LIDSKÉ RASY
- veškeré lidstvo naší planety patří k jedinému živočišnému druhu - Homo Sapiens
Dlouhodobým vývojem, vlivem odlišného podnebí, stravy, způsobu života se lidstvo rozdělilo do skupin tzv. základních antropologických typů - ras (plemen).
Lidská rasa - je velká skupina lidí s podobnými, dědičně podmíněnými, antropologickými znaky - barva pleti, barva a tvar vlasů a očí, tvar lebky,nosů, rtů …-, kterými se jednotlivé rasy od sebe navzájem odlišují.
europoidní (bílá, evropsko-asijská)
- tvoří asi 50% světové populace. V důsledků evropské expanze europoidní rasa osídlila všechny části světa.Nejvíce jsou příslušníci bílé rasy zastoupeni v Evropě, Severní Americe, JZ Asii, Austrálii, arabské Africe …
V každé rase můžeme při podrobnějším dělení vymezit typy. V Evropě se setkáváme např: se Středoevropský m typem, Mediteránním typem, Nordickým typem …
mongoloidní (žlutá, asijsko-americká)
- zastupuje asi 40% lidstva. Nejvíce je zastoupena v Asii ale také např: v Severní Americe, na Madagaskaru …
ekvatoriální (černá, negroidní, africko-australská)
- tvoří asi 10% světové populace. Domovem černé rasy je střední a jižní Afrika, dále se s ní setkáváme v Austrálii a Oceánii - Nové Guinei
- obrázky znázorňují domorodce z Nové Guiney a Grónska
Současné rasové složení světadílů je vzhledem k migracím obyvatelstva pestré.Výsledkem těchto migrací je míšení základních lidských ras a vznik tzv. přechodných ras - míšenců.
mulat - kříženec europoidní a ekvatoriální rasy - bělocha a černocha
mestik - kříženec europoidní rasy a mongoloidní rasy - indiána a bělocha
zambo - kříženec ekvatoriální rasy a mongoloidní rasy - indiána a černocha
kreol - kříženec europoidní rasy a mongoloidní rasy - Španěla a indiána
rasismus - rasová diskriminace - názor o nadřazenosti jedné rasy nad ostatníma S extrémní podobou rasismu jsme se mohli setkat v Jihoafrické republice - Apartheid. Rasismus, nenávist vůči Židům - antisemitismus, dosáhl nejhrůznější podoby ve druhé světové válce, kdy nacistické Německo systematicky vyhlazovalo Židy v koncentračních táborech - tzv. holocaust. Strach z cizích ras, národů nazýváme - xenofobií.
NÁRODY
Národ - je nejvyšší forma společenství lidí, která obývá společné území, má společný jazyk,historický vývoj,kulturu a vědomí příslušnosti k danému národu.Národ vznikne vývojem z nižších etnických společenství, kterými jsou rod a kmen.
Národnost - je příslušnost k národu.
Přesné a obecně platné vymezení národa je obtížné a fakticky neexistuje.Jsou státy,ve kterých se jeho obyvatelé považují za příslušníky jednoho národa bez ohledu na barvu pleti, rodný jazyk (USA).
A naopak, Baskové nebo Katalánci, přesto, že jsou Španěly, španělskou národnost neuznávají.
Počet národů na Zemi se odhaduje na tisíce,asi 2500 - 3000. Jednotlivé národy jsou na různých stupních vývoje.V Tichomoří nebo v Jižní Americe se stále můžeme setkat s kmenovými společenstvy v řádech stovek nebo tisíců příslušníků. V Asii s národy jejichž počet překračuje hranici 100 mil.
Na světě žije velké množství národů, které nemají své vlastní území, svůj vlastní „národní stát“. Např: Palestinci,Kurdové,Tibeťané …
„ Zdravý“ vztah k vlastnímu národu se nazývá vlastenectví. Jeho vyhraněná forma nacionalismus - nadřazování vlastního národa nad ostatní národy.
Národnostní menšina - je větší či menší skupina obyvatel žijící na území jiného státu. Sjednocujícím prvkem národa je jazyk.
JAZYKY
- hlavní dorozumívající prostředek mezi lidmi
- podle původu dělíme jazyky do jazykových skupin, a podle příbuznosti a podobnosti do jazykových rodin
Např: Austronéské jazyky, zde řadíme rodinu Melanéských,Indonéských jazyků, Čínsko-Tibetské jazyky, Uralské jazyky, kam patří rodina Ugrofinských jazyků např: Maďarština, Semito-Hamitské jazyky, Indo-Evropské, kde najdeme Germánské,Románské,Slovanské,Keltské, Baltské Arménské,Indické a další jazyky.
- přes velkou pestrost a početnost národností i jazyků dvě třetiny lidstva hovoří pouze deseti jazyky
Na mezinárodní scéně a ve světových organizacích jsou jednacími jazyky angličtina, francouzština, španělština,ruština a čínština.Jazyky bývalých světových koloniálních mocností.
Při migracích často dochází k asimilaci přistěhovalců a přijímáni jazyka nové země. V roce 1887 pan Zamenhofen přišel s myšlenkou „celosvětového“ jazyka a vzniklo Esperanto - uměle vytvořený jazyk. V současnosti můžeme konstatovat, že tento sen o světovém jazyce naplňuje přirozenou cestou angličtina.
Mezi nejrozšířenější mateřské jazyky světa řadíme např: čínštinu,hindštinu,španělština,indonéština arabština,angličtinu,bengálštinu ….
PÍSMA
Stejně, jako existuje velké množství jazyků, existuje i mnoho druhů písemných soustav. Nejstarší obrázková písma pocházejí již z mladší doby kamenné, neolitu. Teprve v průběhu historického vývoje vznikla písma slovní,slabičná a hlásková.
- obrázky znázorňují arabské a japonské písmo
V současnosti je nejvíce zastoupena Latinka - Severní Amerika a Jižní Amerika,Evropa, Austrálie, Azbuka - Rusko,Ukrajina, Bulharsko, státy střední Asie … Čínské a Indické písmo, Arabské písmo - Asie, Afrika.
Písmo se v rozlehlých státech Čína,Rusko často stává jediným dorozumívajícím prostředkem, protože jazykové odlišnosti a dialekty jsou tak rozdílné, že se jednotlivé skupiny obyvatel nejsou schopny domluvit. Gramotnost je schopnost číst a psát.Negramotnost,analfabetismus, nezvládnutí této dovednosti.