Osudové osmičky – dějepisná konference

5.5.2018

Ve čtvrtek 20.4. se v Centru PANT uskutečnila dějepisná konference zaměřená na roky, které zásadně ovlivnily moderní české dějiny. Nesla výstižný název Osudové osmičky. Jejími hosty byli historik PhDr. Martin Jemelka, Ph.D. a učitel dějepisu Mgr. Petr Popule. Jejich diskusi moderoval Daniel Janec z pořádající organizace, tj. Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy.

S nimi jsme prošli rokem vzniku naší republiky 1918, Mnichovskou dohodou 1938, převzetím moci komunisty v roce 1948 a Pražským jarem roku 1968. Kombinace pohledů na jednotlivé roky obou hostů byla zajímavá. Největší ohlas vzbudily roky 1918 a 1938, studenti se zde často ptali a vstupovali do diskuse. Zájem byl ale znát napříč celou akcí. Ukázalo se, že by každý osmičkový rok vydal na vlastní konferenci.

V publiku byli spolu se studenty z ostravských středních škol zástupci všech ročníků naší školy. A co víc, studentem naší školy je také jeden z hlavních organizátorů konference a předseda Parlamentu dětí a mládeže Tomáš Macek. I jemu bych chtěl poděkovat a pogratulovat k úspěšné akci.

Jiří Tomášek, student 3. A