HISTORIE
Území současné Tanzanie se roku 1891 stalo německou kolonií jako součást Německé východní Afriky. Po 1. světové válce, a porážce Německa, kolonii převzali Britové a přejmenovali ji na Tanganiku. V roce 1961 země získala nezávislost a o pár později s připojením ostrova Zanzibar opět změnila název na Tanzanii, podle prvních slabik názvů obou území.
POLOHA A ROZLOHA
Tanzánie se nachází na východním pobřeží Afriky, mezi Velkou příkopovou propadlinou a Indickým oceánem. Řadíme k ní i několik ostrovů v Indickém oceánu z nichž nejznámější jsou: Pemba, Mafia a Zanzibar.
Počet obyvatel kolem 63 mil., celková rozloha země je 945 090 km2 Státní hranici má s: Keňou, Mosambikem, Malawi, Burundi, Ugandou, Zambií a Rwandou.
POVRCH
Pestrý reliéf tvoří několik meších pohoří jako jsou Kipengere, Usambara ale i nejvyšší sopečný masív Kilimandžáro s nejvyšší horou Afriky i Tanzánie, Uhuru peak vysoký 5895 m n.m. ležící na severu země při hranici s Keňou. Přesto, že sopka leží téměř na rovníku, její vrcholky jsou stále pokryty ledovcem. Druhá největší sopka Afriky, Ngorongoro, je zařazena na seznam světového přírodního bohatství UNESCO. V okolí se nachází mnoho vyhaslých i činných sopek např: Meru.
- masív Kilimandžáro s nejvyšším bodem Afriky - Uhuru peak
Velká příkopová propadlina tvoří přírodní západní hranici státu společně s jezerem Tanganika. Propadlina, prolom, (animace) je učebnicovým příkladem riftu, oblasti vzniku nové zemské kůry na tzv. divergentním rozhraní. Postupné "rozrůstání" povede k zaplavení území mořem.
Pod sopečnými horami se rozkládá Masajská step.Významná plošina Serengeti leží východně od pánve Viktoriina jezera a zároveň je i národním parkem. Ve vnitrozemí se rozkládá velká neúrodná plošina. Směrem na východ území pozvolna klesá do Pobřežní nížiny, které jsou porostlé palmami.
PODNEBÍ
Tropické podnebí je závislé na nadmořské výšce území a na vzdálenosti od oceánu. Proto je zde chladněji, než bychom očekávali podle polohy v blízkosti rovníku. Pobřežní východní oblasti mají horké a vlhké klima s průměrnými teplotami v Dar es Salaamu od 24oC v červenci do 28oC v lednu. Vnitrozemí je suché.
VODSTVO
Západní hranice státu je tvořena Velkou příkopovou propadlinou vyplněnou množstvím jezer. Najdeme zde nejdelší a nejhlubší sladkovodní jezero Afriky, Tanganika. Na severní hranici se rozkládá Viktoriino jezero,ve kterém pramení nejdelší africká řeka Nil. Jezero Malawi leží na jihozápadě na hranicích se stejnojmenným státem. Dalšími menšími jezery jsou Ruwa, Eyasi nebo Manyara.
- zásoby vodstva v Tanzánii jsou světově významné, jezero Tanganika
ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO
Přírodní krajiny zastupují především savany, výše položené území i stepi. V období sucha ve vnitrozemí i polopouště. Velká stáda divoké zvěře žijí převážně v rezervacích. Mezi nejznámější zástupce fauny řadíme: slony, leopardy, lvy, nosorožce, buvoly, hrochy, zebry, žirafy, antilopy ...
- obrázky NP Serengeti
Pštros masajský je významným zástupcem největších ptáků na Zemi. V Africe žije několik druhů, které se liší zabarvením a lokalitou, ve které se vyskytují. Pštros má malá křídla, která mu neumožňují let, umí však velice rychle běhat.
OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ
Většina obyvatel žije na pobřeží nebo podél hranic, kde je dostatek vody a příhodné klima. Vnitrozemí je většinou neobydlené. Složení obyvatel je pestré, žije zde kolem 120 kmenů většinou bantuského původů hovořících Svahilsky. Mezi největší národy řadíme Sukumy, Svahilce nebo Masaje. Najdeme zde i přistěhovalce s Blízkého východu - Araby nebo Indy. Populace Tanzánie je velmi mladá 45% obyvatel má 16 let a méně. Přirozený přírůstek je 2,8 %. Průměrná délka života dosahuje 68 let. Většina obyvatelstva stále žije na venkově, urbanizace dosahuje 38%.
Úředním jazykem je svahilština, dálší jazyky jsou angličtina, arabština a domorodé africké jazyky. V náboženství mírně Křesťanství, kolem 55% věřících, převyšuje Islám kolem 35% věřících, vyskytují se i tradiční přírodní náboženství.
- původní obyvatelé Masajové
Administrativní dělení země - 31 regionů - např: Arusha, Dar es Salaam, Dodoma, Kigoma, Kilimanjaro, Morogoro, Pemba North, Pemba South, Rukwa, Zanzibar Central/South ...
Dodoma - nové hlavní město - kolem 0,3 mil. obyvatel, poloha střed země, sídlo vlády
Dar es Salaam - druhé, historické hlavní město - kolem 7 mil. obyvatel s aglomerací - přístav na pobřeží Indického oceánu, hlavní obchodní centrum země
Další města: Mwanza, Tanga, Zanzibar
TĚŽBA A PRŮMYSL
Hospodářsky chudá Tanzánie má na svém území perspektivní zásoby nerostných surovin a v posledních letech jejich těžba pomalu vzrůstá. Jsou to diamanty, rudy zlata a niklu, ropa a fosfáty. Rozvíjí se průmysl těžební, tradiční je textilní a potravinářský.
DOPRAVA
- významný přístav a druhé hlavní město - Dar es Salam
ZEMĚDĚLSTVÍ
Téměř 85% obyvatel je zaměstnáno v zěmědělství. Chudé, nevýkonné rolnictví nestačí na pokrytí vlstních potřeb obyvatel. Pro export se pěstuje: tropické ovoce, kávovník, bavlník .Nejvhodnější podmínky pro zemědělství jsou na "ostrovech koření" Pembě a Zanzibaru se pěstuje hřebíček,skořice,muškátový oříšek ... Živočišnou výrobu zastupuje důležitý rybolov a pastevectví ve vnitrozemí.
Za vlády prezidenta Nyerera bylo zaveden model tzv. sociálního družstevnictví, který měl zvýšit úroveň zemědělské výroby zakládáním zemědělských osad. Ten se však nesetkal ze zájmem rolníků a musel být zrušen.
CESTOVNÍ RUCH
Cestovní ruch se stále rozvíjí a pro zemi je velmi důležitý. Přírodní potenciál země nabízí krásné pláže, hory, atraktivní ostrovy Zanzibar, Pembu a množství chráněných území. Vzemi je 17 národních parků a 1 rezervace, které zaujímají více než desetinu rozlohy země.
Nejznámější NP Serengeti najdeme na severu země v blízkosti Viktoriina jezera. V NP v soutěsce Olduvai byly nalezeny pozůstatky pravěkého člověka z doby před 2 mil. let. Dalším významným parkem je Ngorongoro
- kráter sopky Ngorongoro
Nejvyšším místem Tanzanie i Afriky je další NP Kilimandžáro Vv okolí Kondoa byly nalezeny nástěnnéi malbyi z doby kamenné znázorňují zvířata, lidi a způsob lovu. Pobřeží ostrovů Zanzibar a Pemba nabízí krásné pláže i mešity a zbytky paláců z 12. st.
- NP Ngorongoro