Z dolu na rozhlednu – Landek Park

28.3.2022

Dne 24. února 2022 se naše ročníky 1.A s 1.B rozhodly uspořádat vzdělávací exkurzi do Hornického muzea Landek Park. Na místo jsme dorazili v předem určený čas a o několik minut později mohla exkurze započít. Zatímco 1.B se vydala přímo na prohlídku dolu, 1.A šla obhlédnout samotné muzeum. Náš velmi příjemný průvodce nám objasnil, čím si horníci procházeli, co museli udělat pro to, aby se vůbec stali horníky, mluvil o úspěších v této branži, ale i o nevyčíslitelných chybách, které stály některé život. Výklad nás velice zaujal.
Po prohlédnutí vystavených věcí v muzeu se třídy vystřídaly a třída 1.A se konečně také mohla kouknout přímo do dolu, na který se mnozí tak těšili. Obdrželi jsme speciální helmy a už nás výtah vezl na místo, jež bylo vzdáleno víc než 600 metrů od zemského povrchu. Samozřejmě dole byla zima, ale odcházeli jsme s nenahraditelnými zážitky a mnohé jsme se dozvěděli.
Po návratu zpátky na povrch nám zbývala ještě spousta času, a tak se náš profesorský dozor rozhodl vzít nás na procházku k tamní rozhledně s nádherným výhledem na celou Ostravu.
Cesta nahoru byla lehce náročná, ale dolů byla ještě náročnější. Terén byl neúprosný, ale my jakožto silní studenti gymnázia EDUCAnet jsme ho pokořili. Při zdolávání cesty dolů jsme se snažili dávat pozor i na náš samotný profesorský dozor. Byly s námi totiž mnoha studenty oblíbené pedagožky, a tak jsme dbali na to, aby cestu s námi přežily až dokonce.

Linda Grycová, Alexandra Koláčková a Petra Golcová, studentky 1.A