HISTORIE
Kamerun je podle výzkumu místo původu kmenů bantuské jazykové skupiny, která se rozšířila po většině Subsaharské Afriky. Území bylo zabydleno Súdánci, přicházely kmeny Bantu, v 18. stol. Fulbové. Ve středověku pronikl na území islám a vznikaly malé islámské sultanáty. R. 1472 poprvé přistáli u pobřeží Portugalci. V 16.-19. stol. existoval sultanát Mandara, obchod s otroky se uskutečňoval prostřednictvím místních vládců. V 18.-19. stol. ve středním území existoval sultanát Fulbů. Německý výzkumník G. Nachtigal r. 1884 dohodl s domorodými náčelníky německý protektorát. Němci provedli kultivaci některých plantáží, začali stavět silnice a přístav Douale. Zavedli systém nucených prací.
Německý protektorát zanikl v době 1. svět. války, kdy zemi dobylo britské a francouzské vojsko. Po válce Společnost národů svěřila mandátní správu oběma zemím. R. 1957 byla ve francouzské zóně byla vyhlášena autonomní republika a r. 1961 na celém území Federativní republika Kamerun. V r. 1984 došlo k neúspěšnému pokusu prezidentské gardy o převrat, 40 povstalců bylo popraveno a výjimečný stav trval do r. 1987. Kamerun vznáší územní požadavky na Nigérii. Ve volbách r. 1997 zvítězila frankofonní strana Demokratické hnutí kamerunského lidu.
POLOHA A ROZLOHA
Přímořský stát středozápadní Afriky. Guinejský záliv, Atlantský oceán.Počet obyvatel: 15 456 092 Celková rozloha: 475 440 km2
Hlavní město: Yaounde 649 000
Hranice: Nigérie 1690 km, Čad 1094 km, Středoafrická republika 797 km, Kongo (Republika Kongo) 523 km, Gabun 298 km, Rovníková Guinea 189 km
POVRCH
Většinu vnitrozemí vyplňuje plošina dosahující 1200 m n.m. Na severu vytváří pohoří Adamaoua (Adamawa). Na západě pohoří vulkanického původu Kamerunské hory s nejvyšší hora Mt. Cameroon 4070 m. Řeky: Sanaga, Benue, Dja (část hranice s Kongem), Logone (hranice s Čadem). Severní hranici tvoří část Čadského jezera. Pobřežní nížina je bažinatá.
-
PODNEBÍ
Podnebí tropické, vlhké a horké, vysoké srážky. Průměrné teploty se pohybují kolem 28,5°C v březnu a 22,5°C v srpnu. Roční srážky jsou 4400 mm. Nejdeštivější místo Afriky se nachází v okolí nejvyšší hory Mt. Cameroon se srážkami až 10 000 mm.
VODSTVO
-
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Entadrophragma cylindricum, tropický strom z rovníkového pásma. Roste vzácně v deštných pralesích Afriky. Poskytuje středně tvrdé a středně těžké dřevo sapele růžové barvy s tmavšími pruhy. Zpracovává se na dýhy a na nábytek.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Hustota osídlení je 31 obyvatel na 1 km2, ve městech žije lidí. Očekávaná průměrná délka života: 57 let. Etnické složení: skupina Bantu 40%, Semibantu a Adamawa 20%, Pygmejové, Fulbové, Hausové, Evropané (převážně Francouzi). Náboženství: křesťané 53%, muslimové 22%, přírodní víry.
Jazyky: Úředními jazyky jsou francouzština a angličtina. Obvyklý je kamerunský pidgin. Rozšířena je adamawská fulbština. Dále se hovoří více než 270 jazyky různých etnik (čadská arabština, bamikele, duala, fangština ad.). Negramotnost postihuje 37% obyvatelstva. Školní docházka je bezplatná. Univerzita v hlavním městě Yaoundé byla založena r. 1962.
-
Státní správa je rozdělena do 10 provincií. Provincie: Adamawa (Ngaoundéré). Central Province (Centrální provincie; Yaoundé). Oriental province (Východní provincie; Bertua). Extreme North Province (Nejsevernější provincie; Marua). Coast Province (Pobřežní provincie; Douala). Northern Province (Severní provincie; Garoua). North-West Province (Severozápadní provincie; Bamenda). Western Province (Západní provincie; Bafoussam). Southern Province (Ebolowa). Sotuh-West Province (Jihozápadní provincie; Buea).
Yaoundé (Jaunde, 800 000 obyvatel) - hlavní město ve vnitrozemí pod horou Febé. Politické, obchodní a kulturní středisko země. Dopravní křižovatka (letiště). Průmysl dřevozpracující, strojírenský, papírenský. Výroba stavebních hmot, zpracování tabáku a potravin.
Douala (1 200 000 obyvatel) - největší město u Guinejského zálivu. Hospodářské a kulturní středisko země. Dopravní křižovatka (letiště, železnice, přístav). Průmysl textilní, chemický, potravinářský, dřevozpracující, výroba cementu.
Bamenda (138 000 obyvatel) - město na západě země. Obchodní centrum pasteveckého kraje. Tržiště (obchod s kávou, čajem a banány). Tradiční řemeslná výroba (sošky, masky, keramika).
Města: Garoua, Maroua, Baffoussam.
-
TĚŽBA A PRŮMYSL
Ložiska bauxitu, rud olova a zlata, vápence, ropy a zemního plynu.
Velký význam má těžba ropy, zemního plynu a bauxitu. Průmysl textilní a gumárenský, výroba hliníku a cementu, zpracování potravin.
DOPRAVA
Mezinárodní letiště jsou v hlavním městě Yaoundé a v Douale. Pro vnitrostátní leteckou přepravu je v provozu 5 domácích letišť. Omezená silniční síť je z větší části nekvalitní. Železnice (1200 km) je využívána hlavně pro přepravu zboží do největšího přístavu Douala. Významná je doprava po vodních tocích Sanaga a Nyong.
ZEMĚDĚLSTVÍ
V zemědělství pracuje více než 50% obyvatel. 15% celkové plochy se využívá na ornou půdu, 18% na pastviny. Pěstuje se cukrová třtina, kávovník, proso, kukuřice, čirok, banány, bavlník, podzemnice olejná, palmy olejné. Země patří k největším světovým producentům kakaa. Sběr kaučuku, těžba vzácných dřev. Chov skotu. Část území je zamořena mouchou tse-tse.
-
CESTOVNÍ RUCH
W. A. Eteki Mboumona (*1933), generální sekretář Organizace africké jednoty (OAU) v letech 1974-78.
Mongo Beti (nar. 1932), spisovatel, satirik. Píše francouzsky. Satirickou formou se kriticky vyjadřuje ke společenským poměrům kolonialismu a postkolonialismu. (Poslání do Kaly, 1957; Král Lazar, 1958).
Yaoundé: Muzeum kamerunského umění (Musée d´art Camerounais; Národní muzeum; Muzeum černošského umění (Musée d´art Négre); Americké kulturní středisko; Francouzské kulturní středisko. Muzeum Douala, Francouzské kulturní středisko. Muzeum Foumban. Botanická zahrada v Limbe. Muzeum Mokolo.
Systém ochrany přírody tvoří 5 národních parků a desítka rezervací (celková rozloha přes 24 000 km2). Největší je lesní rezervace zvěře Dja (5000 km2), která patří do světového dědictví UNESCO. Národní parky Waza (sloni, žirafy, lvi, gazely), Lake Chad (Čadské jezero). Biosférická rezervace Beneue.
-
Hlavní město Yaoundé: klášter s kaplí, nedělní mše pod širým nebem s africkou hudbou a tancem; Kongresový palác. Douala: kulturní centrum, katedrála. Horské město Bamenda. Vesnice Bafat s palácem a slavnostmi. Vodopády Chutes de la Mouenkeu u Bafangu. Horolezecké terény, Mt. Cameroon. Největší město země. Douala, průmysl a řemesla. Starobylý Foumban s proslulými slavnostmi konce Ramadánu. Pláže v Kribi a Limbe (Costa Blanca, Cocotier, Londye). Vodopády Chutes de la Lobé. Katolická misie v Mokolo. Jezero Barombi Mbo v sopečném kráteru. Palác du Lamido v N´Gaoundéré. Ideální oblast pro rekreaci je severně a severozápadně od Doualy; čisté vesnice jsou obklopeny romantickou přírodou s mnoha vodopády, počasí je trvale příjemné. Polská katolická misie Garona-BouLai.
-