Regionální geografie Západní Afriky - GHANA

HISTORIE

Na teritoriu dominují národy Ašantů, Ewe a Soninka. Ve 4. stol. vznikla mocná africká říše Ghana (zahrnovala dnešní Burkinu Faso, Mali a Mauritánii). Ve 14. stol. existovala malá království, největší Ašantské. R. 1471 na pobřeží přistáli Portugalci hledající zlato, slonovinu a koření. Objevili tzv. „Zlatonosné pobřeží“, ale později dominoval obchod s otroky. Ašantské království dodávalo obchodníkům otroky, které zajímalo mezi ostatními kmeny. R. 1874 bylo Zlatonosné pobřeží prohlášeno britskou kolonií.
9.-11. stol.: Ghanská říše byla prvním velkým impériem černé Afriky. V době největšího rozmachu sahala od řeky Niger až k Atlantiku, hlavní město měla v Mauritánii. Dobylo je berberské vojsko marockých Almorávidů r. 1076. Byla také centrem karavanního obchodu. R. 1075 byla podmaněna marockou berberskou říší sekty Almorávidů a ve 13. stol. říší Mali.

R. 1901 bylo Brity dobyto Ašantské království a připojeno ke kolonii Zlatonosné pobřeží. R. 1925 dostala kolonie ústavu a částečnou samosprávu. Po 2. svět. válce byl ustaven výbor pro přípravu nezávislosti a r. 1957 vyhlášena Republika Ghana s členstvím v Commonwealthu. Prvním prezidentem se stal Kwame Nkrumah. R. 1960 se v Accře konala All African People´s Conference, setkání šéfů států a politických stran všech zemí Afriky. Nkrumah byl pro své diktátorství svržen r. 1966. Následovaly vojenské puče, popravy politických protivníků, zákazy politických stran. Po puči J. J. Rawlingse r. 1981 byla zrušena ústava a rozpuštěn parlament. R. 1993 byla vyhlášena nová ústava a obnoven pluralitní systém. Rawlings zvítězil v prezidentských volbách r. 1996

POLOHA A ROZLOHA

Přímořský stát západní Afriky. Atlantský oceán, Guinejský záliv, Zlatonosné pobřeží. Severní polokoule. Ghana sousedí se státy Burkina Faso, Pobřeží Slonoviny a Togo.

Počet obyvatel: 18 887 626 Celková rozloha: 238 540 km2
Hranice: Togo 877 km, Pobřeží slonoviny 668 km, Burkina Faso 548 km

POVRCH

Většina území má nížinný charakter s výjimkou východního pohoří Akwapim-Togo. Nejvyšší hora Mount Afadjoto měří 885 m. Voltská pánev, náhorní rovina Ashanti, plošina Kwahu. Pobřežní nížina s bažinami a lagunami.

PODNEBÍ

Podnebí je horké tropické s různými obdobími dešťů na severu a jihu. Celoročně vysoké teploty se v průměru pohybují mezi 27,8° C v březnu a 24,2°C v srpnu. Ročně spadne 720 mm srážek.

Horké klima se vyznačuje vysokou vlhkostí vzduchu. Vnitrozemí je sušší a s vyššími teplotami. Hlavní období dešťů trvá od dubna do září.

VODSTVO

Řeky: Bílá Volta, Černá Volta, Červená Volta, Oti. Spojená řeka Volta měří celkem 1900 km. Vodní nádrž Volta (přehrada Akosombo) má plochu přes 8500 km2. Červená Volta utváří přírodní jezero Volta. Kráterové jezero Bosuntwi.

-

ROSTLINSTVO A ŽIVOČIŠSTVO

Převažuje rostlinstvo tropických deštných pralesů, savanových lesů a savan s vysokými travinami. Tropický les zaujímá přes 30% celkové rozlohy. Bohatství zvěře. Žijí zde šimpanzi, paviáni, divoká prasata, levharti, hyeny, antilopy, sloni, lvi, gazely, lemuři, krokodýli, hroši, mořské krávy, množství ptactva a ryb

OBYVATELSTVO A ADMINISTRATIVNÍ DĚLENÍ

Nezávislost od r. 1957. Člen Commonwealthu. Očekávaná průměrná délka života: 57 let. Etnické složení: etnické skupiny Kwa a Gur; Akanové (Ašanti a Fantové) 51%, Mosiové 16%, Fonové 12%, Guanové, Gaové, Jorubové, Guan, Dagomba, Konkomba, Nanumba, Gonja; dále Hausové, Fulbové, Evropané. Náboženství: křesťané 60% (protestanti 40%, katolíci 20%), tradiční víra 30%, muslimové 16%.
Jazyky: Úředním jazykem je angličtina. Nejrozšířenější je akanština (44%). Dalších 70 jazyků (gbe, ga-andange-krobo, dagbanština, hauština ad.). Negramotnost dosahuje 36%.

-

Státní správa je rozdělena do 10 regionů a dále do 110 okresů.
Regiony: Ashanti (Kumasi). Brong-Ahafo (Sunyani). Central region (Centrální region; Cape Coast). Eastern Region (Východní region; Koforidua). Greater Accra (Velká Accra; Accra). Northern Region (Severní region; Tamale). Upper East Region (Horní východní region; Bolgatanga). Upper West Region (Horní západní region; Wa). Volta (Ho). Western Region (Západní region; Sekondi-Takoradi).

Accra (1,9 miliónu obyvatel) - hlavní město na pobřeží Guinejského zálivu. Historické sídlo kmene Ga. Aglomerace s přístavním městem Tema. Námořní přístav, letiště. Průmysl automobilový, elektrotechnický, farmaceutický, strojírenský, textilní. Zpracování potravin a tabáku.
Města nad 55 000 obyvatel: Kumasi, Tamale, Tema, Sekondi a Takoradi, Cape Coast.

TĚŽBA A PRŮMYSL

Naleziště zlata, diamantů, bauxitu, rud manganu a cínu.

Významná je těžba diamantů (10. místo na světě), bauxitu, zlata (10. místo na světě) a manganu. Průmysl petrochemický a textilní. Výroba cementu a mýdla. Zpracování zemědělské produkce. Přehrada Akosombo kryje domácí spotřebu energie, přebytek se exportuje. . Roste význam rozvíjejícího se cestovního ruchu a s ním spojených služeb (kolem 1 miliónu návštěvníků ročně).

DOPRAVA

Mezinárodní letiště je v hlavním městě Accra. Celková délka železnice je 950 km (Accra, Tumasi, Takoradi). Mezinárodní námořní přístavy má Tema a Akoradi. Velký význam má říční doprava a lodě na nádrži Volta. Obvyklým místním dopravním prostředkem je minibus, nazývají tro-tro

ZEMĚDĚLSTVÍ

Na vývoz se pěstuje kakaovník (3. největší produkce na světě), pepř a podzemnice olejná. Pro domácí potřebu se pěstují hlízoviny, banány, palmy, obilniny. Ořechy kola, máslovníkový olej. Chov dobytka. Těžba vzácných dřev. Důležitý je rybolov

-

CESTOVNÍ RUCH

Accra: Národní muzeum (detailní ghanská historie), Umělecké centrum (též Centrum pro národní kulturu, dřevěné a bronzové sochy, látky, obrovské bubny, korálky), Botanická zahrada Aburi (přes 100 let stará, založená Angličany). Folkloristický taneční soubor Ghana National Dance Ensemble prezentuje tradiční ceremoniální tance a patří k velkým turistickým atrakcím.

Kumasi: Kulturní centrum (dřevořezby, mosazné výrobky, bubny, tkané výrobky, sandály, knihovna), Muzeum Prempeha II. (kultura a historie Ašantů, fotografie, rituální předměty, tradiční stoličky), Vojenské muzeum v pevnosti St. George (děla, uniformy, fotografie z ghanské koloniální vojenské historie).

-

Z několika národních parků je největší Mole (savany a galeriové lesy, sloni, antilopy, buvoli, lvi, mnoho druhů ptáků). Nejmenším národním parkem je Bia, vyhlášený jako biosférická rezervace. Přísná přírodní rezervace Kogyae (323 km2).
Hry afrického universitního sportu se konaly v městě Accra r. 1974. Ghanští běžci na delší tratě patřili v 90. letech 20. stol. ke světové elitě, vyhrávali mistrovství světa, olympijské soutěže, mezinárodní maratóny aj.

Accra: tradiční obchodní centrum se zlatem a palmovým olejem (dříve také s otroky), tři pevnosti (James - nyní vězení, Usher a zámek Christiansborg z r. 1662, sídlo prezidenta), honosné koloniální domy, moderní konferenční centrum State House, symbol nezávislosti země. Přehrada Akosombo: jezero Volta na stejnojmenné řece, ostrov Dodi. Lake Volta je 5. největší vodní nádrž na světě. Apam: malá bílá pevnost Trpělivost (obchod se zlatem, otroky a slonovinou). Bolgatanga: krokodýlí nádrž Paga. Cape Coast. zámek ze 17. stol. postavený Švédy.

-

Dixcove: unikátní portugalská pevnost. Elmina: pevnost St. George (nejstarší v zemi, postavená Portugalci v 15. stol.), pevnost Sao Iago (postavena Holanďany o 150 let později).

Kumasi: staré ašantské město, hlavní kulturní a hospodářské centrum země, Ašantský palác (sídlo ašantského krále). Jezero Bosumtwi přes 100 m hluboké: svaté místo zasvěcené bohu Twi. Larabanga: mešita z r. 1421 (nejstarší v zemi). Takoradi: druhý největší přístav v zemi, námořní základna Sekondi. Do fondu kulturního dědictví UNESCO byly zařazeny ašantské tradiční stavby, ghanské pevnosti a hrady.
Státní svátek je Den nezávislosti 6. března.

Accra: trh Makola (tradiční ghanský život), pláže (Labadi, Coco, Kokrobite), na pláži Kokrobite každý víkend živá západoafrická hudba a lekce bubnování a hry na africkou loutnu (koru), oslavy na náměstí Independence obchodní veletrhy. Bolgatanga: centrum suvenýrů (košíkářské a kožené zboží). Pláž Busua. Elmina: červencový rybářský festival. Kumasi: Centrální trh (potraviny, látky, muslimské pracovní šaty, ašantské sandály, batika, korálky a náramky, fetiše), festival Akwasidee (vrchol 42denního cyklu ašantského náboženství). Rekreační oblast jezera Bosumtwi. Vesniceradičních řemesel: Ahwiaa (řezby), Ntonso (oděvy), Bonwire (tkaní), Kurofuforum (odlitky z mosazi), generace rodin předávajících si své řemeslo. Pláže Winneba.

-