Regionální geografie Východní Asie - JAPONSKO

HISTORIE

Japonské souostroví již v 6. století př.n.l. ovládal císařský rod Džimmu. Pod vlivem svých západních sousedů dochází od 3. století k pronikání čínského vlivu, který se projevuje např: převzetím budhismu. V 8. století byl poprvé použit název Nipon - Země vycházejícího slunce. Od 12. století se v zemi střídají vojenské vlády - tzv. šogunáty.

Moc panovníka byla "malá", protože skutečnou vládu v zemi si mezi sebe rozdělovali Šogunové šlechtické rody, které si vydražovali vlastní armádu vedenou Samuraji.Tento systém vlády přetrval až do roku 1867. od 16.st -18. st se země na více než 200 let uzavřela okolnímu světu a jeho vlivům. V polovině 19.st však izolace země pominula, neboť i samotní Japonci dospěli k názoru, že zemi izolace neprospívá a je v ohrožení nejenom vojenském.

Revoluční rok 1868 přinesl konec šogunátu a obnovení císařství. Země se otevřela světu a začala se modernizovat.Toto období se označuje jako období Meidži.

V roce 1889 byla přijata ústava a Japonsko se stalo první konstituční monarchií na Asijském kontinentě. Tokio bylo vybráno za hlavní město země. V čele státu stanul císař. I v současnosti císař nemá žádné výkonné pravomoci. Císařský trůn je obsazován dynastickým principem po mužské linii.

V roce 1911 Japonsko anektovalo Koreu, 1. světové války se zúčastnilo na straně Dohody. Další válečnou událostí v dějinách země se staly Japonsko- čínské války. Útokem na Pearl Harbor na Havajských ostrovech Japonsko napadlo USA a vstoupilo do 2. světové války. Válku v Tichomoří ukončilo svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki v srpnu roku 1945. Japonsko kapitulovalo. Začíná pomalá obnova země a nástup "japonského zázraku".

POLOHA A ROZLOHA

Japonsko je ostrovní stát ve východní Asii. Souostroví čtyř hlavních ostrovů - Honšú, Kjúšú, Hokkaidó, Šikoku a více než 3000 malých ostrovů, např: souostroví Rjúkjú, dosahuje celkové rozlohy 377 835 km2.

Japonské ostrovy omývají vody Japonského moře na západě, Východočínské moře na jihu, Ochotské moře na severu a Tichého oceánu na východě.

POVRCH

Japonské ostrovy se nacházejí v aktivní zóně Země, v místech, kde zaniká oceánská Tichomořská deska pod kontinentální Euroasijkou desku. Tato subdukční zóna (animace) je místem výskytu častých zemětřesení a sopečné činnosti. Území často postihují i ničivé vlny tsunami (animace). V současnosti má Japonsko kolem 60 činných sopek.

Povrch všech japonských ostrovů je hornatý. Mezi nejdůležitější pohoří řadíme (od severu) např: pohoří Kitami, Išikari, Kaitakami a Japonské Alpy. Na ostrově Honšú se nachází nejvyšší hora Japonska - Fudži vysoká 3776 m n. m. Nížiny se rozkládají při pobřeží, nejvýznamnější jsou: Nóbi a Kantó na ostrově Honšú.

- obrázky znázorňují posvátnou japonskou horu Fudži a jedno z přírodních "nebezpečí" ohrožujících zemi

PODNEBÍ

Vzhledem k protáhlému, poledníkovému, tvaru země je klima velmi pestré. Sever státu má chladné podnebí s převládajícími severovýchodními větry. Střed ostrovů je v mírném klimatu. Jižní oblasti se nacházejí v subtropickém podnebí.

Japonské souostroví je vystaveno i monzunovému proudění. V červnu a červenci se objevuje chladné proudění od pevniny přinášející z Japonského moře srážky. Na přelomu srpna a září zemi postihují bouře a tajfuny (animace).

Teplotní charakteristiky jsou značně rozdílné. Na severu jsou průměrné lednové teploty -6°C a letní v červenci kolem na 20°C. Průměrné roční srážky jsou kolem 1100 mm. Na jihu průměrné lednové teploty dosahují +6°C a letní, červencové přes 26°C. Roční srážkové úhrny se pophybují kolem 1900 mm. Nejvíce srážek spadne v Japonských Alpách - až 2500 mm/rok.

VODSTVO

Tvary reliéfu a tvar území způsobil, že japonské vodní toky jsou většinou krátké. Nejdelší řekou je Ishikari (260 km), která protéká ostrovem Hokkaidó a ústí do Japonského moře. Další významné řeky jsou např: Shikano a Tone. Největším jezerem je Biwa na ostrově Honšú.

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Rostlinný i živočišný svět Japonska je bohatý. V zemi je zastoupeno rostlinstvo pěti vegetačních pásů. Nacházejí se zde severské lesy (např: sachalinský smrk) jehličnaté lesy, smíšené lesy, cedrové lesy, subtropické lesy (např: morušovníky). Proslulé jsou japonské sakury, které rostou v horských oblastech divoce.

S rostlinnou říší souvisí i japonské umění miniaturizace projevující se v úpravě japonských zahrad nebo při tvorbě bonsají nebo umění aranžování květin ikebana.

- obrázky znázorňují "umění" miniaturizace stromů - bonsaje

V lesích žije velké množství vzácných zvířat např: nejseverněji rozšířenou opicí je makak japonský, raritou je vzácný velemlok japonský, největší zástupce současných obojživelníků na Zemi.

Běžně zastoupená jsou divoká prasata, vysoká zvěř - jeleni,srny ale také antilopy i medvědi. Japonské ostrovy mají početné druhové zastoupení ptactva.

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Početem obyvatel 127 078 077 se Japonské císařství řadí mezi nejlidnatější země světa (10. příčka). Hlavním městem je Tókio s více než 12 miliony obyvatel.

Hustota zalidnění mimo velkoměsta a aglomerace je vysoká - 340 obyvatel/km2. Vysoký je i stupeň urbanizace, který dosahuje 78%.

Megalopolis Tókajdo, který vytvořily konurbace Tókjó-Jokohama, Ósaka-Kóbe-Kjóto a Nagoja-Gifu, má 55 mil. obyvatel.

Japonci, proslulí svou dlouhověkostí, se v průměru dožívají 82 let. Podle národnostního složení jsou největšími národnostními menšinami: Korejci, Číňané nebo Filipínci. Národním náboženstvím Japonců je šintoismus, asi 40% věřících, dalším významným náboženstvím je budhismus, který má v populaci kolem 38% věřících.

Oficiálním, úředním jazykem je japonština, často používaným "městským" jazykem je angličtina. Již při studiu středních škol jsou samozřejmostí návštěvy odpoledních i večerních škol, kurzu, rozšiřujících odborné vzdělání, které je nutnou podmínkou pro další uplatnění absolventů v praxi nebo dalším navazujícím studiu.

- tradice Japonska - Gejša v tradičním oděvu kimono, zápasy sumo a současnost - Miss Japonsko 2007

Administrativní dělení země tvoří: 47 územních prefektur a 3 městské prefektury -Tokio, Ósaka, Kjóto

Tokio - aglomerace Tokio - Jokohama má 33 miliónů obyvatel a patří mezi největší aglomerace na světě, je součástí megalopolisu Tokajdo.

- hlavní město země, dopravní křižovatka, (letiště Haneda - jedno z největších světových letišť), průmyslové centrum - strojírenství - výroba letadel, automobilů, loďí, elektrotechnický a elektronický průmysl, výroba porcelánu, farmacie...

Ósaka - aglomerace Ósaka - Kobe - Kjóto má 17 miliónů obyvatel a patří mezi největší aglomerace na světě, je součástí megalopolisu Tokajdo.Výzmaný japonský přístav, dopravní centrum, hutnictví, strírenství, polygrafický průmysl...

Nagoja - aglomerace Nagoja-Gifu má 3,5 mil. obyvatel je součástí megalopolisu Tokajdo

Kjóto - metropole na ostrově Honšú, bývalé hlavní město, necelé 2 milióny obyvatel, kulturní centrum země, množství historických památek, sídlo 6 univerzit. Průmysl jemné mechaniky a optiky, chemický průmysl - výroba barev a laků ...

Jokohama - přístav, 3,5 miliónů obyvatel, dopravní strojírenství - lodě, chemický průmysl - petrochemie, elektrotechnika, spotřební průmysl...

TĚŽBA A PRŮMYSL

Protože Japonsko má omezené zdroje nerostných surovin, těží v malém množství uhlí a rudy barevných kovů, je zcela závislé na jejich dovozu.

Japonské hospodářství zaznamenalo po druhé světové válce obrovský růst. Demilitarizace, ekonomická pomoc USA, orientace na perspektivní odvětví průmyslové výroby - výroba dopravních prostředků, elektronika, elektrotechnika - investice do vzdělání, vědy a výzkumu a tradiční píle Japonců, umožnily velice rychlý hospodářský růst země. Japonsko se stalo prvním asijským tygrem (drakem).

Základním článkem japonského průmyslu jsou tzv. zaibeku - výrobně obchodní společnosti. Orientace země na progresivní technologie, vědu a výzkum, umožnily Japoncům během krátkého období ovládnout řadu průmyslových odvětví.

Průmyslový "pás" země se táhne od Tokia po Kitakjúšu na ostrove Kjúšu.Tři průmyslové aglomerace Japonska tvořící megalopolis Tokajdo vytvoří 75% průmyslové produkce země.

- mapy průmyslu - zemědělství - administrativního dělení Japonska

Světového prvenství dosahují ve výrobě automobilů, lodí, oceli, spotřební elektroniky, optických a měřících přístrojů, mikroelektroniky, biotechnologií. Světově významná je i produkce umělých hmot či některé obory potravinářství.

Současná japonská ekonomika patří mezi nejsilnější na světě. Japonsko je členem hospodářského sdružení G-8 a podle ukazatelů HNP (Hrubý národní produkt) i HDP (Hrubý domácí produkt) se řadí na 2. místo. Terciér a kvartér se na skladbě hospodářství podílí 64%.

V Japonsku sídlí nadnárodní světové firmy: výroba automobilů: Toyota, Nissan Motor, Mazda, Honda i motocyklů dále např: Suzuki - výroba elektroniky: Sony, Hitachi, Matsushita, Toshiba, NEC ... Nejvýznamnější obchodní partneři jsou USA, Jižní Korea, Čína, Austrálie státy JV ASie a EU.

DOPRAVA

Japonský železniční systém patří k nejstarším na světě. Dosahuje úctyhodných 52 000 km a světovou železniční dopravu ovlivnil výrobou proslulých rychlovlaků šinkanzen.Tyto superexpresy spojují všechny významné japonské ostrovy a využívají nejmodernějších tratí s řadou mostů a tunelů, řadících se mezi světové technické unikáty. Mezi nejznámější se řadí nejdelší železniční tunel světa - Seikan, spojující ostrovy Honšú a Hokkaido s délkou 53 km.

Japonská námořní flotila se řadí mezi největší flotily světa, mezi japonskými ostrovy je důležitá trajektová doprava. Největší přístavy země jsou i největšími světovými přístavy např: Kóbe, Nagoya, Jokohama, Ósaka, Kitakyushu, Tokio...

Leteckou dopravu zajišťují především hlavní letecké společnosti země - Japan Airlines (JAL) a All Nipon Airways (ANA). Největší mezinárodní letiště jsou v Tokiu (Haneda a Narita), Osace, Fukuoce .... Důležitá je i silniční doprava, využívající moderní silniční síť.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Orná půda tvoří pouze 12% celkové rozlohy země. Pro rostlinnou výrobu je důležité pěstování rýže, brambor, zeleniny a ovoce, cukrové třtiny a čaje. Japonsko dosahuje nejvyšších hektarových výnosů mezi asijskými zeměmi. Část rostlinných protuktů např: krmiva a technické plodiny se dováží. Důležité je lesnictví, protože lesy pokrývají více než 65% území Japonska.

Živočišnou výrobu zastupuje především rybolov, který zaujímá přední místo na světě např: lovem sardinek, krabů, krevet, velryb ... významné je zpracování mořských řas. V městských aglomeracích jsou rozšířeny velkovýrobny drůbeže a prasat.

CESTOVNÍ RUCH

Japonsko je bohaté jak na přírodní tak na kulturní památky. Řadí se do první desítky nejnavštěvovanějších destinací mezinárodního cestovního ruchu. Úroveň a nabídka služeb je komplexní a uspokojí všechny skupiny návštěvníků."Průmysl" cestovního ruchu přináší do státního rozpočtu výzmamné finanční prostředky.

Národní parky, přírodní rezervace, biosférické rezervace či další chráněná území pokrývají téměř 14% rozlohy země. Mezi vyhledávané NP patří např: NP Daisetsuzan na ostrově Hokkaidó, NP Reshiri-Rebun-Sarobetsu - vulkány na ostrově Rishiri-to a ostrově Rebun-to, NP Shiretoko - vulkány, jezera, vodopády nebo NP Kirishima zasahující na sopečnou náhorní plošinu.

Kulturní a architektonické památky můžeme navštívit např: v Tokiu - Tokijské národní muzeum s největší sbírkou japonského umění na světě, Národní muzeum západního umění nebo Tokijské metropolitní muzeum umění, Imperial Palace - sídlo japonské císařské rodiny, staré Tokio s chrámem Sensó a svatyní Meiji-jingú.

- obrázky znázorňují prvky japonské architektury v Kjótu

Bývalé hlavní město Kjóto s Císařským palácem - Zlatým pavilónem, chrámem Tó-ji z 8. století s množstvím zahrad a muzeí, Národní muzeum s historickými artefakty, ukázkou ruční výroby japonské keramiky ... zámek Matsumoto-jo z r. 1595, Nara, chrám Todai-ji - největší dřevěná budova na světě s jednou z největších soch sedícího Buddhy z bronzu nebo Matsushima, červený dřevěný most na ostrov O-jima, tisíce chrámů, zahrad reprezentujících proslulou japonskou zahradní architekturu ...

"Moderní" Japonsko prezentují expozice superstaveb - ukázky modelů výškových staveb, mrakodrapů, mega nákupních center nebo dopravních modelů, stálé expozice představují i elektronické roboty nebo automobily např: Toyota Amlux expozice

Smutnou památkou novodobé historie Japonska jsou Atomový dóm a muzeum atomové bomby v Hirošimě a park Hypocentrum v Nagasaki s památníkem stojíícm v místě, kde explodovala atomová bomba.

- obrázek znázorňuje památník Atomový dóm v Hirošimě

Sportovní vyžití nabízejí areály olympijských měst Sappora a Nagana. Nejpopulárnější japonské sporty, se rozšířily do celého světa - Sumo - japonský národní sport, zápas těžkých vah, nad 200 kg, Judo, které vzniklo ze samurajského umění Jiu-Jitsu, nebo Karate - bojový styl úderů a kopnutí a Kendó - šerm bambusovými holemi.