STÁŽ V BLOOD CANCER RESEARCH GROUP

24.9.2019

Začátkem roku 2019 se mi v rámci středoškolské odborné činnosti povedlo dostat do výše zmíněné vědecké skupiny, která se zabývá výzkumem rakoviny krve a biologickou léčbou. Na projektu jsem pracovala pod vedením RNDr. Michala Šimíčka, Ph.D., který mi dal příležitost pracovat ve vědeckém týmu v prostředí fakultní nemocnice a zároveň mě spolu se studenty biologického titulu Ph.D. naučil pracovat ve špičkové laboratoři a celý čas mé stáže mi se vším radil a pomáhal, za což bych mu chtěla i touto cestou poděkovat.

Cílem mého projektu bylo pod vedením Ph.D. studentů zjistit knockdown a knockout pro určitý protein, který tvořil nanotube ze zdravé buňky do „nemocné“ (rakovinové). Skrz nanotube posílá zdravá buňka mitochondrii nemocné a ta tak získává energii pro další šíření. Kdyby se podařila přerušit produkce tohoto proteinu, nebo pozměnit tak, aby byl produkován jiný protein, výrazně by se zvýšila šance na léčbu rakoviny.
Celá práce na projektu mi dala spoustu cenných zkušeností, poznatků, umožnila mi poznat nové lidi z celého světa a hlavně mi pomohla ujasnit si mé cíle v budoucím studiu. Za celou zkušenost ještě jednou děkuji panu doktoru RNDr. Michalu Šimíčkovi, Ph.D., studentům Ph.D. a v neposlední řadě i profesorům Gymnázia EDUCAnet, kteří tolerovali mou velkou absenci a vycházeli mi vstříc.

Alžběta Zámarská, studentka 4.A

BLOOD CANCER RESEARCH GROUP