Regionální geografie Západní Evropy

RYCHLÝ PŘEHLED

stát hlavní město státní zřízení počet obyvatel v milionech rozloha v km2
Velká Británie London království 59 244 110
Irsko Dublin republika 3,6 70 285
Francie Paris republika 59 551 500
Belgie Bruxelles republika 10 30 510
Nizozemsko Amsterdam království 15,5 41 863
Lucembursko Luxembourg republika 0,4 2 586

VYMEZENÍ A STÁTY

Skupina evropských zemí zaujímá nejzápadnější část Evropy při pobřeží Atlantského oceánu. Řadíme zde státy: IRSKO, VELKOU BRITÁNIÍ, země Beneluxu - BELGII, NIZOZEMSKO, LUCEMBURSKO a FRANCII.

 

PŘÍRODNÍ PODMÍNKY

Současný povrch západní Evropy tvoří geologicky stabilní, starší území např: Skotská vysočina,Cumbrické hory, Vogézy, ale i vulkanické Francouzské středohoří, formované vrásněním z období prvohor. Alpy jsou gelologicky mladší, byly vyvrásněny v období třetihor.V Alpách leží nejvyšší vrchol Evropy - Mt. Blancem vysoký 4807 m n.m. Severní části formoval ustupující pevninský ledovec. Největší zemědělský potenciál má Francouzská nižina, která je velmi intenzivně využívána. Důležitá je i pobřežní nížina zemí Beneluxu.

- barevné Skotsko a barevné Nizozemsko

Vodstvo náleží k úmoří Atlantského oceánu, pramennou oblastí jsou především Alpy. Nejvýznamnější říční síť je ve Francií např: řeky Rhona, Seina, Loira, Garonne nebo Temže ve Velké Británii. V Nizozemí ústí do Severního moře Rýn.

Nizozemsko

Podnebí je mírné, jižní oblasti Francie mají klima subtropické. Britské ostrovy a země Beneluxu mají oceánské klima s oteplujícím účinkem Severoatlantského (Golfského) proudu.

HOSPODÁŘSTVÍ

Země západní Evropy se řadí mezi nejvyspělejší státy světa, Velká Británie a Francie je členem hospodářského sdružení zemí G8. Zásoby nerostných surovin, černého uhlí a železné rudy, které stály u zrodu průmyslové revoluce, byly z větší části vyčerpány. Restrukturalizace hospodářství regionu znamenala orientaci na nový zdroj, jadernou energii (Francie, Velká Británie), i obory hospodářství s menší surovinovou náročností. V současnosti je pro region významná těžba ropy (Velká Británie) a zemního plynu (Nizozemí) z šelfu Severního moře.

- Paříž a Londýn

Francie

Nejdůležitější průmyslová odvětví hospodářství zastupuje strojírenství - výroba osobních automobilů - Peugeot, Renault, Citroen - železničních souprav TGV (Francie), letadel - Airbus (Francie), elektrotechnický průmysl, výroba lodí (země Beneluxu), chemický průmysl - petrochemie - BP (Velká Británie) - (Francie) - výroba hnojiv,kosmetiky - L´Oréal, Chanel, Dior (Francie) potravinářský průmysl - výroba sýrů (Francie, Nizozemí), - vína (Francie) - zpracování ryb. Země se podílejí na evropském kosmickém výzkumu a značné finanční prostředky směřují do zbrojního průmyslu - BAE Systems (Velká Británie).

- strojírenský průmysl, francouzský Peugeot a největší osobní dopravní letadlo světa Airbus 380

Největší průmyslové konurbace jsou: jižní Anglie s Londýnem, Randstadt Holland, aglomerace Paříže, Marseille a Lyonu. Nejrychleji rostoucí obory hospodářství jsou i přes silné zastoupení průmyslu především služby - osobní doprava, finanční služby, cestovní ruch, které zaměstnávají více než 70% obyvatelstva.

- Liverpool a Beatles

Velká Británie