšenci jsou více zastoupeni ve Střední a Jižní Americe. V Mexiku jsou zastoupeni mestici - míšenci mezi bělochy a indiány, v USA např: Mulati - míšenci mezi bělochy a afroameričany a zambové jsou míšenci mezi indiány (mongoloidní rasa) a afroameričany.

Většina nábožensky smýšlejícího obyvatelstva vyznává církve křesťanského náboženství. V USA převažují protestanti v Kanadě římsko-katolická církev.

NEROSTNÉ SUROVINY

Severní Amerika patří mezi kontinenty se značnými zásobami nerostných surovin. Nejvíce jsou zastoupeny energetické suroviny - ropa a zemní plyn a rudy kovů. Mezi nejdůležitější suroviny řadíme:

- černé a hnědé uhlí

oblast západního podhůří Apalačského pohoří a Vnitřní roviny

- ropa a zemní plyn

oblast Mexického zálivu od ústí Mississippi po řeku Rio Grande, Aljaška a poloostrov Kalifornie, Mexiko

- železná ruda

oblast Laurentinského štítu v okolí Hořejšího jezera, Labradorský polostrov

- niklová ruda

oblast Laurentinského štítu - ložisko Sudbury v Kanadě

- uran

největší zásoby v USA

- meděná ruda

jihozápad USA

- stříbro, zlato

Aljaška, Kalifornie, Mexiko

HOSPODÁŘSTVÍ

Severní Amerika je nejvýkonnějším hospodářstvím na světě. Hospodářství je založeno na vyspělém průmyslu a na něj navazujícím sektoru služeb. Státy Severní Ameriky jsou zastoupeny v mezinárodních organizacích G8 (mimo Mexika) i NAFTA.

Nejdůležitější i první oblastí průmyslové výroby se stal tzv. severovýchodní průmyslový pás (manufacturing belt), který kopíruje i největší megalopole kontinentu.

- Velká jezera se soustavou zdymadel a kanálu vytváří důležitou vodní cestu spojující průmyslové vnitrozemí Kanady a USA s Atlantickým oceánem

Mezi tradiční odvětví amerického hospodářství patří dopravní strojírenství především výroba osobních automobilů, elektrotechnický průmysl - IT technologie, elektronika, hutnictví. Chemický a petrochemický průmysl se rozvinul po druhé světové válce především na pobřeží Mexického zálivu. Více než 75% ekonomicky činného obyvatelstva je však zaměstnáno ve službách. Americké společnosti v oblasti pojišťovnictví, finančnictví nebo obchodu zaujímají v žebříčku světových firem přední postavení. Nedílnou součástí služeb je i cestovní ruch.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Vychází z dobrých přírodních podmínek a kvalitních půd. Zemědělství severoamerického regionu je soběstačné a část zemědělské produkce se vyváží. Zemědělství je plně mechanizováno a využívá produktů chemického průmyslu.

Nejdůležitější složkou zemědělství je živočišná výroba - především chov skotu. Významný je i chov prasat a drůbeže.

- obrázek znázorňuje sklizeň v oblasti pšeničného pásu v USA

Rostlinná výroba je soustředěna do velkých specializovaných regionů tzv. pásů. Od severu k jihu z oblasti Velkých jezer vymezujeme pšeničný pás, kukuřičný pás a bavlníkový pás. Mezi další důležité plodiny řadíme tabák, rýži, sóju, subtropické ovoce, cukrovou třtinu ...

CESTOVNÍ RUCH

Cestovní ruch se významnou měrou podílí na HDP států severoamerického kontinentu. Obrovská rozmanitost území nabízí památky jak přírodního charakteru tak i architektonické památky předkolumbovských civilizací.

- obrázky znázorňují El Castillo, pyramidu, v Chichen Itza - archeologické lokalitě na Yukatánském poloostrově v Mexiku dokumentující kultury Mayů a Toltéků

Nejstarší národní park na zemi - Yellowstonský NP - byl vyhlášen již v roce 1972 na území Skalistých hor v USA. Mezi další světoznámé NP řadíme např: NP Denali, NP Arches, NP Grand Canyon, NP Banf, NP Sequoia, NP Bryce canyon, NP Messa Verde, ... Mrakodrapy a aglomerace světovývh velkoměst New Yorku, Washingtonu , San Francisca, Los Angeles

- obrázky znázorňují NP Yellowstone a NP Yosemite v USA

Karibská oblast, pro své příhodné klima, nabízí odpočinek na plážích Karibského moře. Mezi nejnavštěvovanější destinace se řadí ostrovní země Malých a Velkých Antil nebo Acapulco a Cancún v Mexiku.