Objevování schopností superpočítače v IT centru

21.2.2022

V úterý 8.2. 2022 jsme se spolu s oběma prvními ročníky a několika studenty z 2.A vydali na velmi zábavnou exkurzi. Jeli jsme do Národního superpočítačového centra v Ostravě – Porubě, ‚IT4INNOVATIONS‘. V tomto centru jsme měli možnost prozkoumat superpočítač, objevit jeho schopnosti a zároveň pochopit pokročilejší principy informatiky.

V první části exkurze jsme absolvovali hodinovou přednášku pana profesora IT. Vysvětloval nám, jak superpočítač funguje a seznamoval nás rovněž s tou náročnější stránkou informatiky. Nicméně jsme měli možnost vidět na vlastní oči superpočítač s názvem ‚Karolina‘, což nás velice zajímalo. Pan profesor nám osvětlil všechny vlastnosti Karoliny a objasnil, na co se používá či k čemu je užitečná.

Druhá část exkurze byla praktická. Byli jsme svěřeni do rukou odborníka, který nám popisoval funkce a činnosti jednotlivých částí počítače. Dokonce jsme se podívali na střechu, kde se nacházelo chlazení počítače, také jsme nahlédli do garáží, kde je úkryt a bezpečně schován alternativní zdroj energie pro počítač v podobě velkých válců, které byly hlučné.

Z exkurze jsme si všichni odnesli obzvláště užitečné informace. Bylo skvělé, že jsme se dozvěděli něco o superpočítači, o němž nikdo snad ani neměl ponětí, že existuje. Zjistili jsme, že ačkoliv se to nezdá, superpočítač je naší velmi důležitou součástí, jelikož nám usnadňuje život hned v několika oblastech.

Kateřina Golcová, studentka 2.A