Regionální geografie Východní Evropy

RYCHLÝ PŘEHLED

stát hlavní město státní zřízení počet obyvatel v milionech rozloha v km2
Bělorusko Minsk repubilka 10 207 600
Ukrajina Kyjev republika 51 603 700
Ruko - evropské Moskva republika 100 4 010 700

VYMEZENÍ A STÁTY

Území na východě Evropy, které pokrývá Východoevropská rovina až k pohoří Ural. Řadíme zde státy bývalého SSSR, nyní nezávislé země -  evropskou část RUSKA, UKRAJINU, BĚLORUSKO.

PŘÍRODNÍ PODMÍNKY

Rovinaté území vyplňují nížiny, nejrozsáhlejší je Východoevropská rovina a vrchoviny např: Valdajská nebo Povolžská vrchovina. Nejvýznamnějším pohořím je Ural, který tvoří hranici mezi Evropou a Asií.

Území odvodńují velké evropské řeky. K úmoří Severního ledového oceánu náleží např: Pečora nebo Severní Dvina, k úmoří Černého moře např: Dněpr nebo Don, k úmoří Baltského moře Západní Dvina a největší evropská řeka Volha, ústí do bezodtokého jezera, Kaspického moře.

Rozsáhlý region východní Evropy má nejvíce zastoupeno mírné klima, které je silně kontinentální. Severní oblasti mají subarktické až arktické klima, jih území podnebí subtropické, které má pobreží Černého moře více srážek než v severních oblastech Kaspického moře.

HOSPODÁŘSTVÍ

Nejdůležitějším státem regionu je Rusko (viz. samostatná kapitola), které je nejrozlehlejším státem světa (17 075 400 km2) i Evropy zasahujícím rozlohou 12 765 400 km2 do Asie a rozlohou 4 310 000 km2 do Evropy. Nerovnoměrně je rozděleno i obyvatelstvo, které je vzhledem k výhodnějšímu klimatu soustředěno v evropské části 115 mil. z celkového počtu obyvatel 143 mil. Rusko je následnickým státem, který vznikl po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Obrovské zásoby nerostných surovin (ropy,zemního plynu, rud,uhlí ...) Ruska jsou soustředěny především v asijské části. Přesto, že je Rusko členem hospodářského seskupení G8, a řady dalších světových organizací, řadí se mezi průmyslově-zemědělské státy v procesu transformace na tržní ekonomiku.

Stěžejními obory jsou těžební průmysl, strojírenský - výroba dopravních prostředků, těžké strojírenství, výroba zbraní, kosmický program, elektrotechnický průmysl, energetický průmysl a chemický. Hlavní průmyslové aglomerace evropské části jsou: Moskevská, Sankt Petěrburgská nebo Povolžská.

Ukrajina je druhým nejvyspělejším státem regionu, který opět "těží" z dostatečné surovinové základny - černé uhlí - Doněcká pánev, rudy - kryvoj Rog a Nikopol. Průmysl strojírenský - výroba zemědělské techniky a obráběcích strojů, hutnický a potravinářský. Moldavsko a Bělorusko jsou země hospodářsky méně vyspělé. Silné postavení zde má zemědělská výroba, Moldavsko - export vína, Bělorusko pěstování brambor,žita a krmných plodin. Důležitá je výroba zemědělských strojů a nákladních automobilů.