Částicovým fyzikem na jeden den

17.3.2021

Dne 11.3.2021 se naši studenti gymnázia EDUCAnet zúčastnili akce Internacional Masterclasses. Měli tak možnost nahlédnout pod roušku částicové fyziky a na jeden den se částicovým fyzikem stát.
Letošní ročník, který byl pod záštitou Fyzikálního ústavu Slezské univerzity,
probíhal online za účasti několika států (ČR, Itálie, Španělsko). Této akce se účastnili studenti: Aneta Lerchová z 1.A, Kateřina Burdová z 1.B a Václav Špok z 3.A. Přednáškou „Podivný mikrosvět“ nás dr. Mikuláš Gintner zasvětil do fyziky mikrosvěta a poté PhDr. Josef Juráň přednáškou „Zkoumáme mikrosvět“ uvedl CERN a vysvětlil nám, jak probíhají detekce částic. Odpoledne jsme absolvovali školení, jak analyzovat data z urychlovače LHC CERNu.
Během praktického cvičení jsme zpracovávali reálná data z CERNu, konkrétně z detektoru ATLAS. Na konci dne jsme se spojili prostřednictvím videokonference s odborníky z CERNu a měli jsme možnost naše výsledky konzultovat a zeptat se pracovníků na cokoliv.
V závěru akce jsme absolvovali malý kvíz. I když byla akce časově náročná, studentům se líbilo zapálení a přátelská atmosféra přednášejících.

Studenti, Aneta Lerchová 1.A, Kateřina Burdová 1.B, Václav Špok 3.A.