HISTORIE
Oblast dnešního Konga se řadí mezi nejstarší osídlemé oblasti Afriky.Původní obyvatelé Pygmejové (Twa) byli vytlačeni kmeny Bantu, kterří do oblasti přišli kolem prvního tisíciletí př.n.l.. Ti zde rozšířili primitivní zemědělství. V 15. st. se území stalo místem zájmu Portugalců, ale bohužel i zde, stejně jako v jiných částech tropické Afriky, díky obchodu s otroky. V 16. st. vznikla království Luba a Lunda. Roku 1789 Portugalci objevili bohatá naleziště mědi. Území částěčně prozkoumal D. Livingstone.
Belgický král pověřil cestovatele H. Stanleye dalším průzkumem území a uzavřel smlouvy s kmenovými náčelníky. Roku 1885 evropské mocnosti uznaly vznik Svobodného státu Kongo v personální unii s Belgií. Hlavním městem byl Leopoldville, dnešní Kinshasa.
V roce 1908 byl statut země změněn na kolonii Belgické Kongo. Nastal velký rozvoj těžebního průmyslu, zejména v provincii Katanga (dnes Shaba),ve které se nacházely bohaté zásoby mědi, diamant...
V roce 1960 země získala nezávislost a byla vyhlášena Republika Kongo. V roce 1964 se název země opět změnil na Demokratickou republiku Kongo. Vyvstaly velké ekonomické, sociální a politické problémy. Země byla ochromena odchodem belgických odborníků. OSN zahájila program rozsáhlé pomoci, přesto vypukla občanská válka, v které participovaly také Belgie, USA a SSSR.
- mezinárodní jednotky OSN často dohlížejí na klid v zemi ... "opět" pochod
V roce 1965 provedl vojenský převrat J.M. Mobutu a ustavil vojenskou diktaturu. Název státu byl změněn na Zair a belgické názvy měst na konžské (např. Leopoldville - Kinshasa atd.).
Na počátku 90. let byly povoleny politické strany, ale situace v zemi zůstávale i nadále nepřehledná. V roce 1996 vypuklo povstání Tutsiů a následná občanská ve Rwandě zasáhla i sousední Zaire. Mobutu odstoupil. Tato, v pořadí jíž druhá občanská válka se přesunula i do sousedních států a byla považována za nejkrvavější koflikt po 2. svět. válce. Protože postupně zasáhla celou střední Afriku je často nazývána "Africkou válkou".
Vůdce povstání Kabila se prohlásil prezidentem a název země se opět změnil na Konžskou demokratickou republiku (Demokratickou republiku Kongo). Počátkem 21. stol. v zemi proběhly další prezidentské volby opět doprovázené korupcí a občanskými nepokoji. V současnosti, v roce 2022, v zemi trvá křehké období klidu.
POLOHA A ROZLOHA
Vnitrozemský stát rovníkové Afriky je s Atlantským oceánem spojen úzkým pásem pobřeží. Počtem obyvatel 106 mil. (2022) a celkovou rozlohou země 2 345 410 km2 se řadí mezi největší a nejlidnatější státy Afriky. Hlavním městem je Kinshasa s populací téměř 15 mil. obyvatel (v aglomeraci).
POVRCH
Více než polovinu území tvoří Konžská pánev. Je obklopena okrajovými prahy které dosahují výšek cca. 500 m n.m. Jih zaujímá členitá vysočina Katanga (Shaba). Východní hranici tvoří tektonická sníženina Východoafrického riftu, která je vyplněna jezery např: Tanganika, Albertovo ... Příkop lemují dlouhá sopečná pohoří Virunga nebo Ruwenzori.
PODNEBÍ
Podnebí je rovníkové, tropické - horké a vlhké. Průměrné teploty se pohybují mezi 27°C v dubnu a 23°C v červenci. Ročně spadne v průměru 1800 mm srážek.
VODSTVO
Nejdůležitější řekou tropické Afriky je Kongo. Po Amazaonce 2. nejvodnatější řeka světa a po Nilu 4 700 km i 2. nejdelší řeka Afriky. Další významné řeky v oblasti jsou její zdrojnice nebo přítoky. Např: Lualaba s Boyomskými vodopády nebo Kasai, Ubangi, Uele.
Tektonická jezera vyplňují Východoafrickou příkovou propadlinu. Největší jezero je Tanganjika má plochu téměř 33 000 km2, další jezera jsou: Kivu, Edwardovo, Albertovo, Mweru.
Na dolním toku Konga u Matadi byl vybudován významný systém hydroelektráren Inga, a nedaleko dvojměstí Kinshasa a Brazzaville se nachází i Livingstonovy vodopády.
- nejvodnatější řeka Afriky, Kongo
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Tropické deštné pralesy zaujímají 70% celkové rozlohy země. Deštný prales je po amazonském druhý největší na světě. Dalšími formacemi jsou xerofytní tuholisté lesy a křoviny, galeriové lesy podél řek a savany. Vyskytuje se zde mimořádné množství druhů ptáků, k nejvzácnějším živočichům Konga patří okapi a gorily horské.
Na savanách žijí žirafy, lvi, sloni, bílí a černí nosorožci, antilopy, leopardi, hyeny, šakali. Ve vodách se vyskytují krokodýli, hroši a mnoho ryb. Tropický les poskytuje vzácné stromy - mahagon a eben. NP Virunga se řadí mezi nejstarší parky světa.
- vzácné Gorily horské i dnes pytláci střílejí pro zábavu a trofeje
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Počtem obyvatel 105 mil. se země řadí mezi nejlidnatější státy Afriky. Očekávaná průměrná délka života je pouze 55 let. V nejmladší věkové kategorii (do 16 let) je 48 % populace země, přirozený přírůstek je 3% a řadí se mezi největší v Africe. Národnostní složení je pestré, více než 250 národů, převažuje příslušnost k bantuské skupině, kolem 80%, súdánské skupině 17% a nilotské skupině 2%.
V DRK žije nejpočetnější skupina původních obyvatel střední Afriky tzv."trpaličích" kmenů Pygmejů: Baka, Aka,Twa, Kango ...
Náboženství:převažuje křesťanství - katolíci 45%, protestanti 25%, muslimové 2%, tradiční víra tzv. animistické náboženství.
Úředním jazykem je francouzština. Rozšířena je zairská svahilština tzv. kingwana a další jazyky různých etnických skupin (lingala, chiluba, kiluba, kongo, čokve, kituba).
- trh a Joseph Desiré Mobutu se svou leopardí čepicí vládl v letech 1965 - 1997
V územně správní dělení je území státy rozděleno na provincie. Např: Kinshasa, Kasai, Nord-Kivu nebo Katanga ... Hlavním městem je Kinshasa na levém břehu řeky Kongo, naproti na pravém břehu řeky Kongo je hlavní město Republiky Kongo - Brazzaville. V aglomeraci se populace "dvojměstí" pohybuje okolo 18 mil. obyvatel a řadí se mezi největší metropole Afriky. Mezi dlaší významná města řadíme: přístav Matadi nebo Mbui-Mayi, Lubumbashi ... Stupeň urbanizace je 48 %.
TĚŽBA A PRŮMYSL
DRK má velké přírodní bohatství: těží diamanty, ropu, uhlí, uran, germánium, berylium, rudy kovů tantal, olovo, zinek, cín, kadmium, mangan ... Zemí prochází tzv. Měďný pás, největší naleziště rud kobaltu a mědi na světě.
Rizvinutý je průmysl těžební, textilní a petrochemický. Potravinářství, zpracování potravin a vývoz tropického ovoce, kávy export dřeva - mahagon, eben.
- měďný pás v regionu Katanga ( Shaba) a "těžba" zlata
Hospodářství země je narušeno dlouholetou občanskou válkou a politickou nestabilitou, je ovlivňeno i nedostatečnou úroveňí zdravotní péče - rozšíření tropickcých nemocí např: malárie, spavé nemoci.
DOPRAVA
Splavné řeky vytváří dopravní síť ve vnitrozemí. Ostatní články dopravní infrastruktury jsou slabě rozvinuté. Železnice má přes 5000 km. Hlavním přístavem je Matadi. Mezinárodní letiště jsou v hlavním městě Kinshase a v Lubumbashi.
ZEMĚDĚLSTVÍ
Zemědělství využívá 5% plochy na ornou půdu, 4% na pastviny. Na vývoz se pěstuje na plantážík kaučukovník, kávovník a kakaovník, dále tropické ovoce (banány, ananas, mango ...), bavlna, palma olejná, kukuřice, maniok, cukrová třtina, palma kokosová, podzemnice olejná, čaj, Těží se dřevo. Chov skotu je ohrožen výskytem mouchy Tse Tse, která přenáší spavou nemoc.
- obrázky tradičního lovu ryb do košů ve Wagenii nedaleko Kisangani
CESTOVNÍ RUCH
Potenciál země pro rozvoj cestovního ruchu je velký ale časté občanské nepokoje a ne příliš bezpečná situace v zemi je pro zahraniční turisty překážkou.
Z přírodního dědicvtí lze navštívit např: NP Salonga, největší park rozlohou nebo NP Virunga, nejstarší NP Afriky. Vesnička
Beni - základna pro výstup do pohoří Ruwenzori. Výstup na aktivní vulkány Nyiragongo a Nyamulgira. Bunia, město nad jezerem Mobutu Sese Seko, rybářská vesnice Tshoma. Pygmejské vesnice Epulu. Goma. Jezero Kivu nebo Kalemie -hlavní přístav na jezeře Tanganjika. Kisangani s vodopády Boyoma. "Plovoucí" rybářskou oblast Wagenia, ve které stále probíhá tradiční lov ryb pomocí košíků.
- obrázky národní park Virunga, Pygmejové a jezero Kivu
V Kinshase - Národní muzeum, centrální trh, čtrvť Cité trh Petit (malachitové náhrdelníky a další šperky, masky). Obchodní město Binga. Trh v Butembo. Historické katolické misie - Mambasa nebo misie Nia Nia. Město "dvojče" Brazzaville.
- obrázky Kinahasy a vodopádů Boyoma