Regionální geografie Východní Asie - KLDR - Korejská lidově demokratická republika

HISTORIE

Území Korejského poloostrova se vyvíjelo pod vlivem sousedních velmocí Japonska, Číny a Ruska. Počátkem našeho letopočtu existovaly na poloostrově tři státy: Silla, Pekče a Kogjuro. V 7. st. n.l. se země poprvé sjednotila, vládli ji Sillští králové se sídlem v Kjongdžu. V roce 1392 na trůn nastoupila dynastie Ri, která udržovala spojenectví s čínskou dynastií Ming a hlavním městem se stal Soul. V 17. stol. se Korea stala součástí Mandžuska.
Po Rusko - Japonské válce se Korea stává japonským protektorátem a od roku 1910 - 1945 "kolonií" Japonska. Poté byla země rozdělena 38.rovnoběžkou na severní "Ruskou zónu" a jižní "zónu USA". Dočasné rozdělení poloostrova se protáhlo až do roku 1950, kdy severní Korea zaútočila na Jižní Koreu a začlala korejská válka.

Vláda Kim Ir-sena trvala od roku 1948 do roku 1994, po jeho smrti se mužem č.1 stal jeho syn Kim Čong-il, který byl po smrti v roce 2011 vystřídán opět svým synem Kim Čong-Unem. Rozpadem světové socialistické soustavy se země dostala ještě do hlubší izolace a omezeny jsou i styky s poslední spřátelenou zemí Čínou.

- prezident Kim Čong-il (vlevo) a demostrace "síly" jedné z největších armád na světě

KLDR v posledním desetiletí zasáhlo opakované extrémní sucho a následné záplavy, které by země bez mezinárodní pomoci nezvládla. V roce 2002 KLDR odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní, obnovila činnost jaderné elektrárny a oznámila držení jaderných zbraní.

POLOHA A ROZLOHA

Přímořský stát východní Asie, který zaujímá severní část Korejského poloostrova. Celková rozloha země je 120 540 km2 a počet obyvatel 24 mil.. Sousedí se státy Jižní Korea (Korejská republika), Čína a Rusko.

POVRCH

Hornatou zemi ze tří čtvrtin pokrývají vrchoviny. Nejvyšší hora Pektusan 2744 m n. m. leží v pohoří Čangbeksan, další významné pohoří Kumgangsan (Diamantové hory) zasahují i do Jižní Koreje. Náhorní plošina Kema zaujímá severovýchod země. Nížiny najdeme při západním pobřeží.

PODNEBÍ

Mírné kontinentální podnebí s dlouhou a chladnou zimou střídá teplé vlhké léto, které přináší monzunové větry. Průměrná teplota v Pchongjangu v lednu je -9°C, v červenci 24°C. Severozápadní proudění způsobuje vpád extrémně chladného vzduchu, kdy teploty můžou klesat až -30°C. Průměrně vypadává kolem 900 mm srážek/rok, návětrné východní svahy mají až 2000 mm/rok. Nejvíce prší od června do září.

VODSTVO

Nejdelší řeky Amnokgang (Jalu) a Tumangang pramení v pohoří Čangbeksan. Další významné řeky jsou: Imjin, Changjin a Taedong. Ve vnitrozemí leží jezero Samil.

- obrázek řeky Imjin

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Téměř tři čtvrtiny území KLDR jsou stále zalesněny. Převažují jehličnany - smrky, jedle a modříny. Žijí zde zástupci vysoké zvěře a vzácné šelmy např: medvěd, tygr a levhart.

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Počtem obyvatel kolem 24 mil. se Severní Korea řadí mezi středně velké státy. Vyšší je hustota zalidnění přes 200 obyvatel/km2. Stupeň urbanizace přesahuje 60%. V národnostním složení je homogenní, Korejci tvoří 99% populace. Náboženství není oficiálně povoleno, proto se ve statistikách objevuje údaj, že téměř 70% populace jsou ateisté. Tradiční náboženství jsou buddhismus, konfucionismus ale i šamanismus a "domácí" náboženství Chondo-gyo. Úředním jazykem je korejština.

Podle administrativního dělení se země člení: 9 provincií , 2 města - Pchjongjang a Razon, 3 speciální městské okresy. Provincie: Chagang, Hamgyong-pukto, Hamgyong-namdo, Hwanghae-pukto, Hwanghae-namdo, Kangwön, P´yongan-pukto, P´yongan-namdo, Yanggang.

Pchjongjang - v aglomeraci kolem 2 800 000 obyvatel - hlavní město na řece Taedong, historické město, průmyslové centrum země - hutnictví, strojírenství, textilní průmysl

Hamhung - kolem 700 tis. obyvatel - důležitý přístav, průmyslové centrum, chemický průmysl

Kaesong - kolem 150 tis. obyvatel - bývalé hlavní město, průmysl textilní, výroba skla a porcelánu

TĚŽBA A PRŮMYSL

Zásoby nerostných surovin: hnědé a černé uhlí, železná ruda, rudy olova, zinku,mědi, velké zásoby stříbra a magnezitu. Těžební průmysl je důležitou součásti hospodářství.

Hutnictví - výroba železa, dřevozpracující průmysl, strojírenský průmysl - výroba zbraní, a textilní průmysl. Vytěžené uhlí se spaluje v tepelných elektrárnách, které ale zdaleka nestačí pokrýt výrobu el. energie země.

Současné hospodářství KLDR je v ohromné krizi, svého vrcholu dosáhlo v 60. letech minulého století. Mezinárodní izolace země v důsledku potlačování jakýchkoliv náznaků demokracie a svobody, obrovských prostředků směřujících do zbrojení na úkor zbývajících oborů hospodářství posunuly zemi mezi nejchudší státy světa.

Země trpí nedostatkem "všeho". Bez potravinové podpory mezinárodních organizací by země nedokázala zajistit výživu obyvatelstva. Nedostatek el. energie znamenal omezení spotřeby pro domácnost např: odpojení el. energie během noci. Slabá je rovněž úroveň školství, zdravotnictví, technická a technologická zaostalost je vš všech odvětvích hospodářství.

- realita, mezinárodní potravinová pomoc a podvýživa na konci 9o. let

DOPRAVA

Dopravní situace je v zemi složitá. Významná je lodní doprava námořní i vnitrozemská na vodních tocích. Železniční síť je více rozšířena při pobřeží. Silniční síť je malá, soukromé vlastnictví automobilujů neexistuje, silniční doprava je značně omezená. Důležité letiště má hlavní město.

- prázdné ulice, vlastnictví auta mimo hlavní město je téměř "zázrak"

ZEMĚDĚLSTVÍ

Hornatá země poskytuje málo půdy, orná půda tvoří asi 20% celkové plochy. Zaostalé zemědělství zaměstnává 3/4 obyvatel. Nejdůležitější plodinou je rýže, dále brambory, kukuřice, sója, ovoce, zelenina. Země není schopna vypěstovat dostatek potravin a je závislá na mezinárodní pomoci. Země v letech 1995 -1997 zažila hladomor a následnou podvýživu.

Významný je rybolov, chov skotu a drůbeže.

CESTOVNÍ RUCH

Z hlediska budoucího rozvoje cestovního ruchu má země co nabídnout. Současná politická situace je ale složitá, do země je umožněn vstup pouze na vízum, které většina turistů nedostane. Navštívit můžete jen vybrané "turistické oblastí", volný pohyb turistů je v zemi zakázán.

Pchjongjang - historické a kulturní centrum země - sochy, muzea, paláce .... např: Korejské historické muzeum, muzeum korejské revoluce, rodný dům Kim Ir-Sena přeměněný na muzeum, Myohyangsan, Mezinárodní výstava přátelství - budova v korejském stylu plná "dárků" z celého světa, Buddhistické "svaté místo" Pohyonsa a Sangwonsa, muzeum s dřevěnými bloky s buddhistickými posvátnými texty ...
Vítězný oblouk, Velký památník - bronzová socha Velkého vůdce - Kim-Ir-Sena na vrchu Munsu, nejvyšší vodotrysky na světě 150 m, Věž ideje čučche (Juche) ...

Kaesong - most Sonjuk z roku 1216, konfuciánská kolej původně z roku 992, přestavěná v 17 st.

- Pchjongjang, hlavní město KLDR

Rekreační oblast Kumgangsan, vodopády Kuyrong a vodopády v údolí Sangwon s kamennými schody a visacím mostem, Samilské jezero,horské jezero Chon, posvátná hora Pektusan ...